Doomsday Clock #12 İnceleme


Doomsday Clock belki de son zamanların en önemli serisi olabilecekken büyük ertelemeler yüzünden beklentileri azalttı ve çıktıktan sonra konuşulmaya değer bir şey bırakmadı. Üzgünüm ama heyecanla başladığım serinin incelemelerini yazmak artık bir zorunluluk gibi geliyor. Bu serinin artık beklentim olmamasına rağmen nasıl hayal kırıklığına uğrattığına hayret ediyorum.

Aslında spoiler vermek istemiyorum çünkü ne kadar gerekli mi bilmesem de hikaye için baya önemli şeyler yaşanıyor. Manhattan artık Superman ile karşı karşıya geliyor ve tüm olaylar çözülüyor bu sayıda ama her şey çok saçık hissettiriyor. Her panel başka bir olay görüyoruz ve her sayfada genellikle 9 panel olduğunu düşünürsek bu hızlıca baya sinir bozucu bir hale geliyor.


Bakın, bu sayıyı gerçekten sevmeye çalıştım. Sayıyı birçok kez okudum, başka insanların yorumlarını dinledim ama olmuyor. Beğenemedim. Hikayeyle ilgili hiçbir şey tatmin edici gelmiyor. Evet belirli bir yere kadar güzel ne de olsa sevdiğimiz karakterleri bir arada görüyoruz ama onun üstündeki olayların bağlanma şekilleri inandırıcı gelmiyor. Manhattan'ın sonlarda yaptığı her şey fan fiction gibi hissettiriyor, düzgün bir nedeni yok ve olsa bile düzgünce sağlanamamış. Sanki Johns seri boyunca kullanamadığı her şeyi burada yapmaya çalışmış ama olmamış. Yine de bazı karakterlerin hikayelerinin sonlanışını ve yazımını beğendim en azından bazı şeylerin üzerine düşünüldüğünü bilmek güzel.

Bu seri hala canon mu yoksa artık o kadar uzadı ki yana mı itildi bilmiyorum, ki bu da bir sorun oluşturuyor. Hikaye baya önemli gözüküyor ama bir şeyi etkilemediğinden sayının içine çekildiğimi söyleyemeyeceğim. Daha da üzücü olan bu seri başladığında çıkacağını hiç bilmediğimiz Watchmen dizisi sayı ile yakın zamanda final verdi ve o dizinin hikayenin devamını ele alışı, kendi içinde bir hikaye yaratışı çok daha etkili ve güçlüydü.

Gelelim serinin en iyi noktasına, çizimleri. Gary Frank ne kadar usta bir çizer olduğunu bu seri ile yeniden gösterdi ve epik anlar yaratmayı başardı. Karakterlerin ifadeleri ve gösterdikleri duygular da muhteşem resmedilmiş. Renkler de aynı şekilde çok güzel. Çizimi için bile okunur bu seri.


Sonuca gelirsek...HBO daha iyi yapmış. Yine de eğer Watchmen ve DC evrenini takip ediyorsanız kesinlikle bakmanız gerek. Sonunu beğenmesem de bu sayıya kadar çok kaliteli anlar gördük. Aynı zamanda bu saatten sonra okuyacakların daha çok beğeneceğini düşünüyorum çünkü her sayıdan sonra 2-3 ay beklemektense sayıları bir arada okuyacaklar.

NOTUM: 5.7
SERİNİN GENEL ORTALAMASI: 8.2

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.