Venom: The End ve The Good Son İnceleme


Venom son yıllarda giderek popülerleşen bir karakter olduğundan karakter hakkında hiç olmadığı kadar tek sayılık hikayeler görmeye başladık. Cates'in Venom serisi ile birlikte başlayan Web of Venom zamandan zamana çıkmaya devam ediyor ve bu yazıda inceleyeceğim The Good Son da ona giriyor ama aynı zamanda The End ismi adı altında çıkan bir Venom sayısı bulunuyor. O sayıdan bahsetmeden önce şu tie-in'den bir bahsedelim en iyisi.

WEB OF VENOM: THE GOOD SON 

Ana Venom serisinde bildiğiniz gibi Eddie, oğlu Dylan'ı geri bırakarak eskiden rahatlamak için kaldığı adaya kaçıyordu. Dylan ise Liz Allen ve Harry Osborn'un evinde onların oğlu Normie ile kalmakta. İki tane büyük Spider-Man düşmanı ile kan bağları olan bu karakterlerin birlikte ilişkilerinin gelişimini okuyoruz. Bunun yanında Dylan'ın güçlerine bir bakış atmakla beraber yeni büyük olay hakkında ipuçları elde ediyoruz. Sayıda Sleeper hakkında bir mini hikaye var ama hiç gerekli olmadığı için bahsetmeyeceğim.


Sayı genel olarak çok ilgimi çekemedi. Sleeper'ın olması ve Dylan'ın güçlerini anlamaya çalışması ne kadar ilginç olsa da sayıda tam bir şey olduğunu hissedemiyorsanız ve bu iki çocuk yeterince ilginizi çekemiyor. Karakterler sanki ana Venom serisinde daha iyi işleniyordu. Sayıda fazla diyalog ve gereksiz sahne olmakla beraber bu çocukları sevemiyorsunuz. Dylan'ı normalde seven ben bu sayıda baya gıcık oldum ve bu yazarın seçimi miydi yoksa hikaye için önemli miydi anlamadım. Diogones Neves'in çizimleri ise fena değil, karakterlerin ifadeleri sadece bazen çok kötü çizilmiş geliyor ve paneller diyaloglarla uyuşmuyor.

Zac Thompson'ın yazdığı The Good Son, ne kadar benzer karakterleri alıp ilgi çekmeye çalışsa da sıkıcı bir iş ortaya çıkarıyor. Eğer Venom serisi hakkındaki bazı teorilerinizin kesinleşmesini istiyorsanız bakabilirsiniz ama ben hayal kırıklığına uğradım. Daha iyi diyalog yazabilen bir yazar ile belki daha sürükleyici ve eğlenceli bir sayı çıkardı.

NOTUM: 6.0

THE END: VENOM

The End, bilmeyenler için, Marvel'ın bazı karakterlerin alternatif geleceklerdeki son hikayelerini anlatan tek sayılar ve Venom sayısı tam bir delilik. Eğer Hickman bir Venom sayısı yazsaydı böyle bir şey olabilirdi. Powers of X esintisi yanında ağır dil ve bol karmaşa yer alıyor. Hikayeyi anlatmak ise çok zor. Uzak bir gelecekte Venom baya güçlü bir varlık oluyor ve kendisini evrenler ile zamanlar arasında çoğaltmaya çalışıyor.

Spoiler vermek istemiyorum ama versem de nasıl vereceğimi bilmiyorum. Hızlı ve her sayfada başka bir olay yaşanan bu hikayede simbiyotun mizahı yanında üzücü anlar, baya enteresan sayfalar görüyoruz. Bu sayıyı okursanız seversiniz diyemeyeceğim çünkü ben de ilk okuduğumda çok haz edemedim. Fazla diyalog ve karmaşık olmaya çalışıyormuş gibi buldum ama ikinci okuyuşumda daha güzel geldi. Adam Warren gerçekten belli bir kesimin seveceği bir hikaye ele almış ve Venom'u ağır bir bilim kurgu haline getirmiş. Sayının çizeri Chamba baya Tradd Moore'umsu karmaşık ve ilginç panellerden oluşan bir sayı hazırlamış.


Kısacası The End: Venom belli bir tada hitap ediyor. Seveceğinizi söyleyemem ama eğer Venom içeren manyak bir bilim kurgu sayısı arıyorsanız bir bakın derim. Baya enteresan konuları içermekle beraber kurgusu baya hoş bir sayı oluşturuyor. İleride çıkacak Venom hakkındaki diğer sayıları merakla bekliyorum.

NOTUM: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.