Batman #90 İnceleme


Batman serisinde şimdiye kadar büyük bir şey görmedik. Tynion, kendini kanıtlamak için bir harekette bulunmamakla birlikte ritmini bulmak için de yeterince zaman harcayamadı. Yine de şu anlık ortalama bir hikayeye sahiptik. Şu anlık diyorum çünkü bu sayı ile hikaye hakkında bazı istediğim şeyler gerçekleşti ve hikaye için umudum arttı. Gelin de muhtemelen bazılarınızın içini sıkacak sayıya bir göz atalım.

Sayının çok küçük bir kısmı Harley'nin Deathstroke'u yakalamaya çalışması olsa da sayının çoğu bir koca Flashback üzerine kurulu. Catwoman'ın geçmişte, Batman ve Dick Grayson Robin zamanında, Designer ile yaşadığı ve uzun zamandır da merak ettiğimiz olayı konu alıyor. Designer; Batman'in Joker, Riddler, Penguin ve Catwoman gibi düşmanlarını evine davet edip onların gelmiş geçmiş en büyük suç için olan dizaynlarını soruyor ve olaylar oradan gelişiyor. Daha diyalog ve açıklama bazlı bir sayı ama kesinlikle buna ihtiyacımız vardı.


İlk olarak artık hikayede gereken cevapların çoğuna eriştiğimiz için teşekkür ederim. Gereken açıklamaları verirken de enteresan bir geçmişten öykü okumak güzeldi. Batman'in geçmişinden daha önce görmediğimiz büyük bir olayla alakalı olmamasını ve birden bitmiş bir olay olmasını beğendim. Biraz daha inandırıcı yapmış. Geçmişte yaşanan olaylar ilgimi çekti hatta keşke biraz daha detaylı görseydik dedirtti. Ayrıca günümüzdeki Batman-Catwoman kısımlarını da beğendim. Güzel diyaloglarla ağır bir duygu yaşatılmaya çalışılmış. Harley Quinn kısımları için ise olmasa bile olurdu diyebilirim. Çok gerekli olmadığını söylemem lazım...Sayıdaki aksiyon ise ne kadar hızlı olsa da güçsüz olduğunu söylemem lazım. Belki başka birisinin ağzından dinlediğimiz için öyledir.


Bu sayı sayesinde ise Designer'ı daha çok görme şansına eriştik ve karaktere az da olsa biraz daha ısındım. Zekasını ve tehditkarlığını görebildik ki bir Batman düşmanında aradığım özelliklerdendir ama nedense Batman ile karşı karşıya dövüştüğünü hayal edemiyorum. Belki görünüşünden dolayıdır ama tehditkar konuşsa da güçlü gözükmüyor, en azından öyle yansıtılamamış. Hatta sayıda gördüğümüz Joker, ki geçen incelemelerde ilgimi çekmediğini söylemiştim, bu sayıda çok iyi yazılmış. Başta hiçbir şeyi ciddiye almayarak yazılırken sonlara doğru alevlerin ortasında bir şeytan gibi dikilmesi hoşuma gitti ve ileride Tynion'un bolca kullanacağı Joker için umudum arttı.

Bu sayıda yine bir çizer değişimi var ve ne kadar seride çizer değişiminden sıkılsam da bu iyi bir değişimdi. Justice League serisinde kendisini kanıtlamış çizer burda da döktürmüş. Karakterlerin duruşları, hareketleri, ifadeleri tamamen muhteşem. Hatta Designer'ı gözüme biraz daha güzel göstertti ama hala çok komik ve saçma gözüküyor tasarım. Renkler ise tam anlamıyla parlıyor. Jorge Jimanez, güncelde en sevdiğim çizerler listesinde yukarıya doğru hızlıca çıkmaya devam ediyor.


Batman'in 90.sayısı kesinlikle hikayedeki en iyi sayı olması yanında istediğimiz şeyleri veren, üstüne muhteşem bir çizim sunan bir sayı olmuş. Açıklama bolluğundan dolayı bazılarınızın solacağını düşünüyorum ama kesinlikle bir şans verin. Gelecek sayı için heyecanım artmadı değil... Umarım bu sayıda başardığını ilerideki sayılarda da başarabilir Tynion.

Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.