Batman #86 İnceleme- Geri Dönüş


Geçen sene kendime ve size bir söz vermiştim. Bir daha Batman serisine dönmeyecektim, incelemeyecektim ve sadece yan serilerle yetinecektim. Açıkçası bu sözü sizin için yerine getirdim, ana seriden asla sayı incelemedim ama kendim için o sözü tutamadım. City of Bane hikayesi ile seriye yeniden başladım ve kendime acı çektirmeye devam ettim. Peki niye birden size olan sözümü bozup bu seriyi yeniden incelemeye döndüm? O yazıdan minik bir alıntı yapmak istiyorum.

Artık Tom King hakkında aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım.
Bırakmamın en büyük nedenlerinden biri buydu ama artık böyle bir şeyi söylemek mümkün değil çünkü yazar Tom King değil. James Tynion IV bir süre boyunca bu serinin yazarı olacak ve bu değişimle beraber artık bu söze devam etmeme neden olan bir şey kalmadı.

Bu girişten sonra artık sayıyı incelemeye başlayabileceğimizi düşünüyorum. Hikaye City of Bane sonrasında geçiyor. Şehir yeniden inşa edilirken Bruce Wayne'in şehir için yeni bir dizaynı vardır. Bunun yanında aralarında Deathstroke'un da bulunduğu tehlikeli suikastçılar ekibi korkunç bir şey planlamaktadır ve Batman hem bunlarla hem de Alfred'in ölümünün üzerinde bulundurduğu acıyı atlatmakla uğraşmaktadır.

Belki şaşıracaksınız ama ben sayıyı beğendim. Kesinlikle övülüp durulması gereken ve öne çıkan bir sayı değil ama 85 sayı boyunca okuduklarımızı düşünürsek insanı mutlu ediyor. Hikaye fena değil. Daha çok ilerideki gelecekleri hazırlamış diyebilirim. Yeni bir düşman gelmesi yanında Deathstroke'un da rol oynaması, yeni başkan ve şehrin dizaynı gibi yeni başlıklar bulundurması sonraki sayıları beklememe sebep oluyor. Tom King'in aksine sadece bir olayla kalmaktansa daha fazla alt hikaye ve karakterle daha olay içerecek bir hikaye planlanmış gibi ki sadece 3 sayıda bir hikaye ilerleyen City of Bane'den sonra bu beni çok mutlu etti.

Tynion yeni bir hikaye yaratırken hem Lucius karakterini daha öne çıkarmış hem de önceki hikayelerdeki Catwoman ilişkisini devam ettirerek yerinde tutmuş. Ne kadar Catwoman ve Batman'in bu ilişkisini beğenmesem de güzel yazım ile kabul edilebilir geliyor. Atmosfer olarak da serinin enteresan olduğunu düşünüyor. King'den sonra daha az depresif bir Batman görmeyi beklerken Alfred'in ölümünden dolayı hala kafası dağınık bir Batman görüyoruz ama bunu yazar tüm sayı boyunca uzatmıyor ve sadece çok güzel ve vurucu bir anda kullanıyor.


Sayının çizeri Tony S. Daniel ve kendisi gayet güzel bir iş çıkarmış. Çok güzel hazırlanmış aksiyon sahneleri ve paneller bulunuyor sayıda. Çizim hakkında farklı şeyler diyebileceğimi düşünmüyorum. Klasik Daniel çizimi. Bir süredir Batman okuyorsanız zaten alışıksınızdır ve muhtemelen beğeneceksinizdir.

Batman #86 muhteşem bir sayı olmasa da önceki okuduklarımızın yanında çok değerli bir sayı. Güzel bir giriş sayısı ve hikaye için gerekli hazırlıklar var. Bazılarınız sayıyı okuduğunda Batman için fazla diyaloglu bir sayı olduğunu düşünebilir ki kesinlikle katılıyorum. Tynion uzun süredir Batman'i yazan birisi diğer serilerde ve artık tarzına alıştığımdan çok takmadım. İleride gelecekleri merak etmekle birlikte sonunda ana Batman serisindeki bir sayıdan mutlu ayrıldığım için sayıya birazcık daha yüksek bir puan vereceğim.

Notum: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.