Empyre: Avengers #0 İnceleme


Covid-19 yüzünden ertelenen ve normalde nisan ayında çıkması gereken Empyre eventi artık temmuz ayındaki başlangıcı için hazırlıklara başlıyor. Al Ewing ve Dan Slott'un birleşerek yazacağı ve Valerio Schiti'nin çizeceği büyük hikayeden önce ise iki tane sayı çıkaracağını açıkladı Marvel. Biri şimdi konuşacağım ve Al Ewing'in yazdığı Avengers sayısı, diğeri ise Dan Slott'un yazacağı ve gelecek hafta çıkacak Fantastic Four sayısı. O zaman uzatmadan büyük başlangıç sayısına geçelim. 

Sayının hikayesi aslında gayet minik. Avengers ayın mavi tarafındaki bir yardım çağrısını aramak için gidiyor ama kimseyi bulamıyor. Ta ki olanları öğrenene kadar. Kree ve Skrull ırkı uzun zamandan sonra savaşlarına bir ara verip tek bir güç haline geliyorlar. Cotati ırkını öldürmek isteyen orduya karşı ise Avengers bu olayın diplomasi ile çözülemeyeceğini söyleyip hazırlığa başlıyor. Tüm sayı ise Tony'nin düşüncelerini okuyoruz. Bence en belirgin soru ile başlayalım. Daha önce Kree ve Skrull'lar hakkında bir şey okumadım, anlar mıyım? Ne kadar sayı bolca açıklama yapsa da bunların çoğu eventten ne bekleyeceğiniz hakkında. Kree ve Skrull savaşının geçmişini anlatmaktansa karakterlerin durumlarını ve bu savaşın Cotati tarafını anlatıyor. Bu da ne kadar uzunca anlatılsa da aklınızın alamayacağı çok fazla şey söyleniyor. Ha anlayan anlar mı? Anlar çünkü gayet güzel yazılmış ama kafanızda eksikler oluşabiliyor. Taa mart ayında bu Kree-Skrull savaşlarını anlatan bir sayı çıkmıştı ama okuyalı çok uzun zaman olduğundan bende de eksik parçalar oldu. Belki geri dönmekte fayda vardır.

Dediğim gibi sayı bolca açıklama içeriyor ve bu yüzden çok bir aksiyon olduğunu söyleyemeyeceğim ama olan da güzeldi. Takım ve karakterlerin çok iyi yazıldığını söylemek mümkün. Zaten en öne çıkan Iron Man olduğundan onun en iyi yazılan olduğunu söylemek mümkün. Bu gelecek büyük tehdit nedeniyle içinde korku bulunan Tony Stark'ın cesurca ayağa kalkışı güzeldi. Ayrıca diğer beklenmedik sürprizleri de görmek hoştu.


Sayının çizeri ise çoğunuzun House of X'ten tanıyacağını düşündüğüm Pepe Larraz ve kendisi döktürmüş. Zaten sevdiğim bir çizerdir ama bu sayıda harikalar yaratmış. Tüm sayfaya saçılan panellerin muhteşemliği göz kamaştırıcı. Aksiyon sahneleri ve karakterlerin ifadeleri de muhteşem olmuş. Tüm o açıklamaları daha akıcı hale getirmiş. Ayrıca her şeyi daha da üst seviyeye taşıyan renklendirmen Marte Gracia'dan bahsetmesem olmaz. Renklerin öne çıktığı çok güzel sahneler bulunmakta.

Sonuca gelirsek Avengers sayısının çok bir şey içerdiğini söyleyemeyeceğim. Şu anda durumların ne olduğunu ve ağırlıklı olarak çatışmanın Cotati tarafını anlatan bir sayı. Muhtemelen Fantastic Four sayısında da Kree/Skrull tarafını okuyacağız. Böyle bir sayının yeni okuyucuları korkutacağını biliyorum ama eğer büyük hikayeyi okumak istiyorsanız kaçırmamanız gereken bir sayı.

Notum: 7.2

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.