Bana Yardım Edebilir Misin? I Caliphate: Hilafet

Fazlasıyla Gerçekçi Bir Seyir: Caliphate 


Prömiyerini 12 Ocak 2020'de Sveriges Television'da yapan ve SVT Play'de şimdiye kadar en çok izlenen yapım olan Caliphate, 2020 İsveç gerilim-dram dizisidir. 2015 yılında Londra'dan IŞİD'e katılmak üzere kaçan üç liseli kızdan ilham alınarak oluşturulan dizi toplam 8 bölümden oluşuyor.

Oyuncu kadrosunda Türk bir isim Gizem Erdoğan'ı da ağırlayan dizide Aliette Opheim, Lancelot Ncube, Amed Bozan, Nora Rios ve Albin Grenholm gibi oyuncular yer alıyor. Yapımın yaratıcı yürütücü ekibinde ise Wilhelm Behrman ve Niklas Rockström yer alırken Netflix, ev sahipliği yapıyor.

IMBD'de 8.0 puan ile izlenmeyi hak eden ve dilimize Hilafet olarak çevrilen yapım, Stokholm'da yaşayan ve IŞİD'e katılmak isteyen 3 liseli kızın yaşadıklarını anlatıyor. Fakat hikaye tek taraftan anlatılmıyor ki aynı zamanda IŞİD'e kocası ile kaçmış ve "bataklıktan" kurtarılmayı bekleyen Pervin'in hayatını da gözler önüne seriyor.Arkadaşları aracalığı ile "İslam-Cihat-IŞİD" fikirleri ile tanışan ve sonrasında etkilenilerek -kandırılarak- bu 3 kız, Rakka'ya kaçma düşüncesi içerisine girerek Rakka'nın Stokholm ayağından sorumlu olan Ibrahim Haddad ile yakınlık kurarlar. Her "Müslüman"ın terörist gibi gösterildiği dizide, İsveç istihbaratı, bu yaygın kaçma-kaçırılma fikri içerisine giren gençleri korumak adına çalışmaktadır. İsveç istihbaratında görevli Fatima, Rakka'dan Pervin ile temasa geçer. Hikayenin ikinci ayağı da tamda burada başlar.Pervin, kocası ile İsveç'ten Rakka'ya kaçmış ve IŞİD'e satılmış, çocuklu bir kadındır. Çocuğunu ve kendini korumak, "bataklık"tan kurtulmak için Fatima'dan yardım dileyen Pervin için her şey çok kolay olmayacaktır. Fatima, Pervin'i ve korkusunu kullanarak Rakka'dan bilgi kaçıracak ve gizli terrör eylemlerini öğrenmeye çalışacaktır.

Dizinin üçüncü ve bana göre en sıradışı ayağı olan kaçma-kaçırılma hikayesi tansiyonu oldukça yükseltmekte. Kızların, eyalet sorumluları tarafından kandırılarak kaçırılması, Pervin'in Rakka'dan kurtarılmak için yapması gereken tehlikeli eylemler gerekir. Fatima, iki taraf ile ilgili teması elinde tutmaya çalışarak öncelikle olarak Pervin'i kurtarmaya çalışacaktır.
Dikkat Çeken Ayrıntı - IŞİD'in Türkiye Transiti: Gaziantep

Caliphate, inanılmaz bir gerilim ve dram vadederken, ilgi çekmiş olması şaşırtıcı. Ayrıca Müslüman-Türk-Terörist yapılı bir dizi görüyor olmamız da rahatsız edici. Dizide ilk olarak Gizem Erdoğan'ın performansı oldukça etkileyici. Zavallı ancak güçlü bir profili canlandıran Erdoğan, dizinin odak noktasında yer alıyor ve hemen hemen her olayın başında geliyor. İsveç'te geçen sahnelerde türk olmayan müslüman aile tipine şahit oluyoruz. Geleneklere tereddütle yaklaşan bir ailede doğup büyüyen bir kız çocuğuna kıyasla Suleika, fazla radikal kalıyor. Suleika ile İbrahim Haddad'ın ilişkisi üzerine biraz daha açık ve fazla gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.İsveç sinemasının önde gelen aktörlerinden olan ve dizide baş karakterlerden Fatima'ya hayat veren Aliette Opheim eleştirmenler tarafından kariyerinin en iyi işlerinden olarak not verirken, Husam karakterini canlandırarak sinema-film mecrasında ilk büyük adımını atan Ahmed Bozan göze batmayan bir performans sergiliyor.

Kızlarımızın Isveç'ten Rakka'ya kaçarken IŞİD'in Türkiye transiti, Gaziantep'i görüyoruz. Dizinin en şaşırdığım ve insanların üzerinde bırakılan etkiyi derin derin düşündüğüm sahne olan transit sahnesi, . 1970-80'lerin Türkiye profili göze çarparken yansıtılan polis tiplemesi ise oldukça komik. Bu sahne Türk izleyici tarafından da büyük tepki görmüş durumda.
Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.