Gotham High- DC Bu Kadar Düşmüş Olamazİlk olarak söyleyeyim bu bir inceleme yazısı değil. Bu bir tavsiye yazısı da değil. Bu bir gömme töreni. Gotham High bir çizgi romandansa Graphic Novel kategorisine giriyor ama o kadar kötü ki ben bu şeyi ayrı kabul etmek istiyorum. Gotham High, Watchmen ne kadar iyiyse o kadar cringe bir hikaye. Bu hikaye o kadar kötü ki Tom King'in Batman serisi bunun yanında bir şaheser kabul edilmeli. Marvel'ın yeni çıkaracağı New Warriors serisinin endüstriyi bitireceğini düşünüyordum ama belli ki DC bu konuda da kapışmak istediğinden daha hızlı davranmış. Bu yazıda spoilerlar hakkında limit koymayacağım çünkü hiçbirinizin okuyacağını düşünmüyorum, ki okumamalısınız da.

Gotham High bir gençlik romanı. Hem de çok kötü bir tane. Hikaye 3 kısımdan ve yaklaşık 200 sayfadan oluşuyor ama benim ilk 30 sayfayı bitirmem bile bir ömür aldı. Bruce Wayne devlet okuluna yollanır ve orada genç Joker ve Catwoman ile tanışır. Bu üçünün arasındaki aşk üçgeni kızışmakla...konuyu bile anlatmak bana acı veriyor. CW dizisinde görebileceğimiz bir şeyi Batman mitosuyla karıştırarak sunmak istemişler ama buradaki her şey yanlış.


KARAKTERLER

Dediğim gibi hikaye Batman mitosunu gençlik romanına uyarlamış ama karakterlerin sevdiğimiz özelliklerini katmayı unutmuş. Sanki sadece "O karakteri tanıyorum" diyebilmeniz için aşırı stereotipik karakterlere bildiğimiz isimleri vermişler. Bruce Wayne adlı şahıs parasıyla eğlenen, aşk peşinde koşan bir asyalı. Ailenin tüm parası anne tarafından gelmekte ki asıl uzak doğu tarafı orası. Joker ise felsefik olmaya çalışan bir ergen ve yine aşk peşinde koşan birisi. Böyle değişiklikler niye yapıldı, ne gerek var, neden herkes simp, neden herkes aptal, ben niye bu hikayeyi okudum?

Gereksiz değişiklikler yapılıp hikayeye katkı göstermeyen karakterlerimiz bunla bitmiyor. Alfred hipster kılıklı bir gay. Neden?! Hikayenin başında rastgele bir siyahi çocuğun zorbalık görmesini okuyoruz ve Bruce o çocuğu kurtarıyor. Düşünüyorsunuz herhalde bu Lucius Fox ama yanılıyorsunuz. O çocuk Richard Grayson çıkıyor. Neden?! Neden böyle gereksiz değişiklikler yapılıyor? Ki bunlar sadece buz dağının görünen tepesi. Bunu geçtim hiçbir karakter iyi yazılmamış. Genç gibi konuşmayı bırakın normal insan gibi bile konuşamıyorlar. Karakterleri düşündükçe sinirim bozuluyor.OLAY ÖRGÜSÜ

Bravo, daha önce hiç çizgi roman yazmamış ve belli ki okumamış birisine Batman mitosunu kullanması gereken bir gençlik romanı verdiniz. Yine de kendisi, Melissa De La Cruz, daha önce bir sürü aşk romanı yazmış gibi gözüküyor, belki de hikaye fena değildir. Yanılıyorsunuz çünkü vasatın bile altında bir iş. İlk olarak hikaye ne kadar Bruce'un yaşadıklarını anlatsa da her şey Selina Kyle tarafından anlatılıyor. Sadece olayları anlatmakla kalmıyor ama Bruce'un o an ne düşündüğünü falan da anlatıyor. Ya Selina Kyle'ın ışınlanma ve akıl okuma gibi her şeyi bilebileceği bir özelliği var ya da bu kötü yazılmış bir hikaye.

Eğer bu hikaye Selina odaklı olsa ve karakterin duygusal olarak iki kişi arasında kalmasına yoğunlaşsalar bundan daha iyi bir hikaye olurdu ama onun yerine iki tane hiç suçu olmayan karakterin onları döndürüp duran soyguncu bir sosyopatı konu alıyor hikaye. Onu geçtim karakterler arasında düzgün bir kimya bile yok. Bruce'un Joker ile Catwoman'dan daha iyi bir kimyası var ki yazar istese direk o ikisi arasında bir aşk hikayesi yazardı. Hikayenin geri kalanı ise hiç mantıklı değil ve tamamen saçma şeyler olup duruyor. Düzgün bir hikaye yapısı bulunmuyor. Gizem yaratılmaya çalışıyor ama bir sonraki sayfada direkt ne olduğu açıklanıyor. Sıkıcı, düşünülmemiş ve mantıksız. Riverdale dizisinden bir farkı olduğunu düşünmüyorum.


Açıkçası çizimden çok bahsedesim yok, yapması gerekeni yapıyor. Zaten bu yazıda daha çok hikayeyi ele almak istedim. Kısacası, zamanınız bile varsa okumayın bunu. Gerçekten kalitesiz bir hikaye ve muhtemelen devamı da gelecek. Şu ana kadar Tom King'in berbat işlerine yaptığım kırıcı yorumlardan dolayı özür diliyorum (geri almıyorum), senden çok daha kötüsü de varmış. Devamı çıkınca okuyup hakkında yazabilecek bir bünyem olduğunu düşünmemekle beraber çıkınca okuyacağım New Warriors serisinin bu kadar kötü olmamasını ümit ediyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.