İlk Sayı Dedektifi: Strange Academy


"İlk Sayı Dedektifi"ne hoş geldiniz. Bu yazı serisinde, yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine ve çizimine bakmakla kalmayıp, devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan da bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün bakacağımız seri:

STRANGE ACADEMY!

Hikaye: Strange Academy, bilmeyenler için, Marvel'ın genç büyücülerinin eğitildiği okulda yaşanan olayları anlatan bir seri. İlk sayı daha çok hikayedense karakterler ve okul üzerine yoğunlaşıyor. Ana karakterimiz (Ana demek biraz zor) Emily Bright bu okula alınıyor ve ilk gününde bir sürü kişi ile tanışıyor, aksiyona giriyor ve oda arkadaşına sahip oluyor. Harry Potter ve Marvel büyüsü serpiştirilmiş bir gençlik hikayesi kısaca.


Bu cümleyi kullanmayı sevmem ama dürüst olacağım bu seride herkes için bir şey var. İlgi çekici karakterler, güzel aksiyon anları, komedi, gizem, drama... her şey. İlk sayı daha çok karakter tanıtma ve bir sürü bilgi verme üzerine olduğundan biraz yorulabilirsiniz ama hızlı ilerleyen bir sayı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca serinin yazarı Skottie Young gibi daha önce birçok kez genç karakterler yazmış biri olduğundan bu işi yapabileceğine inanıyorsunuz.

Sayı hakkındaki kesinlikle en zorlayan şey karakterler. Harry Potter gibi buna yakın bir işe bakmamız gerekirse ne kadar fazla karakter olsa da ana karakterleriniz olduğunu hissedebiliyorsunuz. Burada da bir ana karakter var ama ayrıca yanında bir sürü karakter olduğundan kafanız karışıyor, hangisini takip etmeniz gerektiğini anlayamıyorsunuz. Yine de herkesin ilgisini çekebilecek karakter var. Marvel büyüsü bulunduğundan da sevdiğiniz karakterleri görmenin yanında Asgard, Dark World gibi bildiğiniz evrenlerden yeni karakterler görebiliyorsunuz.


Çizimler: Sayının ve muhtemelen genel serinin çizeri Marvel'ın tanınan çizerilerinden Humberto Ramos. Normalde çok sevdiğim ama son zamanlarda işlerinin düştüğünü düşündüğüm bir çizerdi ki bu sayı yine umudumu yükseltti. Çizerin uzun zamandırki en iyi işi olmuş. Bununla birlikte serinin atmosferine uymuş ve yazarla güzel bir birliktelik olmuş. Yine de bu çizgi filmsi çizim tarzının herkese yönelik olduğunu söyleyemeyeceğim.

Devam Edilir Mi?: Strange Academy cilt halinde alıp okunsa daha güzel gelebilecek bir seri diyebilirim. Nedeni ise her ay bu karakterlerin kim olduğunu hatırlamamız gerekmesi fasikül halinde toplarsak. Yine de yazar-çizer takımına bayıldığımdan devam edeceğim ama dediğim gibi bir bütçe limitiniz varsa cilt halinde gelmesini bekleyin.


Kime Tavsiye Ederim?: Yazıdan anlamadıysanız seri Harry Potter+Marvel halinde. O yüzden eğer büyü dünyalarını, Doctor Strange gibi karakterlerini, komediyi ve gençlik maceralarını seviyorsanız kesinlikle bir göz atın. Yine diyorum, ne kadar sevmesem de, bu seride herkes için bir şey var o yüzden tavsiye etmesi biraz daha kolay.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.