Tanıştıralım | Neon Abyss


Buy Neon Abyss - Microsoft Store

Xbox Game Pass sağ olsun normalde al(a)mayacağım pek çok oyunu çok ucuz imkanlarla deneme fırsatı buluyorum. Geçtiğimiz günlerde ise yeni çıkmış bir oyun olan Neon Abyss'i deneyimledim ve bu yazıda sizlere fikirlerimi aktarmak; oyunu merak edenlere tanıtmak istedim. Önce sevdiğim ardındansa sevmediğim kısımları maddelerle sunacağım, finalde de hangi oyunları sevenlerin bu oyunu da seveceğinden bahsedeceğim. Detaylara girmek istemeyen arkadaşlar yazının sonuna atlayabilir. Game Pass'in sunduğu muazzam kütüphaneyi de tüm okurlarımıza tavsiye ederim; abonelik sistemi sayesinde hiç olmadığı kadar uygun fiyata her türden oyunu oynayabiliyorsunuz.

Sevdiğim Özellikler:

1- Kendine Has Tarzı

Roguelite Aksiyon Platform Oyunu Neon Abyss 14 Temmuz'da Çıkacak

Neon Abyss'e başladığınız anda hissediyorsunuz ki oyun çok kendine has bir oyun. Ana menüde yer alan seçeneklerle bile hemen sizi kendi atmosferine sokmayı başarıyor. Oyun boyunca öldüğünüz zaman tekrar oyunun o bölümünün en başına dönüyorsunuz. Öldüğünüz zaman bütün yol arkadaşlarınız, silahlarınız ve kendinizi geliştirdiğiniz itemler çöpe gidiyor ve hepsini tekrar kazanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu başta biraz göz korkutucu olsa da insanı sıkmayan bir durum çünkü her ölüp tekrar döndüğünüzde haritalar da değişiyor. Bu sayede aynı yerleri tekrar tekrar oynayarak sıkılmıyorsunuz. Aynı zamanda oynadıkça yeni mini oyunlar açabiliyorsunuz ki onlar da ayrı keyifli. Oynadıkça karakter seçme imkanınız artıyor ve farklı karakterlere bürünerek ilerleyebiliyorsunuz. Oyunda 5 adet ana boss var, o bosslara gelmek için ise 5-7 civarı mini boss deşiyorsunuz; bol bol boss savaşları mevcut yani. Ana bossu geçtiğiniz takdirde o bölümü tamamlamış oluyorsunuz ve bir daha o bölümlerin başına dönmüyorsunuz, ölseniz dahi. Fakat ana bossa gelmeden mini bossların sonuncusunda bile ölseniz, sizi ilk kısma geri atıyor. Bu ise oyunun zorluk seviyesini ayarlayan bir şey çünkü eğer başa atmasa, hemen biten çok basit bir oyuna dönüşürdü. Her öldüğünüzde haritaların, itemlerin ve yol arkadaşlarınızın değişmesi ise sıkıcılığı ortadan kaldırıyor ve aynı yerleri geçiyor olsanız bile bir sürü yenilik sunuyor sizlere. Aynı zamanda oyunun içinde zevkinizi kaçırmamak için söylemediğim çeşitli mekanlar ve eklentiler var. Şunu bilin ki bu türü seviyorsanız kesinlikle sıkılmayacağınız bir oyun bu.

2- Atmosfer

Neon Abyss shoots its way onto Nintendo Switch next month

Oyun beklediğimden çok daha başarılı bir şekilde oyuncuyu içine çeken bir atmosfere sahip. Düşmanlara ateş ettiğiniz açıya göre duvarların kana bulanışını, yukarıdaki düşmanları öldürdüğünüzde ise iç organlarının yere dökülüşünü izliyorsunuz. Her haritada ise kutsal alan gibi bir bölme var ve oraya girdiğinizde de müziğin ve tasarımın etkisiyle hemen sakinleşip ortamın büyüsüne kapılıyorsunuz. Aynı zamanda bossların tasarımının ve onlarla savaştığımız mekanların arkaplanına da gösterilen özenin, atmosfere katkısı da çok fazla.

3- Silah, Karakter ve Yol Arkadaşı Çeşitliliği

Just had an insane run in Neon Abyss, and I had more eggs than I could  handle lol : roguelites

Oyun çeşitlilik olarak kendi türleri arasında en önde gelenlerden olmuş bence. Defalarca ölüp başa dönmeme rağmen hiç aynı silaha veya yol arkadaşına denk geldiğim olmadı. Aynı niteliğe sahip olanlar gelse dahi (ki onlara da az rastladım) açıklamalar ve tasarımlar hep farklı. Envai çeşit silah ve yol arkadaşı bulunmakta. Yol arkadaşından kastım ise şu: Oyun boyunca kırdığınız kutulardan bazen yumurtalar çıkabiliyor, bu yumurtaları aldığınızda omzunuzda asılı kalarak arkanızdan sizi takip ederek geliyor. Belli yerleri geçtiğinizde ise bu yumurtaları açmaya hak kazanıyorsunuz (bazı yumurtalar boş da çıkabiliyor). Bu açılan yumurtalardan sizin için bir yol arkadaşı çıkıyor, bu ufak arkadaşların da canı var ve yine omzunuzun üzerinde sizin arkanızdan gelerek düşmanlarla savaşırken yardımcı oluyor.

4- Müzik Uyumu ve Akıcılık

Neon Abyss - Get Ready To Step Into The Abyss!

Oyunun kullandığı müzik türü günlük yaşamda asla dinlemeyeceğim tarzda olsa da oyuna çok yakışıyor ve o kaosun içinde ritme girmenizi, kapılmanızı sağlıyor. Aynı zamanda oyun çok akıcı bir oyun, sıkılmadan saatlerce oynanabiliyor; ki bunun başlıca sebebi aslında çeşitlilik ve atmosferi.

5- Tasarım

Neon Abyss - Official Site

Ben şahsen oyunun tasarımlarını çok sevdim. Özellikle kutsal mekanlardaki ve boss savaşlarındaki arka planlar gerçekten tatmin edici. Karakterlerin tasarımlarında çok göze çarpan bir şey olmasa da bence boss tasarımları da çok başarılı. Belli bir tarza sahip ve hepsi çok orijinal, üzerinde çalışılmış. Tasarım olarak aynı zamanda silahların ve itemlerin de tarzları hoşuma gitti. Tasarımları çok sıradan basit olsa da bence yer yer komik gelen, yer yer de 'off bunla da ne boss deşerim be' dedirtecek türden silahlara sahip oyun.

6- İtemlerle Karakteri Süsleme, Oynanışa Renk Katma

Neon Abyss | PC | PS | Xbox | Switch | Onono - Gamers Connect

İtemler sayesinde oyundan sıkılmanız gerçekten çok zorlaşıyor. O kadar çok özellik katabiliyorsunuz ki karaktere, say say bitmez. Bunlar da oyun zevkini bence çok arttıran şeyler çünkü sürekli bir tempo içinde oluyorsunuz. Bu itemler hem dış görünüş olarak hem de özellik olarak zevk katabiliyor oyuna. Tabii ki bu ne işe yarıyor şimdi dediğiniz itemler de var ama sayıları oldukça az. Böyle dedik diye bulduğunuz her itemden de büyük şeyler beklemeyin yani :)

Sevmediğim Özellikler:

1- Bazı Bosslar Fazla Kolay

Neon Abyss demo impressions -- Eggsellent rogue-like shooter

Oyunun bazı yerlerinde bosslar fazla kolay, evet zorluğunu öldüğünüz zaman başa dönmesinden alıyor oyun ama bence o kadar kolay bossları koymanın hiçbir manası yok; belli bir zorlayıcılık düzeyinde olmayacaksa koymasalar daha iyi olurdu. Ama tabii ki oyuna ısındırma vb. gibi etkenlerde de katkıları var. Büyük bir eksi olmasa da oynarken hissettiğim şeylerden biriydi.


2- Bölümleri Geçmeme Rağmen Aynı Bosslar Denk Gelebiliyor

Neon Abyss Review (PC) :: Style Over Substance

Oyunun oynarken beni en çok üzen tarafı bu oldu. İlk kısmı alın terimle geçtim, heyecanla ikinci kısıma başladım. Derdim yeni bosslar görüp onları kesmek iken; oyun geldi ilk kısımdaki bosları tekrar koydu önüme... Gel de sövme şimdi... Aynı bossu tekrar tekrar sunmak nedir ya? Zorlaştırıp koysanız bir iki şey ekleseniz hadi neyse, zorluğu da birebir aynı. Maalesef potansiyeli düşüren bir durum olmuş.

Kimler Sever?

Here's Some Common Gamer Slang for N00bs

Oyun platformer shooter türünde bir oyun; haliyle Broforce, Cuphead ve Shank 2 gibi aynı türe ait
oyunları sevenlerin bu oyunu da sevme ihtimali yüksek. Bu üçüyle çok keskin farklı olan bir oyun tabii ki ama temelinde aynı şeyler yattığı için sevenler bir göz atabilir. Daha önce platformer oyunlar oynasa da platformer shooter oyunlarını deneyimlememiş insanlar için ise Neon Abyss iyi bir başlangıç fırsatı olabilir. Fakat uyarmakta fayda var, son yıllarda çıkan plaftormerlarda (Celeste, Hollow Knight, Ori vb.) bulduğunuz üst düzey hikayeyi bu oyunda bulamayacaksınız. Oynanıştan zevk alacağınızı düşünüyorsanız bu oyuna bir şans verebilirsiniz.

Şahsen ben oyunu çok sevdim ve keyifli dakikalar yaşadım. Yüksek ücretler vermenizi tavsiye etmesem de indirimlerde yakaladığınızda alınabilecek bir oyun. 'Bu Da Neymiş?' yazılarına ilgimi çeken yeni oyunları deneyimledikçe devam edeceğim. İyi oyunlar!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.