Extraction İnceleme


Chris Hemsworth'ün başrolde oynadığı Extraction filmi, 24 Nisan'da Netflix'te yayınlandı. Joe Russo tarafından yazılan ve Russo Brothers'ın yapımcılığını üstlendiği film Sam Hargrave'in ilk yönetmenlik deneyimi. Kendisi daha önce Marvel filmlerinde dublörlük yapıyordu. Dürüst olmak gerekirse film hakkında çıkmadan önce ne bir düşüncem, ne de bir beklentim vardı ama bu boşlukta izleyecek bir şey aradığım için kendimi ekran başına attım.

Filmin hikayesi tamamen Chris Hemsworth'ün karakterinin bir çocuğu bir yerden başka bir yere götürmesi hakkında. Hapisteki büyük bir suç lordunun oğlu kaçırılmıştır ve Hemsworth'ün kiralık asker karakteri Tyler Rake, bu çocuğu kurtarmalı ve güvenli bir yere götürmelidir. Konu genel olarak böyle ve yüksek tempolu iki saat boyunca Hemsworth'ün aksiyon içinde koşuşturmasını izliyoruz...demek isterdim.


Extraction sıkıcı. Bunu diyeceğimi düşünmezdim ama öyle. Aksiyon sahnelerinden birazdan bahsedeceğim ama o aksiyon sahnelerinin arasında ağır bir tempo düşüşü oluşuyor ve o sahneler gereksiz uzadığından sıkıcı hala geliyor. Diyalogların ilgi çekici olmaması yanında karakterlerin de başarılı olduğu söylenemez. Film sizi Rake karakterini önemsetmeye çalışıyor, ki yine takdir ettiğim bir şey, ama çok formül tarzı olduğundan minimum etki yaratıyor. Karakterin çocuk ile olan ilişkisi ise ortalama diyebilirim. Çocuk ve Hemsworth'ün aralarındaki bağın ilerlediği tek bir sahne var ve sadece bununla yetinmemizi bekliyor. Film gereksiz uzun ve sıkıcı ama odaklanması gereken yerlere odaklanmıyor bu sürede.

Gelelim aksiyon sahnelerine. Bu film son zamanlarda reklamını tamamen 12 dakikalık "tek çekim" aksiyon sahnesi ile yaptı ve güzel bir sahneydi, katılıyorum. Kestikleri yerler belliydi ama anlaşılmıyordu. Bunun yanında aksiyon daha çok John Wick'imsi bir tutum sergilemiş ve hiç de fena değil. Hızlı, gerçekçi ve sert. Aksiyon sahneleri kesinlikle filmin izlenebilirliğini arttırıyor ve birkaç silahsız dövüş anı çok başarılı yapılmış. Zaten yönetmenin de dublörlük geçmişinden dolayı iyi bir dövüş sahnesi hazırlamak için gerekli deneyimi var. Hikaye çok başarılı olmasa da en azından aksiyonu ile hatırlanacağına inandığım bir film.


Diğer konulara gelirsek ise bahsetmek istediğim birkaç nokta var. İlk olarak oyunculuklar gayet iyi ve Hemsworth güzel parlamış. Çocuğun oyunculuğu yine de ortalama, bazen ortalama altı. Filmin herhangi bir akılda kalıcı müziği yok, hatta müzik var mı emin değilim. Çekim güzel, hele aksiyon sahnelerinde farklı şeyler deneniyor ki beğendim. Son olarak ise neden herhangi bir Hollywood filminde yabancı bir ülkeye gidildiğinde renkler tamamen değişiyor ve sarı gösteriliyor söyler misiniz? Dışarı alanlar bazen o kadar sarı ki anlatamam. Yine de bu o kadar büyük bir olay değil ve küçük bir kusur (nitpick) olduğundan puanıma etkisi olmayacak.

Kısacası Extraction, güzel aksiyona ve Hemsworh'ten iyi bir performansa sahip olsa da filmi kurtaramıyor. Aralarda sonraki aksiyon için dakikalar sayıyorsunuz ve olaylar gereksiz uzuyor. Bende bir etki bırakmasa da kesin internette sadece güzel aksiyon bulunduğu için öven insanlar olacak. Normal zamanlarda olsak bu filmi atlayabilirsiniz derdim ama şu günlerde biraz aksiyon olan bir film arıyorsanız izleyebilirsiniz.

Notum: 5.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.