Tarihe Bir De Böyle Bakın! Rise of Empires: Ottoman İnceleme!

rise of empires ottoman hd ile ilgili görsel sonucu

 (Bu yazıda spoiler bulunmamaktadır.)

  Şimdiden söyleyelim, tüm bildiklerinizi allak bullak edecek bir yapım olmuş. 6 bölümlük harika bir belgesel/dizi izledik. Tabii ki bu yapım da kusursuz değil. Gelin incelemesini okuyun.

  Diziyi hiç izlemeyenler ve hakkında hiçbir fikri olmayanlar için şöyle özetleyelim. Dizinin adından da anlaşılacağı gibi Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselme zamanını yani İstanbul'un fethini anlatıyor. Dizi yabancı bir yapım olmasına karşın oyuncuları Türk fakat bu yapım Türkçe değil ve bize göre dizinin sıkıntılarından biri de Türkçe olmaması. Oyunculuklar evet göze batmıyor fakat bazı oyuncuların telaffuzları iyi değil ve bu durum kulağa batıyor diyebiliriz. Üstelik Türkçe olmaması biraz da Osmanlı havasını yok etmiş olacak ki sanki bir Hollywood yapımı izlemiş kadar olduk.

rise of empires ottoman hd ile ilgili görsel sonucu

  Peki yazının başında bildiklerinizi allak bullak edecek derken ne kast ettik gelin ona açıklık getirelim. Bizim İstanbul'un fethi dönemini için bildiğimiz bazı bilgiler, dizideki bilgiler ile aynı değil. Tabii ki dizideki bilgi kesin doğrudur diyemeyiz sonuçta tarihten bahsediyoruz. Bu durum sizi biraz şaşırtabilir

   İstanbul'un fethi ile ilgili en popüler Türk yapımı "Fetih 1453" filmiydi. Bu filme göre kıyaslarsak II. Mehmed'in savaş sırasındaki hatalarını daha detaylı ve somut bir biçimde görüyoruz.

  Yapımda birçok yazarın da bu konu hakkındaki bilgileri ve düşünceleri olsun, anlatımı yapan dış ses olsun, gerçekten kendine çeken bir yapım olmuş..

  İzlemenizi tavsiye ederiz..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.