39. İstanbul Film Festivali I #9 Lillian

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi Nedir?

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi, bu sene 39.su gerçekleştirilecek olan İstanbul Film Festivali kapsamında oluşturduğumuz bir seridir. Covid-19 ile mücadele kapsamında etkinlik tarihi ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, ilk 15 filmlik seçkisi ile 15-29 Mayıs tarihleri arasında "Çevrimiçi Film Gösterimi" ile gerçekleşecek. İKSV'nin katkılarıyla bu yılın ilk 15 filmlik seçkisini siz değerli okurlarımıza sunuyor ve detaylıca inceliyor olacağız.Lillian

2019 Cannes'da Yönetmenlerin 15 Günü'nde prömiyerini yapan ve 1926-1927 yıllarında New York'tan Alaska'ya yürüyerek ulaşmaya çalışan Doğu Avrupalı bir göçmenin yolculuk hikayesinden esinlenerek uyarlanan Lillian, sonsuz yolculuğun amaçsızca gidişatını gözler önüne seriyor.

Belgesel fotoğraf geleceğinden gelen Andreas Horvath'ın yönetmenliğini yaptığı, usta yönetmen Ulrich Seidl'ın yapımcıları arasında bulunduğu yapımın başrolünde ise Patrycja Planik yer alıyor.Evin ne olduğu sorusunun hep havada kaldığı ve asla sonuçlanmadığı Lillian'da, uçsuz bucaksız bir "yolculuk" filmi anlatılıyor. New York'da porno sektöründe yer almak üzere olduğunu gördüğümüz, elmacık kemikleri ve duru sıfatı ile dikkat çeken Lillian, başvurusunun reddedilmesi sonrası "ev"ine dönmek üzere yola düşer. Gizemli bir karakterin tasviri olan Lillian, yönetmen Horvath'ın günlük problemleri ele alarak göçmen bir kadının hikayesi oluveriyor.

ABD'nin pek az bilinen izbe yollarında yürüyen, umumi tuvaletlerde bakımı yapan, sahibini bilmediği tarlalardan mısır çalarak çiğ şekilde yiyerek karnını doyuran, viyadüklere sıyrılıp geceyi geçiren "emelinin ne olduğunu bilmediğimiz" Lillian'ın hikayesi, Horvath'ın göz kamaştırıcı sinematografisi ile karşımıza geliyor. Rocky dağlarını seyir ettiğimiz, doğal sessizliğin ritminin hüküm sürdüğü bir ortamda, yapım içerisinde yer alan diyalog eksikliği giderilmiş oluyor. Yol boyunca, sabahında akşamında, yazında kışında açlık ve susuzluk çeken karakterimiz sonunda ise bilinmeyen bir emele ulaşmış oluyor ancak Horvath, Lillian'ın gerçekte kim olduğunu? ve hedefinin aslında ne olduğu ? sorusuna bir cevap vermek istemiyor.

Yavaşlığından ve diyalog olmamasından ötürü yarıda bırakmak zorunda kaldığım Lillian, size sinematografik bir zevk vadediyor. Belgesel ve yeteri yavaşlıkta seyreden türden yapımları izlemekten hoşlanıyor olmama rağmen, başrol olan Patrycja Planik'in yönetmen Horvath tarafından sürekli bir objeymişçesine portresini çiziyor olması beni oldukça rahatsız etti.

Doğanın ritminin ve görüntüsünün ustaca kullanılması, yarıda bırakmış olmama rağmen almam gereken zevk seyrini dolu dolu verdi ancak hikayenin bir sonuca ulaşmıyor olması beni bu yapımdan düşüren sebeplerden biri oldu. Ancak sadece bir yolculuk seyretmek, dahil olmakta değil sadece seyretmek istiyorsanız Andreas Horvath'ın Lillian'ını tavsiye edebilirim.Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.