Batman #89 İnceleme


Okurlar, inanmayacaksınız ama bu yeni Batman hikayesinden şimdiden sıkıldım. Tynion'un hikayesi kesinlikle Tom King döneminden iyi olsa da belli bir yeri geçemiyor ve sayılar hep ortalama kalıyor. Ortalama, okumak için yeterlidir. Okursun, geçersin, sonraki sayıyı beklersin ama konuşmak için ortalama çok yeterli değildir. Hatta bir yerden sonra hep ortalama ise bir şey demek istemezsiniz çünkü kendinizi tekrar edeceksinizdir. O yüzden okuduğunuz şeyden bir yenilik istersiniz ki bu seride ondan yok.

Catwoman hala karanlık geçmişini kazmaya çalışıyor, Batman ise Designer'ı öğrenmeye çalışmakla birlikte şehrin dört bir yanına saçılmış tehlikeli suikastçıları yakalamaya çalışıyor. Emin değilim ama sanırım bir önceki sayının incelemesinde de bu tarz bir şey yazmıştım. Nedeni ise aynı şeyleri çok minik hikaye ilerlemeleri ile görmemiz. Soru işaretleri cevaplanmak yerine Tynion ortaya daha da fazla karakter katmaya çalışıyor.


Yazım olarak hiç de kötü olmayan bir sayı. Riddler'ın dedikleri, Catwoman ile Harley arasındaki konuşmalar gayet güzel, aksiyon sahneleri ve Batman'in yeni eşyası güzel ama size hikaye anlamında yeterince şey vermiyor. Bir sürü soru sordurarak okuyucuyu hazırda tutmak isteyebilirsin ama onlara hiçbir şey vermezsen de güzel olmaz. Beni asıl daha da sinirlendiren şey yazar daha şimdiki hikayesindeki soruları cevaplamamışken, bir sonraki hikayesi için ipuçları ve sorular oluşturmaya çalışıyor. Hangi hikaye ile ilgilenmemizi istiyorsun? Üzgünüm ama şimdiden kısa sayfalara koyulan Joker hikayeleri bir sonraki hikaye için ön yargı oluşturmama, şimdiden sıkılmama sebep verdi. King'in hikayelerini sinirlenerek okusam da bu hikayeyi sıkılarak okumak daha iyi hissettiremiyor. Hikayenin 4.sayısına gelmişken belki gerekenden daha fazla şey istiyorumdur.


Bu sayıda iki farklı çizer yer almakta. Carlo Pagulayan ve Guillem March. İkisi de gayet iyi çizerler ve sayıda bir çizerden diğerine geçiş çok iyi yapılmış, hatta geçişten birkaç sayfa sonra bir değişiklik olduğunu fark edebiliyorsunuz. Aksiyon anları kesinlikle en iyi çizilen kısımlar ama. Tek bir sıkıntım bu yeni Designer karakterinin görünüşü. Pardon ama karakter ciddi ve tehditkâr alınmak için fazla komik gözüküyor. Sanki 80'lerden kalmış ama tasarımını değiştirmeye üşendikleri bir karakter gibi. Demek istediğim Designer'ın dizaynı çok da iyi olmamış (Bunu demem gerekiyordu). Yine de hikayenin kalanını bu kostümle karşı karşıya geçireceğiz.

Özetlemek gerekirse, Batman #89 kötü olmasa da zaten gördüğümüz şeylere çok bir katmayarak hoş aksiyon gösterse de sıkıcı olan bir sayı. Hikaye kaç sayı bilmiyorum ama 4.sayıyı da bitirdiğimize göre artık biraz daha olayların hızlanması gerektiğini düşünüyorum yoksa yakın zamanda sitede yine Tom King'de olduğu gibi bir azarlama seremonisi göreceksiniz.

Notum: 7.0 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.