Obi-Wan & Anakin İnceleme


Çizgi Düşler, Star Wars’un telif hakkını JBC Yayıncılık’tan aldığından beri, 2015 yılından bu yana çıkan serileri teker teker basmaya devam ediyor. Prenses Leia, Han Solo ve Vader: Vuruldu gibi tek ciltlik karakter odaklı hikayelerden sonra geçtiğimiz günlerde bu ciltlerin arasına Obi-Wan & Anakin de katılmış oldu. Diğer pek çok kitapta olduğu gibi bu hikayeyi de sağ olsunlar incelememiz adına bize yolladılar.

Öncelikle şunu söylemem gerek, Çizgi Düşler Star Wars cephesinde bence takdire şayan bir performans gösterdi. Geçmişte kimsenin basmadığı hikayeleri, hemen hemen hiçbir yayıncının yap(a)madığı bir hızda basmaya başladı ve buna aynı istikrarla devam ediyor. Darth Vader’ın 2015 serisi geçtiğimiz günlerde basılan 4. Cildi ile tamamlanmış durumda ve bunun yanı sıra pek çok kısa seri ekleyerek insanları uzun yıllardır beklediği Star Wars çizgi romanlarına kavuşturdular. Gelelim hikayemize.


Obi-Wan & Anakin cildinin yazarı hem Star Wars hem de Marvel hikayelerinde oldukça tecrübeli ve çok da başarılı bir yazar olan Charles Soule. Özellikle son yıllarda yakaladığı ivmeyle beraber şahsen beni pek çok serisinde (Daredevil, Spectecular Spider-Man vb.) etkilemeyi başardı. Kendisi aynı zamanda geçmiş yıllarda çıkan pek çok Star Wars hikayesinin ve şu an güncel olarak yayına devam eden ana Star Wars serisinin de yazarı.

Hikayemiz Anakin’in eğitime başlamasından birkaç yıl sonra geçiyor. Uzak bir diyardan Jedi’lara özel gönderilen bir mesaj sonucu ikilimiz mesajın kaynağını bulmak için görevlendiriliyor. Serinin aksiyon ve diyalog seviyesi güzel ayarlanmış. Sıkılmadan rahatlıkla okunabiliyor. Ana hikaye bence oldukça zayıf ve basit bir hikaye olsa da seriyi esas çekici kılan şey ikilimizin ilişkisi. Aralarındaki fikir ayrılıkları, Anakin’in eğitimi sırasındaki düşünce yapısı, fikirleri ve diğer karakterlerle, öğrencilerle olan ilişkisini okumak hikayenin en kıymetli yerleri oldu benim için. Kısacası ana hikaye değil de, arkaplanda ve bazı sayfalarda yer alan güzel detaylar, sinyaller benim hoşuma gitti.


Çizim açısından da hiçbir sıkıntısı olmayan cilt oldukça akıcı bir şekilde okunuyor. Özellikle aksiyon sahnelerindeki çizimler oldukça başarılı. Ancak bence başarılı bir hikaye olmamış. Bunun en büyük sebebi bence zorlama bir hikaye olması. Yani seri hiçbir şekilde ne evrene ne de size bir şey katamıyor. Sıradan, basit bir kurguyla oluşturulan ana hikaye oldukça tahmin edici bir şekilde ilerlerken, flash-backlerle sizlere sunulanlar ise kıymetsiz ve az biraz bildiğiniz şeyler. Özetle okuduktan sonra biraz zaman kaybı oldu gibi hissettirebiliyor, özellikle de eğer evrene hakim biriyseniz.

Kısacası Obi-Wan & Anakin cildi diğer tüm SW ciltlerini toplayanların alması gereken, fakat normalde diğer serileri takip etmiyorken alıp keyifle okumak isteyenlere önerebileceğim bir cilt olmamış. Ben bu ikili arasındaki her şeyi bilmek istiyorum, tüm detaylara hakim olmak istiyorsanız alabilirsiniz tabii ki. Türkçe cilt incelemelerimiz devam edecek...

Notum: 6.2

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.