Sonic The Hedgehog İnceleme | Spoilersız


Sonic benim en sevdiğim oyun karakterlerinden biridir. Sega'nın sırf Mario ile yarışsın diye yarattığı bu karakter biraz hızlı gitmiş olacak ki bir zamanlar Mario'yu bile geçmişliği var ama şu aralar Team Sonic adlı ekip yüzünden rezalet Sonic oyunları çıkıyor ve biz hayranlar Sonic'in geleceği için endişeleniyorduk ta ki Sonic'in ilk fragmanı çıkana kadar... Nasıl desem bilemiyorum ama tasarımı ilk gördüğümde direk olarak çöp demiştim. Hayranlar da bu yaratığın Sonic olmadığını söylüyordu ve seslerini o kadar çok çıkardılar ki Sega önce özür diledi sonra da tasarımı düzelteceğini söyledi. Sırf bu yüzden filme bir kere daha gitmek istiyorum çünkü Sega hayranları duymamazlıktan gelip o yaratığın filmini de çekebilirdi.

Çok uzattım ama gerçekten Sega'yı taktir etmek gerek. Filme gelecek olursam. Senaryo şöyle; Sonic daha küçükken Green Hill'de yaşanan bir olay yüzünden orayı terk etmek zorunda kalır ve bizim dünyamıza gelir. Çocukluğundan bu yana bizim dünyamızda vakit geçiren Sonic, yalnızlığı yüzünden çok sıkılır ve büyük bir güç patlaması yaratır. Devlet bu güç patlamasının sebebini çözmesi içinde Dr. Ivo Robotnik'i veya bir diğer ismi ile Dr.Eggman'i görevin başına getirir. Sonic hem Robotnik'i alt etmeli hem de insanları korumalıdır. Senaryo bir oyun filmi için ortalamanın üzerinde. İlk yarısı daha çok karakterleri tanıtırken ikinci yarısında sizi daha çok aksiyona sokuyor ve bunu Detective Pikachu'daki gibi sıkıcı bir şekilde yapmıyor. Oyun filmleri arasında Detective Pikachu ve Tomb Raider'dan daha çok eğlendiğimi söylemem gerek.


Oyunculuklar gayet güzel. Jim Carrey'i uzun zamandan sonra beyaz perdede görmek çok mutluluk verici. Diğer oyunculuklar ise iyi. Sonic'i seslendiren Ben Schwartz abimiz Sonic'i çok güzel seslendirmiş. Oyunculuklar konusunda tek bir sıkıntım var o da Dr.Robotnik'in kişiliğinin değişmesi. Sırf çocuklara hitap etmek için saçma sapan espriler yapması bir yana kendisini aptal aptal durumlara düşürüyor. Tabii bütün film böyle değil ama yine de Robotnik'i espri yaparken görmek sinir bozucu olabiliyor.

Aksiyon sahneleri güzel olmuş. Sonic'in hızını göstermek için yapılan birkaç sahne var ki çok iyiler. Aksiyonda genellikle Sonic ve Robotnik'i görüyoruz.


CGI olarak film çok iyi. Başta gördüğümüz Green Hill Zone çok güzel yapılmış. Sonic ve Robotnik'in araçlarını da çok güzel bir şekilde yapmışlar ve birkaç nokta haricinde hiç sırıtmıyor.

Son olarak bu film Sonic oyunlarıyla büyümüş o animasyonları izlemiş insanlar için adeta bir aşk mektubu ve bu yüzden filmde bolca gönderme var. Green Hill Zone 1 müziğinin remix'li versiyonu mu dersiniz yoksa Sanic mi, hayranları rahatlıkla tatmin edebilirler. Müzikler çok iyi değil. Klasik Sonic müziklerini tekrardan duymak mutluluk veriyor ama o kadar. Sonic çok eğlenceli bir macera filmi olmuş ve şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki bu şu zamana kadar çıkmış en iyi oyun filmi.

PUANIM: 7/10

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.