39. İstanbul Film Festivali I #12 Walchensee Forever

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi Nedir?

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi, bu sene 39.su gerçekleştirilecek olan İstanbul Film Festivali kapsamında oluşturduğumuz bir seridir. Covid-19 ile mücadele kapsamında etkinlik tarihi ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, ilk 15 filmlik seçkisi ile 15-29 Mayıs tarihleri arasında "Çevrimiçi Film Gösterimi" ile gerçekleşecek. İKSV'nin katkılarıyla bu yılın ilk 15 filmlik seçkisini siz değerli okurlarımıza sunuyor ve detaylıca inceliyor olacağız.
Walchensee Forever

Berlinale'de "En İyi Film-Perspektif" ödülünü kazanan ve Janna Ji Wonders'ın kendi aile üyelerini kamera karşısına aldığı belgesel, Walchensee Gölü'nün kenarında yaşananları gözler önüne seriyor.

Janna Ji Wonders'ın ailesine odaklanan belgesel, ailesinin 5 kuşak kadınlarının kendi hikayelerini nasıl çizdiklerini anlatıyor. Bavyera'da Walchensee Gölü'nün kıyısındaki aile yadigarı kafeyi merkeze alan belgesel, yönetmenin kişisel yolculuğunu gözler önüne seriyor.5 kuşağa ev sahipliği yapan bu kafe sadece bir ekmek teknesi değil, bir yaşam alanı. Kafenin kurucu olan ve Janna Ji'nin büyükanneannesi olan Apa, savaş sonrası bu boş araziyi alarak hikayesini ilmek ilmek işliyor. Yönetmenin arşiv fotoğraflar ile desteklediği görüntülerde daha sonra kamera Norma'ya dönüyor.

Norma, annesi Apa'ya göre kafeye çok asılamıyor. Apa'nın kendine has güzelliği ve duruşu, müşteriler ile olan eğlenceli ve süslü tavrı kızı Nora'da hiç olamıyor. Nora, bu yükü taşımak zorundaymışçasına "sadece yapmak için" yapıyor ve ömrünün sonuna kadar da bu kafede mahkum kalıyor adeta.

Nora'nın kızları Anna ve Frauke. Bu iki deli kızın kendi hikayelerini gerçekten de baştan sona nasıl yazdıklarını Anna'nın ağzından dinliyoruz. Anna, Frauke'ye göre daha içe kapanık ve babası tarafından baskı uygulanan bir kadınken Frauke, Anna'ya göre daha eğlenceli ve daha rahattır. İki kız da eğitimleri sebebi ile şehirden ayrılır ve daha sonra hayatlarına müzik girer.İki kız kardeşin yer aldığı bu yöresel müzik grubu, uzun bir yolculuğa çıkar. Meksika'nın öncelikle sahil yollarını keşfeden ve daha sonra şehrin içine girerek yöresel halka samimileşen kızlarımız, çeşitli üniversitelerde ve çeşitli şehirlerde gösterilerini sergilerler.

Yolculuğun Anna ve Frauke'a kazandırdığı türlü deneyimin yanı sıra, Frauke'nın gittikçe kendinden uzaklaştığını fark ediyoruz. Aslında Janna, ailesinin içindeki her bir kadını anlatırken en çok Frauke'nin hikayesine değiniyor.

Walchensee Forever'da 1920 yılından günümüze kadar geçen süreçte Walchensee'de yer alan bu kafenin barındırdığı anılar eşliğinde bir yolculuğa çıkıyoruz.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.