Batman #87 İnceleme


Batman serisi James Tynion IV ile devam ederken minik korkular oluşmaya başlıyor. Önceki sayı ne kadar ortalama olsa da Batman serisinin önceki durumundan dolayı normalden daha çok beğenmiştim. Bu sayıyı okuduktan sonra ise acaba Tynion sadece 100.sayıda gelecek yeni yazara kadar beklememiz için mi böyle hikayeler yazıyor diye düşünmeye başladım.

Sayıda aslında çok bir şey öğrenmiyoruz. Çok bir ilerleme de olduğunu söyleyemem. Önceki sayıda yenilen suikastçılar Batman ve GCPD tarafından tutuklanıyor ve özel kodeslere kapatılıyor. Batman bu suikastçıları kimin işe aldığını anlamaya çalışırken aynı zamanda hikayeye Penguin ve Riddler dahil olmaya başlıyor.


İlk olarak sayıda beğendiğim bazı şeylerden bahsedeyim. Batman ve diğer tüm karakterler artık düzgünce diyalog kurabiliyor! Uzun zamandan sonra Batman ve Catwoman'ın aralarında bitmemiş cümleler kullanmadan konuştuğunu okuyoruz. Aynı zamanda hikaye enteresan gitmeye devam ederken yeni parçalar eklenmeye başlıyor. Bunlar bazılarınız için fazla gelebilir ama bence toplu şekilde sunulmuş. Ayrıca sayının aksiyonu çok fazla olmasa da olan aksiyon gayet doyurucu ve heyecanlıydı.

Gelelim çok daha hoşuma gitmeyen şeylere. Dediğim gibi hikayede çok fazla ilerleme yok ve biraz uzun sürecek bir his veriyor. Belki de hikayenin çok da önemli bir tarafı yoktur ve 100'e giden yolda yer doldurma amacıyla yazılıyordur ki düşünmesi bile korkutuyor. Aynı zamanda bazı yerlerde biraz fazla diyalog var ve kesinlikle bu bazılarınızın hoşuna gitmeyecek. Hikayeye dahil olan Penguin ve Riddler'dan da bahsetmek isterdim ama konuşmak için yeterince göremedik.


Önceki sayı Tony S. Daniel'in çiziminden sonra bir dönüş alıyoruz ve Guillem March ile tanışıyoruz. Biraz yabancı olduğum bir çizer ama çoğunlukla, hele aksiyon sahnelerinde, beğendim. Riddler'a yaptığı yeni dizayn rahatsız edici olmakla beraber korkutucu ve belki de karaktere olan ilgimiz yeniden artsın diye yapılmış güzel bir hareket. Yine de bazı sayfalarda karakterler tuhaf duruyor ve kadın karakterler biraz fazla objeleştirilmiş hissettiriyor ama onun dışında çok bir sorunum yok. Çok sevdiğim bir tarzda çizim değil ama çizim muhteşem renklendirme ile dayanılabilir oluyor.

Kısaca Batman #87, ne kadar güzel anlara sahip olsa da biraz ortada bırakan tarafları ve hikayeyi çok ilerletmeyişi ile ilk sayının altına düşüyor. Çizim ise dediğim gibi bazen sırtsa da kesinlikle kötü değil. Tynion'ın aklında enteresan bir plan var ve bunu yavaş işlese de güzel olacak gibi. Serinin yeniden yükselmesi umuduyla okumaya devam edeceğiz.

NOTUM: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.