39. İstanbul Film Festivali I #14 Küçük Kız

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi Nedir?

39. İstanbul Film Festivali Yazı Serisi, bu sene 39.su gerçekleştirilecek olan İstanbul Film Festivali kapsamında oluşturduğumuz bir seridir. Covid-19 ile mücadele kapsamında etkinlik tarihi ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, ilk 15 filmlik seçkisi ile 15-29 Mayıs tarihleri arasında "Çevrimiçi Film Gösterimi" ile gerçekleşecek. İKSV'nin katkılarıyla bu yılın ilk 15 filmlik seçkisini siz değerli okurlarımıza sunuyor ve detaylıca inceliyor olacağız.
Küçük Kız

Berlinale'de Teddy Ödülü'nü kazanan ve Bambi, Will Side LGBTQ karakterlerini odağına alması ile tanınan Sebastien Lifshitz'in yönetmenliğini yaptığı Petine Fille / Little Girl / Küçük Kız, 7 yaşındaki Sasha ve ailesinin hikayesini anlatıyor.

Karine 4 çocuğu ve eşi Paris'te yaşayan bir kadındır. 3. çocuğu olan ve "erkek bedeninde" doğan Sasha, çocukluğundan bu yana kendini "kız" olarak tanımlayan ve cinsiyet uyumsuzluğu çeken bir trans bireydir. 3 yaşında "büyüyünce kız olacağım" diyerek kendini hayal eden ve aslında trans bir birey olarak zorluk çeken Sasha'nın hikayesini yönetmen Sebastien Lifshitz, 1 senelik süre içerisinde kayıda alıyor ve durumun ciddiyetine değinmeyi tercih ediyor.Kendini hep bir kız gibi gören Sasha, okulda ve arkadaşlarının yanında erkek kıyafetleri giymek zorunda olsa da ailesinin yanında "benimsediği kimliğe" bürünüyor. Okulda ciddi bir damgalanmaya ve ayrımcılığa maruz kalan Sasha, ailesinin yardımı ile profesyonel bir destek alarak durumun çözüme ulaşmasını diliyor.

Sasha'nın 1 sene içerisinde yaşadığı zorlukları kayıt altına alan yapım, aile üyelerinin Sasha hakkındaki düşüncelerine yer verirken okulda ve bale kursunda maruz kaldığı fobik şiddete ve kendini ifade etmesine izin verilmeyen bir çocuğun yaşama karşı korkusuna değiniyor.Dilediği gibi olabilme uğruna toplumun tepkilerine ve maruz kaldığı transfobik davranışlara karşı, henüz küçük yaşında özgürlük mücadelesi vermeye çalışan Sasha, güçlü ve kararlı duruşu izleyiciye örnek oluyor.

Festivalin son filmi olan Little Girl, 2 hafta boyunca izlediğimiz diğer yapımlara hiç benzemiyor. Hem konusu hem de tarzı ile diğerlerinden ayrılmayı başaran Little Girl, küçük bir kız olan Sasha'nın gözünden ayrımcılığa uğrayan bireylere ses olmayı başarıyor ve maruz kaldıkları zorluklarına önemine dikkat çekiyor.Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.