DCeased: Dead Planet #1 İnceleme

DCeased serüvenimiz hızla devam ediyor. Ana serinin ardından Unkillables, ondan sonra ise dijital seriyi incelerken ise asıl büyük olay gelmiş oldu. DCeased hikayesinin büyük devamı! Şu ana kadar Tom Taylor’ın bu alternatif evren hikayesinde çıkan şeylerin çoğu belli bir kalitedeydi ve hepsini eğlenerek okudum. O yüzden bu sayı hakkında da beklentilerim yüksekti ne kadar çok da gerek olmadığını düşünmesem de. Hadi DC'nin zombi macerasındaki yeni parçaya bir göz atalım.

İlk DCeased olayından 5 yıl geçti. Karakterler büyüdü, yeni bir Justice League oluştu ve farklı bir evrene taşındılar. Ta ki eski evrende tanıdıkları birinden yardım çağrısı ulaşana kadar. Bunun üzerine Justice League hayatını tehlikeye atıp o cehenneme dönmüş dünyaya yeniden dönmelidir. Tom Taylor'ın diğer işleri gibi akıcı, eğlenceli ve bir önceki DCeased serileri gibi tehlikeli. Her panel birisinin son anlarını okuyormuşsunuz hissi veriyor.İlk olarak söylemeliyim sayıyı gayet beğendim. Okurken kafanızı yormanıza gerek olmayan, bolca duygu geçirdiğiniz, akıcı bir hikaye. Arada sırada böyle serilere ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Alternatif evren olması rahatlığı ile okuduğunuz ama bir yandan da değer verebileceğiniz bir hikaye. Tabii ki hoşuma gitmeyen bir şeyler var. İlk olarak bu sayıdaki ölüm gerçekten tahmin edilebilirdi. İlk seride ölümler baya şaşırtmıştı...ama o konuya birazdan geleceğim. Burada gerçekten hissediyorsunuz kesin ölecek diye. Yine de üzüldüm mü? Üzüldüm. Aynı zamanda bu kaçtıkları evrende biraz daha vakit geçirip oradaki hayatın ne durumda olduğunu ve karakterlerin arasındaki yeni ilişkileri az daha görmek isterdim. Son olarak sayının başındaki bazı olaylarla uyuşmayan kısımlar vardı karakterler açısından.

Karakterler demişken bu sayıda sevdiğimiz karakterleri görünce bir rahatlıkla mutlu oldum. Büyümüş Super Sons ve diğer görebildiğimiz karakterler çok güzel yazılmış. Hele Superboy ile Robin ne kadar büyümüş olsa da aralarındaki durumun hala çok da değişmemesi eğlendirdi.


Gelelim o karakter ölümleri konusuna. Bu seri sizi gerçekten germeyi başarıyor çünkü kimin ne zaman öleceği büyük bir soru işareti. Hele ilk hikayede en bilinen karakterlerin çoğu öldürülünce beklentim baya değişmişti. Batman son sayıya kadar dayanır, şu karakter böyle hayatta kalır gibi düşüncelerim daha ilk sayılardan yok edilmişti. Bu seride de başta ölecek karakteri anlasanız da ileride o sürprizlerin daha çok çıkacağını düşünüyorum.

 Çizimleri önceki seriyi de çizen Trevor Hairsine çizmekte ve artık alıştığımdan mıdır bilmiyorum ama baya beğendim. Aksiyon anları çok güzel, kaos muhteşem yansıtılmış ve genel olarak da baya akıcı. Tabii ki bazı anlarda karakterlerin ifadeleri tuhaf olabiliyor ama hoşuma gitti. Önceki serinin incelemelerinde de Hairsine'dan baya bahsettiğim için ne ekleyebilirim bilmiyorum. Gayet iyi.


Dediğim gibi ne kadar hataları olsa da DCeased: Dead Planet gayet güzel başladı. Tom Taylor'a olan güvenim hala sabit. Kendisinin hiçbir zaman muazzam bir iş çıkardığını görmedim ama hiçbir serisi de kötü değil. Hepsi belli bir kalitede, hiç bozulmadan devam etti. Bakalım DCeased 2 kendisini gerçekten gerekli hissettirebilecek mi yoksa DC bu hikayeyi boşuna mı sağıyor.

Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.