Resident Evil 2 İnceleme | Remake Dediğin Böyle Yapılır!


Resident Evil serisi ile aram hiçbir zaman iyi olmadı. Çocukluğumda babam ilk 2 oyunu Playstation 1 konsolunda oynarken onu izlemeye çalışırdım ama hiçbir zaman oynamaya cesaret edemezdim. Tabii sonrasında Resident Evil serisini unuttum. Playstation 3 döneminde Resident Evil 5'i oynamıştım ve benim için rezalet bir deneyimdi. O dönemden sonra aklımda hep Resident Evil serisi kötüdür diye bir algı oluştu, ta ki E3 2016'ya kadar. E3 2016'da Capcom, Resident Evil 7 ile bomba gibi bir dönüş yapmıştı. Fragman bir Resident Evil oyunundan çok yeni nesil korku oyunlarına benzese de kimsenin umrunda değildi çünkü Resident Evil serisi resmi olarak geri dönmüştü! 24 Ocak 2017'de oyun çıkışını gerçekleştirdi ve tek kelimeyle harikaydı. Ondan sonra herkes hangi oyun gelecek diye meraklanmaya başladı ve Capcom meraklarımızı E3 2018'de sonlandırarak Resident Evil 2 Remake'i resmi olarak duyurdu. Grafikler, Oynanış, Karakter dizaynları her şey tek kelimeyle harikaydı. Fragmandan sonra herkes oyunu heyecanla beklemeye başladı ve 25 Ocak 2019'da Resident Evil 2 Remake çıkışını gerçekleştirdi. Peki gerçekten beklediğimiz oyun bu muydu? Gelin onu konuşalım.


Her zamanki gibi hikayeden giriş yapalım. Polisiye departmanındaki ilk günü olan Leon S. Kennedy ve abisi Chris Redfield'ı arayan Claire Redfield'ın yolları talihsiz olaylar sonucu kesişir. Racoon City polis departmanına gitmeye çalışan ikili gizemli bir kamyonetin arabalarını patlatmaları sonucu departmana gidemeden yollarını ayırmak zorunda kalırlar. Leon ve Claire bundan sonra bu şehire ne olduğunu ve nasıl bu olayların gerçekleştiğini öğrenmek için büyük bir çabaya girişeceklerdir.

Senaryo ana oyun ile aynı fakat yeni sahneler ve yeni detaylar eklenmiş fakat senaryo 1998'de çıkan bir oyun için iyi olsa da günümüzde çıkan bir oyun için iyi değil. Ayrıca oyunda 2 farklı hikaye modu mevcut. Bir hikayede Claire'ın diğer hikayede ise Leon'un gözünden olaylara tanık oluyoruz. Hikayenin finalini tam anlamıyla görmek istiyorsanız iki hikayeyi de bitirmeniz lazım fakat hem de koca bir fakat iki hikaye modu da neredeyse aynı. Birkaç farklı sahne ve yeni diyaloglar için oyun bir daha oynanmaya değer mi orası tartışılır. Hikayeye birçok şey eklenebilirdi ama maalesef Capcom hayranları üzmemek için böyle bir şey yapmamış. Saygı duysam da bu karar yüzünden hikaye ortalama olmuş.


Oynanışa gelirsek eğer oynanış eski oyuna nazaran bayağı bir değişmiş durumda. Öncelikle kamera açısı omuz kamerasına alınmış ve bu şekilde özgürce kamerayı hareket ettirip nişan alabiliyoruz. Ayrıyetten sınırlı envanter dönmüş durumda. Envanterimize sınırlı eşya alabiliyor ama bu sınırı karakolda bulduğumuz çantalar ile de büyütebiliyoruz. Karakol demişken oyunun %70'i Racoon şehri polis karakolunda geçiyor. Karakol çok büyük ve bu yüzden her gezdiğinizde yeni bir yer keşfedebiliyorsunuz. Karakolun büyüklüğü yüzünden adeta bir metroidvenia oynuyor hissine kapılabilirsiniz çünkü karakol yavaşça açılıyor. Önce sadece ana merkezde gezebilirken sonrasında bodruma ve daha birçok yere girebiliyoruz. Bu durum çok iyi olmuş çünkü keşif hissini size çok iyi verebiliyor. Bir diğer öveceğim şey ise Mr X veya Tyrant. Bu yakışıklı abimiz trenç kotu ve şapkası ile oyunun ortasında bize musallat oluyor ve hiç peşimizi bırakmıyor ayrıyetten de Mr X ölümsüz yani üzerine ne kadar mermi boşaltsanız da ölmüyor, sadece birkaç saniyeliğine sersemliyor o kadar. Bu yüzden ondan kaçmanız gerekiyor, ayrıca Mr X oyun dünyasında yaşayan bir karakter yani siz bir işle uğraşırken o sizi karakolda arıyor ve yerinizi bulmaya çalışıyor. Oyunda karakoldan farklı olarak birkaç mekana daha gidiyoruz fakat karakolda yaşanan o keşif hissini diğer mekanlarda yaşayamıyoruz. Ayrıca oyunu 2 karakterle de bitirebiliyoruz ne fark var derseniz kısaca açıklamam gerekirse. Daha az cephane, farklı silahlar ve 1 tane ek bosstan ibaret.


Oyunun müzikleri maalesef olmamı, aklımda sadece oyunun sonundaki boss savaşında çalan melodi kaldı o kadar. Capcom müzik konusunda başarısız bir iş çıkarmış fakat nostalji yaşamak isterseniz ek ücret verip oyunun eski müziklerinin olduğu paketi de satın alabilirsiniz. Grafikleri ise tek kelime ile harika. Aynı Resident Evil 7'de olduğu gibi grafikler gerçeğe çok yakın ve ürkütücü derecede iyi.

Resident Evil hayranı iseniz Resident Evil 2 Remake sizi gerçekten tatmin edecek bir yapım olmuş. Korku ve gerilim severler ise bir göz atabilir.

PUANIM: 80/100

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.