Westworld'ün 3.Sezonunun Sorunu Neydi?


!Hop! Evet, sana diyorum. Sezonu izlemediysen devam etmeni tavsiye etmem çünkü ileride büyük olmasa da spoilerler veriyorum. Dikkat etsen iyi edersin.

Westworld'ün 3.sezonu biteli bir hafta oldu ve bu sezon üzerine düşünmem için yeterli bir süreydi. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu sezonun sorunları olduğunu düşünüyorum. Oysaki ilk iki sezonu yere göğe sığdıramazken neden bu sezon hakkında sorunlarım olsun ki. Westworld büyüsünü mü kaybetti yoksa daha büyük bir sorun mu var sezonun içinde yatan?

İlk olarak söyleyeyim bu sezon çok kötü değildi. Game of Thrones'un son sezonu kadar düşük bir yerde değildi ama bu sezon beni üzdü. Nedeni ise bu sezon güzel başladı. İlk 5 bölüm falan gayet güzeldi, hatta 5. bölüm inanılmazdı. Peki sonrasında veya sezon genelinde Jonathan Nolan ve Lisa Joy ne yaptı da tatmin etmedi?


Bu sezonun tonu ve atmosferinin ilk iki sezondan çok daha farklı olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Artık ilk iki sezonun çoğunlukla geçtiği, dizinin ismini aldığı Westworld'ten çıkmamız ile gelecek dünyasına adım attık ve bununla birlikte yeniden yapmaları gereken onlarca şey çıktı ve bunların çoğu dünyayı yeniden kurma ile alakalı. Burası Shogunworld gibi birkaç bölüm kalacağımız bir mekan değil, gelecek sezonlarda hep bu daha geniş alanda kalacağız muhtemelen. Ondan dolayı bize bu yerin durumunu, teknolojisini ve parçalarını iyi aktarmalı, ki bir yere kadar aktarıyordu Caleb karakterinin yüzünden. Genre uyuşturucusu olsun, suçlu kiralama uygulaması olsun bu evren hakkında enteresan şeyler var ama dizi bunları anlatırken ve daha dünyaya yeni yeni ısınırken yeter diyor ve birden bu dünyayı kaosa sürüklemeye başlıyor. Daha toplu halini tam anlatamamışken bozmak aceleye getirilmiş hissettiriyor ki büyük sorundan bahsederken yeniden değineceğim.

Bu sezonun diğer bir üzen tarafı karakterler oldu. Dürüst olayım Aaron Paul'un oynadığı Caleb karakterini ve hikayesini beğendim, ne kadar hikayesi tahmin edilebilir olsa da, ama onun dışındaki tüm karakterleri geride kalmış hissettim. Bu karakterleri geliştirmek için yeterince zaman tanınmamış ve garip hissettirmiş. Caleb ve Dolores'in arasında daha çok konuşma, William ve Bernard gibi karakterlere daha zaman tanıyıp bir şeyler yapmasını beklerdim. İlk iki sezonun en sevdiğim karakterlerinden olan Bernard'ın bu sezondaki görevi resmen Dolores'in neler yaptığını bize açıklamaktı. William karakterini ise bu sezon ne kadar sevsem de yaptığı bir şey olduğunu söylemek zor. Caleb ve Dolores'in ilişkisine dönersek ise bir patron ve sağ kol olayı görüyoruz ki hiçbir sorunum yok ama Caleb'in Dolores'e bakışı çok yüzeysel kalmış. Caleb'da Dolores'in gerçekten ne olduğu hakkında korku gösterdiği kısımlar var ama bunlar tamamen bakışlardan ibaret. Hiçbir zaman bunun üzerine yoğunlaşmıyorlar ki büyük bir hataydı. Ana düşman olarak gösterilen Serac'ın ise ilginç başlayıp düz bir şirket patronuna dönmesi üzdü. İkide bir değişen geleceğe karşı hareketlerinin ve söylediklerinin değişmesi ana karakteri ile hiç uyuşmuyordu ve sezonda gerçekten bir şey yapmaya çalıştığında da karaktere ilgim yok olmuştu.

Yine karakterlerle ilgili ama Westworld'ün ana odaklarından biri hep çatışmalarıdır. Bu sezonda da en öne çıkan ve en başarısız olduğunu düşündüğüm çatışmalardan birisi Dolores ve Maeve arasındaydı. Bu çatışmanın en kötü yanı ise iki tarafın da kötü olması. Örnek vermek gerekirse X-Men gibi bir konuda Magneto'nun tarafında da olabilirsiniz, Xavier'ın tarfında da. İki tarafın da kendi doğru noktaları var ve bir yere ait hissebiliyorsunuz. Burada ise Maeve'in motivasyonunun ana hikaye ile alakası yok ve sadece kızını kurtarmakla alakalı. Dolores ise bazen iyi noktalara değinse de bir terörist olduğunu söylemek zor değil. İki tarafı da tutmadığım bir dizide ben nasıl heyecanlanabilirim ki?


Bu sezonun en büyük sorunu ise kötü yazım ve hızlı ilerleyişin getirdiği döngü. Artık yazım kötü olduğundan mı hızlı ilerlendi yoksa bu sezon 10 bölüm yerine 8 bölüm yapmalarının getirdiği sınırlamalarla mı hızlı ilerlenip kötü yazım oluştu bilemem. Ki umarım ikinci nedenden dolayıdır. Westworld genelde yavaş ilerleyip çoğu zamanını karakterleri geliştirmeye harcanan en sonunda da büyük olayları patlatan bir seridir ama bu sezon olaylar biraz daha farklı ilerlemiş. Önceki noktalarım gibi karakterleri ve atmosferi yeterince geliştirmeden büyük olaylar yapan bir sezon olmuş. Dediğim gibi ilk 5 bölüm güzel hissettirirken son 3 bölümde bir şeyler eksik ve kopuk hissettiriyor. Bazı noktalar kesilmiş, atlanmış hissettiriyor, olaylar birden oluveriyor (ki bazıları kilometrelerce öteden tahmin edilebiliyor), ve yanlış kararlar olmasa da güzel anlatılamıyor. Belki iki bölüm daha fazla olsa olayları ve karakterleri daha anlamlı kılabilirlerdi.

Peki sezonda neleri beğendim, veya sonraki sezonlardan hiç mi umudum yok? Sezon her zamanki gibi sizi izlettiriyor, arada düşündürüyor ve güzel anlar gösteriyor. Oyunculuk, müzik ve gördüğümüz kadarıyla evren gayet iyi. Hele 5.bölümü yeniden öne sürmek istiyorum çünkü bir sürü duygu yüklü bir bölümdü. Son olarak ben dizinin 4 sezondan olacağını ve 4.sezonda gayet güzelce biteceğini umuyordum ama yaratıcının daha 3 sezonluk planı olduğunu söyleyince korkmadım değil. Westworld'ün asla 6 sezon kadar uzatılmaması gereken bir dizi olduğunu düşünüyordum ve 4 sezon gayet mantıklı geliyordu. Yine de bu sezonun bitişini enteresan bulduğumdan ileride neler olacağını merak ediyorum ve bu sezonun başındaki gibi olmasa da heyecanla izlemeye devam edeceğim.


Mutlaka bu sezon hakkında bahsetmek istediğim konular vardır ama hem şu an aklıma gelmemesi hem de sezon hakkındaki konuşmamın çok uzun olup sizi sıkmasını istemiyorum. Sezonda kesinlikle deşilebilecek çok yer var ama yeterince zaman yok. Açıkçası bu dizi hakkında teorilerini paylaşmayı sevmeyen biri olarak belki ileride onlar hakkında bir yazı yazabilirim, bilmiyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.