Batman #93 İnceleme | Joker, Joker ve Joker


Bu incelemeyi yapmak için kendimi gerçekten zorladım. Nedeni ise bu sayının kötü olması değil ama geçen sayının fazla iyi olmasıydı. Bu sayı hakkında da o yüzden fazla bir beklentiye girdim ve ne kadar beklediğimi alamayacağımı bilsem de hayal kırıklığına uğradım. Tabii ki bunun getirdiği bir üzüntü oluştu o yüzden. Yine de en iyisi sayı hakkında konuşalım ilk önce. Their Dark Designs hikayesinin 8. bölümü, sondan bir önceki sayısında Batman ile Designer'ın büyük karşılaşması sonunda gerçekleşiyor. Gerçekler açıklanıyor, planlar anlaşılıyor...ve beklentiler parçalanıyor. Bunun yanında ise Harley ile Punchline kimin daha iyi bir yardımcı olduğu hakkında amansız bir kavgaya girerken Catwoman, Wayne şirketinin paralarının çalınmasını engellemeye çalışıyor. Yine iki taraflı, gayet heyecanlı ve bolca şaşırtmalı bir sayı.
Sevmediğim şeyleri spoiler vermeden nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama şöyle söyleyeyim. Her şey Joker ile alakalı. Gereksiz bir Joker ağırlığı var ki bu hem sayıyı hem de hikayeye olan heyecanımı azalttı. Designer kim gibi büyük bir soru ise büyük bir hayal kırıklığı ile sonlandı. Şöyle düşünün; gelecek hafta size çok güzel bir çikolatalı pasta gelecek ama yarın size özel, daha önce görmediğiniz, süslerle kaplı bir pasta daha geleceğini öğreniyorsunuz ve heyecanlanıyorsunuz. O özel pastayı kestiğinizde ise çikolatalı olduğunu görüyorsunuz. Üzülmüyorsunuz ama sonraki gelecek pastadan farklı olacağını düşündüğünüzden hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir. Önceki incelemelerde yaptığım gibi ayrı olarak Catwoman, Harley Quinn kısmından da bahsetmem gerek. Öncelikle hala Punchline ilgimi çekemeyen bir karakter diyebilirim. Hatta Tynion'ın serisinden sonra kullanılır mı emin bile değilim. Yine de Harley ile olan kapışması çok enteresan bir şekilde bitti. Catwoman kısımları da yine Joker'e bağlanan parçalardandı. Sayıda en az ilgimi çeken kısımlardan olduğunu söyleyebilirim. Yine de önceki sayıda laf ettiğim yeraltı bankasından biraz daha bahsedilmesi hoşuma gitti ama biraz geç hissettirdi. Nedeni ise o sırada Designer-Batman, Punchline-Harley Quinn kapışması derken o konuya çok dikkat edememeniz.
Sayının çizeri yine Guillem March ve yine gayet güzel bir iş çıkarmış. Aksiyon sahneleri çok güzel hazırlanmış, ifadeler gayet güzel, tüm sayfaya yayılmış anlar göz kamaştırıcı ve detaylı. Aynı zamanda Batman'in bu sayıda gayet güzel yansıtılan zekasının gösterildiği planın anlatılma kısımları çok güzel hazırlanmış ve panellere dökülmüş. Bolca diyalogdan oluşan o asıl planı anlatma anlarına daha okunabilir kınmış. Dediğim gibi kötü şeyler dediğime çok bakmayın, sayı kötü değil ama beni üzdü. Pasta benzetmesinin üstüne koymak gerekirse; gelecek aylarda Joker'e doyacağımızı düşündüğüm Joker War hikayesinden dolayı bu hikayede Joker yoğunluğunun olabildiğince az olacağını düşünüyordum ama çok da öyle olmadı. Designer adlı kötünün hikayesi olarak pazarlanan hikayenin yavaşça boyasının akması bu sayıda baya göze battı. Bir sonraki sayı bu hikayenin son sayısı olacak ama bunla bir sonraki hikayeyi ayırabilir miyiz artık hiç emin değilim. Notum: 7.8

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.