Minecraft Dungeons İnceleme


İlk olarak 2018'de duyurulan, daha sonra ise 2019'da oynanışı gösterilen Minecraft Dungeons geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştirdi. Diablo-vari bir görünüm veren oyuna başlarken neredeyse hiç beklentim yoktu, hatta almayı bile düşünmüyordum ama XBox Game Pass'de oynanabilir olduğunu görünce indirdim. Gelin bakalım bu yeni Minecraft işi nasıl olmuş.

Bu oyunda hikayeyi önemsiyor musunuz bilmiyorum ama önemsiyorsanız bile çok bir şey olduğunu söyleyemeyeceğim. Kötü bir köylü büyük bir güce erişiyor ve giderek gelişerek başka yerlere saldırmaya başlıyor. Sizin göreviniz ise bu köylüyü durdurmak. Oyuna bakışım gibi hikayeden de çok bir beklentim yoktu ama başta anlatılanlardan sonra belki daha fazla şey öğreniriz ve enteresan yerlere gidecek bir yolculuğa çıkarız diyordum ama çok da öyle olduğunu söyleyemeyeceğim. Hikaye minik bir öykü gibi hazırlanmış ve çok da derinine girmeden bitirmişler. Minecraft: Story Mode gibi bir şey beklemesem de en azından biraz daha detay eklenebilirdi hikayede diye düşünüyorum.


Hikayeyi bir kenara atarsak oyunun gayet eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarınızla uzun süren bölümlerde maceralara çıkıyorsunuz ve her girdiğinizde birazcık değişen, güzel hazırlanmış zindanlarda oluyorsunuz. İsterseniz bölümlerde direkt sona koşturabilirsiniz ya da etrafta dolaşıp gizli eşyaları bulabilirsiniz, bu size kalmış. Hep yenilenme ve yeni şeyler bulma isteği tabi tekrar oynanabilirliği arttırıyor ama baya şaşırdığım bir kısım oldu. Oyun baya kısa. Minecraft gibi hep yeni şeyler gördüğümüz ve maceramızın uzadığı bir oyun olacağını düşünürken en fazla 9 saatte bitebilecek bir oyun ile karşılaştım. Bir bakmışım oyunun son bölümüne gelmişim. Evet kendini tekrar oynatabiliyor ama aynı hissi vermiyor. Bence birkaç bölüm daha uzatıp başka yerlere de gidebilirdik ama onları DLC içeriği için kullanacaklar gibi. Game Pass'de alacaksanız çok iyi ama 20 dolar vermek ister misiniz size kalmış.


Oynanışın zaten Diablo tarzı gözüktüğünü söylemiştim ve gerçekten öyle. Tabii ki çocuklar da rahatça oynasın diye baya basitleştirilmiş. Çok detayı olduğunu söyleyemeyeceğim oynanışın. Yakın dövüş için bir silahınız var, uzaktan vurmak için bir silahınız var, zırhınız var, bazı özelliklerinizi güçlendiren farklı eşyalar var ve bu eşyalara ek özellikler de katabiliyorsunuz. Ki oyunda ilerleme isteğinizi en çok arttıran şey bu parçaların hep daha güçlüsüne sahip olma isteği. Her oynadığınızda daha güçlü bir şey buluyorsunuz ve oyunu ne kadar zor oynarsanız bu ilerleme o kadar iyi hissettiriyor. Gittiğiniz yerler yanında bir de oyunda ilerledikçe yeni yerler keşfettiğiniz bir merkez alanınız var. Burada bölümlerde kazandığınız zümrütler ile rastgele eşyalar alabiliyorsunuz.

Şimdi söyleyeceğim problemim çok küçük ama karakterinizi yaratmanın biraz daha iyi hissettirmesini isterdim. Oyun sadece kendiliğinden hazır skinler seçmenize izin veriyor ve bence kökünde yaratıcılık olan bir oyun serisi olduğunu düşünürsek kendi görüntünüzü yaratma gibi bir seçenek verebilirlerdi.


Diğer minik şeylerden bahsetmem gerekirse oyunun görünüşü çok hoş ve akıcı. Müzikler fena değil. Herhalde oyunun ilk günlerinden dolayıdır diye düşünüyorum ama arada bazı buglar ve server sıkıntıları çıkabiliyor. Onun dışında gayet iyi çalışıyor.

Sonuca gelirsek Minecraft Dungeons, basit bir oyun. Tahmin ettiğiniz şeyleri veriyor ama ne daha fazlasını ne de daha azını. Keşke birkaç saat daha uzun olsa diyorum ama bu şekilde de birkaç kez daha iyi ekipmanlar için oynarım diye düşünüyorum. Game Pass'i olanlar istediği gibi indirebilir ama diğer isteyenlerin belki bir indirim beklemesi daha iyi olur diye düşünüyorum.

NOTUM: 70/100

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.