Daytripper (Güngezgini) İnceleme

Şu dönemde adı pek anılmasa da, DC'nin alt kuruluşu Vertigo tarafından okuyucuya sunulan Daytripper, 2010 senesinin en iyi serilerindendi. Hem yazarı hem çizeri olan kardeşler Gabriel Bá ve Fabio Moon yazıkları bu hikaye ile Eisner " En İyi Seri" ödülünü de 2011 yılında kazanmışlardı. Ben de 2016 senesinde Tükçe'ye Hardcover olarak kazandırılmasından sonra 2017 yılının yaz aylarında okuma şansı bulmuştum.

Hikayemiz Brás De Olivia Domingos adlı ana karakterimiz üzerinden Brezilya'da geçiyor. Brezilya dediğime bakmayın. Hikayenin Brezilya'da geçmesinin aslında sanatçılarımızın doğma büyüme oralı olmalarıyla hiçbir alakası yok. Sadece anlatmak istedikleri hikayeyi bildikleri bir kültür üzerinden vermelerinin daha doğru olduğunu düşünmüş, ve bunu da düzgün bir şekilde kullanmışlar. Buna rağmen, sanatçıların da belirttiği gibi hikayeyi anlamak için Brezilya kültürüne hakim olmanıza gerek yok. Kitabı ilk açtığınızda sizi 32 yaşında ölüm haberlerini yazan Bras karşılıyor. Kendisinin en büyük hayali yazar olmak. Olayların normal ilerleyişi sonrası ilginç bir olayla ilk bölümü okumayı tamamlıyoruz. İkinci bölümde Brás bu sefer 21 yaşındaki haliyle karşımıza çıkıyor. Yine tanıdık insanlar ama farklı durumlar söz konusu. Spoiler vermemek adına gerisini anlatmamın uygun olmadığını düşünüyorum. Sadece şunu söyleyebilirim ki, kitabın her bölümü farkı bir dönemden hikayeler barındırıyor.


Hikayemizin en güzel yanı ortalarda da belirttiğim gibi aslında hikayenin herkese hitap etmesi, herkesin kendinden bir parça bulması ve okuyucunun duygu durumuna göre, hikayenin o yönde şekilleniyor oluşu. Mutluysanız mutlu, üzgünseniz hikayemiz öyle son buluyor.

Notum:95/100
Çeviri Kalitesi : 97/100


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.