İlk Sayı Dedektifi: Strange Adventures


"İlk Sayı Dedektifi"ne hoş geldiniz. Bu yazı serisinde, yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine ve çizimine bakmakla kalmayıp, devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan da bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün bakacağımız seri:

STRANGE ADVENTURES:

Hikaye: Bu sitede ne kadar hep Tom King'in gömdüğüm serilerini incelemiş olsam da her zaman derim ki kendisi Vision ve Mister Miracle gibi çok güzel iki işe imza attı ve bu da onlardan farksız. Adam Strange, normal bir dünya insanı ama bir gün Rann adlı bir gezegene ışınlanır ve orada bir kahraman olur. En azından yayınladığı biyografideki hikaye bu. Dünya'ya dönmüş karakterin ününü korumaya çalışmasını ama çıkan sorunlarını okuyoruz seride. Günümüz ve Rann'da yaşadıkları arasında gidip geldiğimiz bir seri olacak gibi.


Tom King'in diğer serileri ile karşılaştırırsak konu bakımından yine aile, aşk sorunları içerisinde olan ama ayrıca psikolojik olarak da sınırlara süreklenen bir karakter okuyoruz. Bu sefer ama farklılık olarak karakterimize gerçekten güvenip güvenmeyeceğimiz hakkında düşünüyoruz. "Rann'da gerçekten neler yaşandı?" veya "Adam doğruyu söylüyor mu?" gibi sorular beliriyor aklınızda. King yine benzer içerikleri içeren ama bu sefer yenilikler olan bir hikaye yaratmış ve güzel bir gizem oluşturarak sizi de içine katmayı başarmış.

Çizim: Sayıda iki farklı çizer görüyoruz. İlki günümüz kısımlarını çizen, Mister Miracle'dan tanıyabileceğiniz Mitch Gerards. Kendisi "tracing" tekniği dediğimiz gerçek hayattaki görüntülerin üzerinden kendi stili ile geçerek daha gerçekçi bir izlenim yaratıyor. Rann gezegeninde geçen geçmiş sahnelerini ise Evan "Doc" Shaner çiziyor ki kendisi de daha animasyonumsu bir tarz katıyor. O anlar eğlenceli bir 80-90'lar çizgi filmi hissi veriyor diyebilirim. Çizerler arasındaki geçiş ise güzel sağlanmış ve göz yormuyor. Devam Edilir Mi?: King'in bu tarz serilerde gösterdiği başarısından dolayı devam etmek isterdim ama konu 12 sayılık bir maxi seri olunca cilt olarak çıkınca almayı düşünüyorum. Böyle bir hikayeyi soluksuz bir şekilde okursanız daha etkileyici olacağını düşünüyorum araya bir zaman koymayacağınızdan. Diyorsanız ki ben her ay beklerim o zaman kaçırmayın.

Kime Tavsiye Ederim?: Mister Miracle ve Vision gibi karakterleri psikolojik olarak da ele alan, karakterin aşk ve aile sorunlarını güzel bir gizemle ele alan seriler arıyorsanız bir bakın derim. Ayrıca eğlenceli uzay macerası arayanlar için de sahneler olduğunu söylemek gerek. Vision'ın aksine popüler olmayan bir karakter olan Adam Strange'i tanımak için ise enteresan ama güzel bir başlangıç. Son olarak ise King'in sadece Batman ve Heroes In Crisis serisini okuyup acı çektiyseniz yazarın üzerindeki lekeyi kaldırmak için bu ve yukarıda bahsettiğim serileri okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.