Clone Wars'un Final Sezonu Tatmin Etti Mİ?


Disney Plus için son bir kez geri dönen ve hikayeye nokta koyan Clone Wars, finalini 12.bölümü ile Star Wars Günü'nde verdi. Clone Wars'un genel akışını seven ve bu sezona heyecanla başlayan ben ise karışık duygulara sahibim. Çok sevdiğim kısımlar oldu ama nefret ettiğim şeyler de oldu. Bundan dolayı sezonu genel olarak değerlendirmektense hikaye arcları olarak değerlendirmeye karar verdim. O zaman üç hikayenin ilki ile sezonu değerlendirmeye başlayalım.

BAD BATCH

Sezonun ilk hikayesinde Rex bir grup klon ve farklı özelliklere sahip bir klon grubu ile bir göreve gidiyor. Klasik bir Clone Wars öyküsü olsa da son sezonda beklemiyordum. Zaten 2015'de hazırlanmış ama kenara atılmış bir hikaye. O yüzden son sezona başlangıç hissi vermemekle birlikte animasyonu da diğer hikayelere göre biraz daha düşüktü.

Genel hikaye ilerleyişine bakarsak ise zevkliydi ve neden sezonun başına koymak istediklerini de anlıyordum. Clone Wars'un verdiği o zevki yaşatabilmesiyle birlikte hiç de fena olmayan aksiyon sahneleriyle size o dönüş hissini veriyordu. Ayrıca sevdiğimiz klonların dönüşü, üstüne farklı klonlar görmemiz de yine mutlu eden özelliklerdendi. Ne kadar ilk iki bölüm gayet iyi olsa da son iki kısmının hikayeyi biraz uzattığını düşündüm ve çok zevk alamadım. Yine de sezona ortalama bir başlangıç oldu.

NOTUM: 7.0

ASHOKA'NIN YOLCULUĞU

Sezonun ikinci hikayesinde ise animasyon kalitesinde artış olsa da hikaye bakımından hiç iyi değil. Tek görevi Ashoka'nın son hikayeye doğru yolunu hazılamak ama onu daha iyi bir şekilde yapabilirlerdi. Bir daha görmeyeceğimiz iki kız kardeşle birlikte baharat kaçakçılığı yaparken tehlikeye düşmektense başka bir şey düşünebilirlerdi. Biraz daha yere yakın yani düz hikaye koymak istemişler ama çok sıkıcı olmuş ve fazla uzamış. İki de bir kaç, yakalan, kaç, yakalan olunca yatarak izlemeye başladım.

İki kız kardeşe gelirsek ise yazımları ortalama ve sevdirmek için ellerinden gelenleri yapmışlar. Sorun şu ki bazen çok sinir bozucu olabiliyorlar ve gözlerim daireler içinde bir yarış pistindeymişçesine dönmeye başlayabiliyor. Sezonun kesinlikle düşük noktası buraydı ve beklentim baya azalmıştı. Ta ki son hikaye başlayana kadar.

NOTUM: 4.5

MANDALORE İSTİLASI


İşte bu bebeğim. 4 bölümlük şu hikaye benim için sezonu kurtardı. Hatta sadece bu 4 bölümü izleseniz yeter. Hikayenin ilk iki bölümü Ashoka'nın kendi birliği ile Mandalore'a gidip Darth Maul'un rejimini durdurmasını anlatıyor. İstediğiniz her şeyi veren ve muhteşem aksiyon anlarıyla dolu bu iki bölüm beni kesinlikle tatmin etti. Hele Maul vs Ashoka sadece bu dizideki değil ama belki de tüm Star Wars tarihindeki en iyi kapışmalardan olabilir. Aşırı iyi hazırlanmış ve sunulmuş.

Son iki bölüm ise Revenge of the Sith'de yaşanan malum bir olayı ele alıyor ve bu bölümler daha çok duygu eğilimli. Biraz daha karakterler arasında duygusal anlar gördüğümüz, Rex ile Ashoka arasındaki beraberliği kaliteli anlatan bir parça olmuş. Ashoka'nın bu süredeki yolculuğunu da güzel tamamlamış. İsterdim ki Rebels veya Rebels sonrasından bazı şeyler görelim ama onun yerine güzel bir hayran sevindirici sahne ile bitirmişler ki hiçbir sorunum yok.

Bu bölümlerin Revenge of the Sith ile paralel ilerlemesi kesinlikle daha heyecanlı ve tatmin edici hissettirmekle beraber bir yandan arkalarda olanları da bilmek duygusal bir yön katmış. Öyle güzel yazılmış ki anlatamam. Ayrıca diğer hikayelerin aksine bu bölümler hiç uzatılmış hissettirmiyor ve tam olması gereken kıvamda. Maul olayları beklediğim kadar yoktu ama olmamasına da karşı değilim çünkü yine gayet temiz kullanmışlar karakteri. Bu dört bölümü sinemada falan toplanmış bir şekilde izlesek ne güzel olur diye düşünmeden edemiyorum. Dave Filoni derhal başa geçmeli.

NOTUM: 9.0

Clone Wars'un son sezonu ne kadar en iyi sezon olmasa da, ilk iki hikayesinden dolayı, son hikayesinin kalitesi her zaman aklımda kalacak. Diğer hikayelerin tatminliğimi mahvetmesini istemedeğimden de zaten bu hikayeleri ayrı değerlendirdim. Ashoka'nın hikayesinin başka yerlerde devam etmesini görme umuduyla Clone Wars'a da bu kaliteli bölümler ile son vermiş olduk.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.