Empyre: Fantastic Four #0 İnceleme


Empyre eventi artık çıktı çıkacak, çıkmış bile olabilir bu yazı yayınlandığında. Onun öncesinde ise okumamız gereken iki sayı da çıkmış durumda. Avengers sayısından  daha önce bahsettik zaten. Bolca açıklama ve yorucu diyalog olan sayıdan sonra ise bunun da öyle olacağından korkmuştum ama beklediğimden çok farklı bir şey okudum. Tüm Kree/Skrull olaylarını detaylıca anlatacak baya yorucu bir sayı bekliyordum. Gelin Dan Slott'un yazdığı ve R. B. Silva'nın çizdiği sayının incelemesine geçelim uzatmadan.

Fantastic Four'un benzini bitiyor ve bir casino gezegenine inmeleri gerekiyor. Tabii burada tüm evrensel ekonominin değiştiğini öğreniyorlar, o yüzden paraları da olmuyor. Bundan dolayı Thing'i bir arena maçına sokup kazanmaları gerekmektedir. Grandmaster'ın kız kardeşi Profiteer'ın yönettiği arenada bilmedikleri ise sonsuza dek Kree/Skrull savaşlarını canlandıran ve birbirlerini yenmeye çalışan iki çocuk vardır. Geri kalanını biraz anlayabileceğinizi tahmin ediyorum. Avengers çok açıklama ve evente çok bağlı diyorsanız bu sayı tam tersi.


Avengers sayının tam tersi derken az açıklama, çok aksiyon gibi düşünmeyen. Yine baya diyalog bulunuyor ama bu sefer event ile alakalı olaylar çok geri planda. Sayı daha çok minik bir Fantastic Four hikayesi içeriyor ama bunu Empyre'a yedirmeye çalışmışlar. Sayının tek dediği Kree ve Skrull'ların çok uzun zamandır savaş içinde olduğu ama artık olmadığı. Bu sayıyı okumayan birisi bile evente biraz bakınca anlamıştır. Diğer açıklamalar ne kadar fazla olsa da gayet basit bir dille anlatılmış ama bazı konuşmalar gerçekten yüzümü ekşitti.

Hadi bu sayıdan Empyre mevzusunu çıkararak konuşalım. Ana hikaye de çok ilgi çekici değil. Artık onlarca kez gördüğümüz konuları ele alıyor. Grup farklı bir dünyaya gider, basit macera o dünyayı yöneten kişinin daha derin işleri yüzünden bozulur. Bir de sayıyı uzatmak için midir bilmiyorum ama çocukların da ayrı bir yan olayı bulunmakta. Ne kadar eğlenceli olsa da sayıdaki çoğu şey gibi basit. Şimdi iki tahminim var. Ya Dan Slott, Avengers sayısı gibi, açıklama bazlı bir sayıdansa farklı bir şey yapmaya çalışıp çok uzaklaştı ve olmadı veya aklında bulunan bir hikayeyi büyük olayla birleştirmeye çalışmış. Umarım ilkidir.


R. B. Silva ise kesinlikle sayının en iyi tarafı. Avengers sayısının çizeri Pepe Larraz nasıl House of X'ten tanınıyorsa Silva'yı da Powers of X'ten tanıyabilirsiniz. Karakter dizaynları ve ifadeleri çok güzel olmuş. Aksiyon anları ve eylemler de baya akıcı resmedilmiş. Avengers sayısındaki gibi bu sayının renklendirmesini de Marte Gracia yapıyor ve muhteşem bir iş çıkartılmış. Renkler parıldayarak havalarda uçuşuyor. Çizim kesinlikle sayıyı kurtarıyor.

Bu sayıyı beğenmedim. Ne kadar eğlenceli olabilecek bir mini hikaye olsa da bunu Empyre'ın en önemli başlangıç sayısı olarak tanıtması sayıya baya zarar verdi. Neyseki kaliteli bir çizim bulunuyordu. Sırada artık Empyre eventi olsa da benim beklentim neredeyse yok denecek kadar az. Sitedeki büyük Marvel eventi düzenim bozulmasın diye inceleyeceğim resmen. War of the Realms, Absolute Carnage ve House of X (X-Cast'te konuştuk) gibi aşırı kaliteli hikayelerle dolu geçen yıldan sonra bu seri beni gerçekten korkutuyor. Hadi hayırlısı.

Notum: 6.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.