Harley Quinn: Black + White + Red #1 ve #2 İnceleme


Harley Quinn ile aram tuhaf. Karakteri eskiden severdim ama ne zaman DC bu karakteri bize kaşıkla zorla yedirtmeye çalıştı o zaman soğudum. Ne kadar serisini okumasam da diğer serilerde ve mecralarda yeterince gördüm. Yine de bu karakteri yeniden sevdiren bir şey çıkardı DC. O da animasyon dizisiydi. DC Universe özel olarak çıkan animasyon gerçekten muhteşemdi. Güldürdü, üzdü, heyecanlandırdı ve Kite Man'i daha da tanınır bir hale getirdi. Bu seriye başlamamın asıl sebebi de Harley'e artık biraz daha sıcak bakan gözlerim oldu.

Harley Quinn Black + White + Red aynı  DCeased: Hope at Worlds End gibi 14 sayıdan oluşacak bir seri. Yine aynı şekilde dijitale çıkacak ve daha sonra cilt halinde toplanacak. Bu mini seri, mini sayılardan ve mini hikayelerden oluşacak. Her sayıyı ise başkası yazıp çizecek (hep yazanla çizen aynı kişi mi olacak emin değilim). İşlerin farklı olduğu nokta ise çizimde bitiyor. Anlayabileceğiniz gibi sayılar siyah ve beyaz tonlarında ama kırmızı da ön plana çıkartılan bir renk. 2'şer sayılar halinde incelemeyi düşündüğüm seriye o zaman çok da uzatmadan geçelim. 


HARLEEN: RED 

Sayının isminden de anlayabileceğiniz üzere sayı Harleen hikayesinin çok sonrasında ve aynı evrende geçiyor. Anlamayanlar için Joker'in ergence bir şekilde ve kaslı çizildiği, Harley'nin daha çok Joker'e olan takıntısını anlatan bir seri. Bu sayıyı da Stjepan Sejic hem yazıyor hem de çiziyor. Hikaye ise Arkham'da geçiyor. Bir terapist Harley ile seansa girmektedir ve Harley'nin Rose kod adlı bir arkadaşını öğrenmeye çalışmaktadır. Bunun için ise Harley'e onun için kırmızı renginin ne ifade ettiğini sorar. Bunun sonucunda Harley tarafından bir monolog okumaya başlıyoruz. Açıkçası ortalama bir sayı diyebilirim. Hikaye akıcı, yazımı hoş. Hiç de fena değil ama kırmızı mevzusunun çizimdense hikayeye zorla sıkıştırılması çok da hoşuma gitmedi. Neden bilmiyorum ama sonucu baya tahmin edilebilir gelmekle birlikte birazcık göz yuvarlatıyor. Yine de dediğim gibi çok güzel bir yazımı var ve Harley'nin komedi tarafındansa takıntı tarafına odaklanılması hoşuma gitti.


Sejic'in çizimi ise kesinlikle muazzam. Bu adamın tarzına gerçekten bayılıyorum. Çizimin katmanlarını görebiliyorsunuz gerçekten ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Saf hissettiriyor. Renk anlamında da güzel geldi. Daha soluk, karanlık renkler kullanılmış ve kırmızı da birkaç panel dışında aşırı göz alan ve çarpıcı şekilde kullanılmış. Kısacası sayı hikaye olarak çok tatmin edemedi ama çizim kesinlikle muazzam.

Notum: 6.8


FASHION VICTIM

Diğer sayımızın yazar ve çizeri ise Mirka Andolfo. Hikaye ise gayet basit. Harley'nin kostümünün modası geçmiş olduğu söylenir ve popülerliği hızla azalır. Modanın yeni gözdesi ise Catwoman'dır. Harley bu durumdan baya sinirlidir ve yeniden popülerliğini kazanmak için Catwoman ile bir moda savaşına girer. Hikayeyi söylediğimde hiçbir şeyi sevmemem gerekiyormuş gibi hisettiriyor ama yanılıyorsunuz. Baya beğendim. Bunun nedeni ise biraz daha sevdiğim o animasyonun tarzına yakın bir sayı olmasıydı. O animasyonun ruhuna ve eğlencesine sahip bir sayı. Güzel bir olay örgüsü, fena olmayan diyaloglar ve hoş bir Catwoman-Harley çatışması bulunuyor. Hikaye basit olabilir ama yaşattığı hisler ilk sayıya oranla daha fazla.

Andolfo'nun tarzı ise yine sayının hoşuma giden taraflarındandı. Çizgi filmimsi stili, karakterlerin ifadeleri ve tabii ki bu moda kapışmasında gördüğümüz kıyafetler çok güzeldi. Tasarımlar baya hoş olmuş hatta neden böyle bir şey görmeyelim ki diye de sordum. Kırmızının da önceki sayının aksine daha iyi kullanıldığını söylemem lazım. Rengin hikayede bir yere sıkıştırılmasındansa o hikayede bulunan bir şeyin parçası olması bana daha uygun geldi. Burada da Harley'nin moda anlayışında baya öne çıkıyor. Ayrıca önceki sayının aksine biraz daha göze batan, parlak bir kırmızı seçilmiş. Mirka Andolfo çok bilmediğim bir yazar/çizer idi ama bu sayıdan sonra başka işlerine de bakmak isterim.

Notum: 8.3


Bu incelemeyi özetlemek gerekirse Sejic'ten gelen ilk sayı ilginç kısımlar ve muhteşem bir çizim içerse de biraz zorlama ve tahmin edilebilir hissettiriyor. Andolfo'nun sayısı ise biraz daha eğlenceli ve ciddiye alınmaması gereken hikayeleri sevenler için. Böyle bir hikaye de böyle stilistik bir çizimle birleşince hoşunuza gidiyor. Sonraki sayıları iple çekmekteyim. 4.sayı hakkında bir şey bilmesem de 3.sayı biraz ön yargılı olduğum Saladin Ahmed tarafından gelecek.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.