39. İstanbul Film Festivali I #7 Litigante

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi Nedir?

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi, bu sene 39.su gerçekleştirilecek olan İstanbul Film Festivali kapsamında oluşturduğumuz bir seridir. Covid-19 ile mücadele kapsamında etkinlik tarihi ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, ilk 15 filmlik seçkisi ile 15-29 Mayıs tarihleri arasında "Çevrimiçi Film Gösterimi" ile gerçekleşecek. İKSV'nin katkılarıyla bu yılın ilk 15 filmlik seçkisini siz değerli okurlarımıza sunuyor ve detaylıca inceliyor olacağız.


Litigante

Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası'nda geçen yıl açılış filmi olarak gösterilen Litigante / Davacı, Kolombiya sinemasının gelecek vadeden yönetmenlerinden Franco Lolli'nin ikinci uzun metraj filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Duygusal patlamaların ve "cephelerin" yoğun olduğu filmin kadrosunda Carolina Sanin, Antonio Martinez, Leticia Gomez, Alejandra Sarria ve Vladimir Duran gibi isimler yer alıyor.

Davacı, yaşam karşısında birden fazla cepheyle yüzleşmek zorunda kalan Silvia'nın mahrem dünyasını anlatıyor. Kamu kurumunda avukat olarak çalışan Silvia, yöneticisinin verdiği tedbirsiz kararlar sonucu büyük olasılıkla yasal olmayan bir işe -bilmeden- katılmış olur ve hakkında soruşturma başlaştılır. Bekar bir anne olan ve çocuğunu tek başına yetiştirmeye çalışan Silvia, bir yandan da akciğer kanseri olan ancak kemoterapi tedavisini reddeden annesine bakmak zorundadır. Silvia, üzerine gelen duvarları kırmalı ya da bir geçit açmalıdır.


Dava Faili Silvia

Ağır ağır bir yaşam öyküsüne dahil oluyoruz bu filmde. Şiddetli kavgalar seyrettiğimiz anne-kız ilişkisine yakından şahit oluyoruz. Ölüceğinin bilincinde olan bir annenin, geriye yıkım bırakıcak olmasından doğan korku, rol model aldığı kadının gözleri önünde eridiğini gören bir kızın üzüntüsü tüm filmin havasını kapsıyor aslında.

Silvia, annesiyle çatışmalı bir ilişki içinde ancak içten içe bu ilişkiyi bir an önce düzeltmeye, en azından son günlerinde yanında olmaya çalışıyor. Oğlu Antonio'nun da yükünü tek başına sırtlanıyor. Silvia, hayata karşı verdiği mücadelede hep sırtlayan, ne olursa olsun acısından bile zevk almaya çalışan bir karakter. Girdiği ilişkiler içinde başarılı olmamasından dolayı da inanılmaz bir üzüntü ve arayış içerisinde.Silvia'ya hayat veren Carolina Sanin, karakterle iç içe geçerek istenilen üzüntü ve güçlülüğü çok iyi  yansıtmayı başarıyor. Anne rolünde olan Leticia Gomez ise bitmek tükenmek üzere olan, ölüme son nefes uzaklıkta bir annenin çöküntüsünü izleyiciye çok iyi geçiriyor. Filmin sonu ise yürek burkuyor. 

Bilindik bir hikayeye daha yakından bakarak acıyı ve drama şahit olduğumuz Litigante'de, ölümün boğuk havasına, çekirdek bir ailenin samimiyetine ve yaşamın ortasında sıkışmış bir kadına eşlik ediyoruz.Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.