Bir Devrin Sonu | DC Diamond Ayrılığı

Geçen hafta gündeme düşen ve çizgi roman okuyucuları için önemli bir haberle karşınızdayım.

Öncelikle bilmeyenler için Diamond kimdir? Nedir? Ne iş yapar? Bundan bahsetmem gerekiyor. Diamond, ana akım çizgi roman firmalarının yani; Marvel, DC, Image, Dark Horse gibi, dünya çapında çizgi romanlarının dağıtımını yapan distribütörüdür.

Diamond'ın Covid-19 virüsü sebebiyle 1 Nisan tarihinden itibaren dağıtımı durduracağını bildirmesinden sonra DC, 17 Nisanda 2 yeni distribütörle daha anlaşıp corona sürecinde de dünya genelinde dağıtıma devam edeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine bazı yazar ve çizerler bu duruma tepki göstermiş, bazı distribütörler de Twitter'dan Diamond'ın tekellik sürecinin bitmesiyle alakalı pozitif düşüncelerini belirten tweetler atmışlardı. Ardından 5 Haziran günü çizgi roman perakendecilerinin e-maillerine bir mail geldi. Gelen mailde:

"Diamond son olarak 1-8 Haziran arası verilmiş DC siparişlerinden sorumludur. Bu tarihten sonra DC içerikli kitaplar ve periyodik çıkan fasiküllerden Penguin Random House, Lunar Distribution ve UCS Comic Distributers sorumlu olacaktır."

Şeklinde bir açıklamaya yer verildi. Şahsen DC'nin Diamond tekelinden çıkmasına sevinsem de
Aklımda farklı farklı sorular oluşmuyor değil. Ama hepsinden öte bir soru var. DC, çizgi roman pazarının %30'unu karşılayan bir firma ve Diamond ile ilişkilerini sona erdirdi. Eğer bu bir hamlenin başlangıcı ise, bu Diamond'ın sonunun geldiğinin habercisi olabilir mi?

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.