Darth Vader (2017) Cilt 1 İnceleme

Comic Review: Darth Vader (2017) #1 - Jedi News

JBC Yayıncılık'ın aksine, Çizgi Düşler Star Wars çizgi romanlarında adeta şov yapıyor. 2015 yılından bu yana çıkan tüm serileri basmayı hedefleyen Çizgi Düşler, şimdiden 2017 serilerinde bile yol almaya başladı. 2015 yılında başlayan ana Star Wars ve Vader serilerini tamamlamasının yanı sıra sitemizde de incelemeleri bulunan Prenses Leia, Obiwan&Anakin gibi tek ciltlik hikayeleri de okurlara sundu. Bu yazıda ise son bastığı cilt olan Darth Vader Cilt Bir'i değerlendireceğiz. Bu cildi bize ulaştırdıkları için kendilerine teşekkür ederiz.

Serinin yazarı Charles Soule Marvel yazarları arasında en çok Star Wars sayısı yazmış olan insan olabilir. Hangi Star Wars serisine baksam bu adam çıkıyor karşıma! Şu an bile güncelde devam eden üç SW serisinin (Rise of Kylo Ren, Star Wars, Empire Ascendant) yazarı. Şahsen, sevdiğim hikayeleri bulunan bir yazar olsa da bu ciltten istediğimi alamadım. 2015'te basılan Vader serisini ne kadar beğendiğimi sitede de ilk iki cildin incelemesinde anlatmıştım. Bence her şeyiyle çok iyi bir seriydi, okumayanlara öneririm. Seriyi tamamlar tamamlamaz 2017 serisine başladım fakat ciddi bir düşüş oldu benim için.

Darth Vader (2017-2018 comic run) vs TCW Darth Maul - Battles ...

2015 serisi Vader'ı çok görkemli bir şekilde yansıtırken; Palpatine ile ilişkisini, diğer gezegenlerin siyasetine karışmasını, çevresindeki herkesi kendi çıkarı için kullanmasını ve Doctor Aphra ile ilişkisini çok çok güzel bir şekilde yansıtıyordu seri. Bu seri ise Vader'ın ilk yıllarına hatta direkt ilk gününe götürüyor bizi. Henüz kimse tarafından tanınmayan, o dehşet saçan kırmızı ışın kılıcına bile sahip olmayan sönük bir karakter. Seri boyunca karakterin nasıl yükseldiğini görmek eminim keyif verici olacaktır lakin önceki seride karakteri en sağlam zamanında, en görkemli halinde okuduktan sonra bu seriye başlayınca şahsen ben büyük bir düşüş yaşadım. Bu yüzden cildi okurken beklediğim zevki alamadım ki beklentim de oldukça yüksekti. Önceki seriyi ağzının suları akarak okuyan biri olarak bana bu serinin daha güzel olduğu söylenmişti, haliyle beklentim tavan yapmıştı.

Özetle Vader'ın ilk yıllarını, nasıl galakside bu kadar yüksek yerlere geldiğini, bu yolda başına neler geldiğini, kendini nasıl geliştirdiğini merak edenler bu seriye mutlaka başlasın. Bitirmeden söylemeden edemeyeceğim, bu cilt bence düz ciltler arasında (özel edisyon vs. olmayan) en iyi basılan cilt. Hem dış dokusu hem de iç sayfalarının inceliği gerçekten orijinal dilinde okuyormuşum gibi hissettirdi. Yazım hataları maalesef bulunsa da ben iki üç tane dışında göremedim, keşke hiç olmasaydı tabii ki. Çizgi Düşler basmaya devam ettikçe Star Wars ciltlerini incelemeye devam edeceğiz, yakın zamanda YKY'nin bastığı Justice cildinin değerlendirmesi de sitemizde olacak.

Notum: 6.8

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.