Küçük Bi' Öneri- Essex County


"Küçük Bi' Öneri" serimizde şu ana kadar 3 güzel ve güçlü seri tavsiye ettik ama şimdi konuşacağım seriyi diğerlerinden farklı kılan çok büyük bir özellik var. Birazdan bahsedeceğim hikayelerde God Country gibi büyük aksiyon anları yok, Nailbiter veya Something is Killing the Children'daki gibi korku ve gerilim anları da yok. Yine de bu seri diğer serilerin sahip olmadığı bir şeyi elinde bulunduruyor. Jeff Lemire.

Essex County, 3 ciltten oluşan bir Jeff Lemire serisi. Her ciltte farklı hikayeler bulunduran ama hikayelerin birbirleri ile bağlantılı olduğu seri ülkemizde Marmara Çizgi tarafından hem ayrı ciltler halinde hem de toplanmış bir cilt halinde basıldı. Moon Knight, Black Hammer, Descender ve daha birçok hit seriyi yazan Jeff Lemire bu seriyi hem yazıyor hem de çiziyor.


Canada'daki Essex County adlı yerde yaşayan birkaç kişinin hikayesini okuduğumuz seri sizi bazen gülümsetiyor, bazen üzüyor, bazense şaşırtıyor. Hayalperest bir çocuktan geçmişinde kaybolmuş bir yaşlı adama, oradan da ihtiyacı olana yardım etmeye çalışan bir kadına götürüyor bizi hikaye. Bu hikayelerin zaten belli yerlerde kesişmesi hikayeleri okurken sizi mutlu ediyor ama ayrı olarak ele alındığında da muhteşemler. Karakterler inanılmaz yazılmış ve hemen onlara sempati duyabiliyorsunuz, ilişki kurabiliyorsunuz. Bu da yaşanan olaylardan daha da etkilenmenizi sağlıyor. Bunun yanında hikayelerin çok hızlı aktığını söyleyebilirim. Kolayca anlaşılabilir bir şekilde yazılmakla birlikte size daha fazla okuma isteği veriyor.

Her hikayede ayrı ayrı sevdiğim şeyler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlkinde çocuğun hayalinde yaşadıkları, ikincide yaşlı adamın günümüzden geçmişine dönüşleri, kadının hikayesindeki masumiyetlik. Ne kadar anlatmaya çalışsam da başarabildiğimi düşünmüyorum çünkü okumamış birisine bu hikayeleri anlatmak gerçekten zor sürprizleri bozmadan. Büyük ve etkileyici vuruşu almak için sessiz bir yerde okuyup kaybolmanız gerekiyor. Son olarak hikayelerin yazar için de büyük bir önem taşıdığı belli. Lemire'ın Canada geçmişi olması ve onun çocukluğunda gördükleri hikayelere bolca yansımış diyebilirim.


Çizimler kesinlikle serinin en iyi tarafı değil ama Lemire'a bu benim hikayelerim dedirtmiş ve onun elinden çıkma olduğunu siz de hissedebiliyorsunuz. Uzaktan bakınca basit, bazen ise çok detaylı gelen çizimin yanında yazar/çizer farklı şeyler deneyip sizi şaşırtabiliyor. Bazı anlarda çizim hikayeye çok farklı bir hava katabiliyor. Yazımda olduğu gibi çizimde de Lemire yenilikler katarak kendisinin olduğunu hissettirmiş.

Essex County övmemden de bu kadardı. Bu zamanlarda biraz daha sessiz ve duygu üzerine kurulu hikayeler istiyorsanız kesinlikle okuyun derim. Bildiğim kadarıyla serinin bir dizisi üzerinde de çalışılıyor. Son zamanlarda hep iyi seriler önermekten sıkıldım açıkçası, neden biraz da bir şeyler gömmüyoruz ki? Yakında korkunç gömmelerle yeniden görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.