Tom King'li yeni Rorschach Serisi


Çarşamba günü DC Comics, toplam 12 sayı sürecek yeni rorschach serisini duyurdu. Yazarlığını Mister Miracle'dan çokça andığımız Tom King, çizerliğini ise Batman'den bildiğimiz Jorge Fornés üstleniyor. Seri Ekim ayında birinci sayısıyla okuyucuyla buluşacak. Seri iyi bir yazarın elinde olmasıyla sevindirse de, DC'nin Watchmen serisini son dönemde bu kadar fazla kullanması gerçekten şaşırtıcı. Eğer Watchmen'i gerçekten de sindirerek okuduysanız, kendisinin aslında ne kadar düşünülmüş, her döneme hitap eden, geniş anlamlı, politik bir eser oluğunu anlamışsınızdır. Bu durum ne kadar o dönem bu eserin ses getirmesine sebep olup bunu kültler arasına sokmuş olsa da Before Watchmen serisi dışında 2016’da Rebirth'ün gelmesine kadar pek anılmadı. (Elbette yazar ve çizerler bolca gönderme yaptı ve birçok seride alakası olmamasına rağmen hayranlar olayı Dr. Manhattan’a bağladı.) 

Rebirth geldiği gibi Watchmen'in ana evrene bağlanacağı düşüncesi hakimdi. Bunun için 2.5-3 yıl çalışma sonucu önümüze DC Universe Rebirth ile başlayıp, The Button ve Doomsday Clock ile devam eden hikayeler bir bir bizlere sunuldu. Bunun ardından da Watchmen dizisinin HBO tarafından yapılması çok şaşırtıcıydı. Ardından Doomsday Clock'u herkesin Alan Moore seviyesinde beklemesi üzerine tabii ki sevilen kült kadar sevilmedi seri. Bunun üzerine DC'nin Doomsday Clock’un ana evren dışında olduğunu söylemesi ve 2.5-3 yıllık emeği benim gözümde çöpe atması gerçekten acayipti. Hemen ardından sanki yedekte tutarmışcasına, hayranlara ağlamayın der gibi Metal Eventini tak diye önümüze koymaları beni çok sinirlendirmişti. Bir süre Sonra Ertan Ergil'in (JBC Yayıncılık sahibi) Açtığı bir İnstagram canlı yayınında katıldığı Çizgi-Roman Yayıncıları konferansında Metal Eventini sonuna kadar dinleyip , bunun sonucunda Metal Event'i bitene kadar daha kült eserler basacaklarını dile getirmişti. Güzel işleri çevirip Türkiye ye kazandırdıkları için gerçekten basılacak içerik açısından elitist davrandıkları belli olan bir marka kendileri. Böyle bir markanın başkişisinin ve ekibinin böyle bir karar alması Metalin de aslında iyi bir Event olmadığını gösteriyor.


Sonuç olarak DC'nin Watchmen'i ne yapmak istediği belli değil, bunu bize zaman gösterecek. Elimizde hem iyi işini gördüğümüz (Mister Miracle), hem de kötü işini gördüğümüz (Batman) bir yazar, iyi bir çizer ( ki bence Lee Bermejo olsaydı muhteşem olurdu.) ve adaleti sağlamaya çalışırken kafayı sıyırmış bir karakterimiz var. Umarım, önümüze çıkan hikaye bir karakterden daha soğumama sebebiyet vermez.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.