Batman #91 İnceleme


Çizgi romanların artık çıkamayacağı bu haftalarda yine de elimizdeki bazı serileri incelemeye devam etmeliyiz. Bunlardan bir tanesi de tabii ki Batman. Öylesine incelemeye başladığım seri artık gerçekten konuşmak istediğim bir şeye dönüşmesi beni çok mutlu ediyor. Uzun zamandır Batman serisinde böyle hissetmemiştim. Tynion bu sayıda kapanış için büyük hazırlığını yaparken işleri aksiyon yönüne doğrultuyor.

Sayıda iki büyük hikaye dönüyor. İlki Batman ve Deathstroke arasında. Batman, Designer'ı öğrenmiş olabilir ama hala planlarını öğrenmeye çalışıyor. Deathstroke ona yardım edecek mi yoksa amansız bir kapışma mı okuyacağız? Cevabı siz de biliyorsunuz. Diğer hikaye ise Catwoman ve Harley Quinn'in Riddler'ın yerinden kaçarken Designer'ın tuzağına düşmesi ki o da gayet eğlenceli anlar sunuyor.


Açıkçası iki hikayeyi de gayet beğendiğimi söyleyebilirim. Catwoman ve Harley hikayesi çok bir şey katmasa da güzel bir ikili aksiyonu okuyoruz. Batman ve Deathstroke kısımları ise baya havalıydı. Zaten bu karakterlerin kapışmalarını görmek her zaman tüylerimi diken diken ediyor ama bu seferki ortam sayesinde baya hoşuma gitti. Ayrıca iki karakterin de yazımı çok hoş. Batman'i adam nasıl yazacağını biliyor. Yazarın diğer bir iyi yazdığı karakter ise Joker. Ne kadar bu sayıdaki Joker kısmı gerçekten gereksiz olsa da çok güzel yazılmış ve önceki sayı güzel özetlenmiş. Belli ki yazar bu karakteri yazmayı seviyor ki gereksiz olsa bile koymak istiyor.

Sayıda zaten her zamanki gibi hikayenin yavaş ilerleme durumu olsa da buna baya alıştım diyebilirim. Nedeni ise yazarın anlatmak istediği bir hikayesi olduğunu ve bunu en etkileyici şekilde yavaşça planlama ile anlatmayı hoş gördüğünü anlıyorum ve bunla alakalı çok da bir sıkıntım yok. Sayıdaki en büyük sorunum Designer diyebilirim. Hikayenin sonlarına geliyoruz ama düzgünce daha Batman ile karşılaşmasını göremedik. Yeterince büyük hissettiremiyor ne yazık ki.


Çizimler yine muhteşem olmuş. Sayıda çok hızlı çizer değişikleri var ve bu biraz dikkat dağıtabiliyor, hele stiller farklı olduğunda. Yine de iki çizim de kaliteli olduğundan gayet akıcı bir şekilde okunuyor. Batman ve Deathstroke kısımlarını geçen sayının öve öve bitiremediğim Jorge Jimanez çiziyor ve yine muhteşem bir iş çıkarmış. Çok güzel anlar var diyebilirim sayıda. Harley-Catwoman kısımlarını çizen Rafael (Soyadını yazmak bile çok zor) de gayet iyi bir iş çıkarmış.

Batman serisi yine güzel bir sayı ile şaşırttı diyebilirim. Başlangıçta bazı aksilikler yaşadı ve bazı okuyucularını kaybetti ama seri kesinlikle rayına oturdu ve sağlam bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Şu an yaşanan durumlardan dolayı bir sonraki sayının ne zaman geleceğini bilemiyoruz ama umarım yakın zamanda gelir de bu merak ettiğim hikayenin nasıl sonuçlanacağını görebiliriz.

Notum: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.