Empyre #1 İnceleme | Yeni Bir İmparatorluk!


Geç de olsa Marvel'ın yaz eventi sonunda başladı! Biz de bu event yolculuğunda tüm ana sayıları inceleyeceğiz, çünkü klasik Marvel olduğundan bolca tie-in olacak ileride. Dan Slottt'un Spider-Man sonrası işleri ne kadar çok mutlu etmese de bu hikayede asıl güvendiğim yazar Immortal Hulk gibi bir kaliteyi yazmış Al Ewing. Zaten bu sayının senaryosunu asıl o yazmış ne kadar hikaye iki kafadan çıksa da. O zaman Incoming'de temelleri atılan hikaye nasılmış bir bakalım.

Hikayeden aslında ön sayılarda biraz bahsetmiş olsam da tekrar edeyim. Ayın yüzünde bitkilerden oluşan Cotati adlı bir ırk bulunmakta ve Kree ile Skrull'lar bu ırkı yok etmek için yüzyıllardır devam ettikleri savaşı sonlandırmaya karar veriyor. Bu yeni imparatorluğun başında ise Hulkling bulunmakta. Fantastic Four bu olaya çok dıştan girmekle birlikte bir taraf için savaşmaktansa bir anlaşmaya varmaya çalışırken Avengers ise direkt Cotati'yi korumak için saldırı moduna geçiyor. Böylece büyük sayı başlıyor.


Bu sizin bulabileceğiniz en klasik event hikayesi olabilir günümüzde. Bir tehdit var, büyük bir savaş var, bir sürü kahraman var ve bir twitst var. Ki twist zaten tie-in'lerden baya belliydi ama yine de güzel işlenmiş. Geçen seneki War of the Realms'dan farkı ne derseniz, o hikaye yıllardır hazırlanıyordu. Hikayemiz ise gayet doğrusal ve basit olsa da baya eğlenceli. Yazımdan mıdır bilmiyorum ama Fantastic Four ile Avengers'ın uzun süreden sonra aynı mevzunun içinde olması baya mutlu etti. Sayıda zaten hem Tony'nin hem de Reed'in aklındakileri okuyoruz ve karakterlerin farklarını anlıyoruz. Tony olayın dışında olmasına rağmen direkt dinledikleri ile çözmeye çalışan birisiyken Reed bu olayı yavaş almamız gerektiğini düşünen ve Tony'nin yaptıklarını akıllıca bulsa da şu an için doğru olmadığını düşünen birisi. Bu farkı güzel ortaya koymuşlar.

Bir event olduğunda bakmamız gereken bir diğer şey ise aksiyon. Bu hikayeler genel Marvel kitlesinde herkese ulaşmaya çalıştığı için bir kalıba sığmaya çalışıyor ve bu kalıbın önemli yanlarından birisi aksiyon. War of the Realms'da olduğu gibi aksiyon baya yüksek bir dozda. Bir sürü karakterin aşırı havalı ve çılgınca anı bulunuyor. Hatta Death Metal'den farklı olarak bu çılgınca anları "Evet şu an çılgınca bir şey yaptık ve ne kadar saçma gelse de çok eğleniyoruz" şeklinde almışlar "Biliyoruz çılgınca ve saçma şeyler yapıyoruz ama bunu aşırı ciddiye alacağız ve taşıracağız" şeklinde almaktansa. Çok event karşılaştırması yapıyorum ama bazı kişilerin aklında bu karşılaştırmalar önemli. Bu yaz hangi eventi okumak istediğiniz kararında yardımcı olabilir.


Tam çizimlere geçecektim ki düşmanlardan daha bahsetmediğimi farkettim. Açıkçası Hulkling'i yeniden gördüğümüz için mutluyum. Ne kadar çok tanımasam ve büyük bir fanı olmasam da tanıyanların baya mutlu olacağını düşünüyorum. Kree ve Skrull imparatorluğunu da gayet iyi yapmışlar. Birbirlerinin teknolojilerine eklemeler yapmaları baya havalı olmuş. Güçlü bir imparatorluk olsa da tehditten ötesine geçemedi yine de sayı boyunca.

Gelelim çizimlere. Valerio Schiti bayıldığım bir çizer. Kendisini daha önce Iron Man'de görmüştüm ve ilk gördüğüm anda seveceğimi anlamıştım. Kendisi tam sevdiğim tarza uyuyor. Cotati ve diğer ırkların tasarımları çok güzel olmuş, büyük aksiyon sahneleri göz alıcı çizilmiş ve tüm sayfaya yayılan paneller inanılmaz olmuş. Diğer sayılarda da bulunan Marte Gracia renklendirmede başarılı bir iş çıkarmış. Tek endişem ne kadar ben bu çizeri sevsem de herkesin tarzına uymuyor. Bundan dolayı bir event seviyesindeki çizerliğe ulaşamayacağından korkuyorum. Azıcık başladı ama kendisini kanıtlaması lazım.


Dediğim gibi Empyre sizin klasik bir yaz eventiniz, yapması gereken her şeyi ortalama üstü şekilde yapıyor. Klasik bir event olmanın da kötü bir yanı yok, istediğiniz gibi okuyup kafanızı boşaltabilirsiniz. Çoğunlukla bu tarz eventlere ve hikayelerin ilk sayılarında gereğinden azıcık daha fazla puan veririm bir başlangıç olsun diye, ve kendini geliştirip geliştiremediğine öyle karar veririm. O yüzden gelecek sayıların daha farklı, güçlü şeyler yapmasını bekliyorum ve umuyorum.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.