DC'de Katliam! Bildiğimiz Çizgi Roman Endüstrisi Değişecek Mi?


Belki görmemişsinizdir ama geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir şekilde şok oluştu. Warner Bros., DC'nin her türlü yerinden önemli yetkililer kovmaya başladı. Bunun üzerine yazarlar ve çizerler birden kovulanlar için üzüntüsünü bildirerek gelecek için umutlarını belirttiler. Peki arkaplanlarda olanlar ne? Neden bu kovulmalar yaşandı? Kimler kovuldu? Bu kovulmalar neyi etkileyecek? Biraz bunları cevaplamak ve uzun zamandır zihnimin kenarındaki korkudan bahsetmek istiyorum. Çizgi roman endüstrisi çöküş yolunda olabilir, isteseniz de istemeseniz de.

Hatırlarsanız zamanında AT&T, Warner Bros.'u satın almıştı ve baya da haber olmuştu. Ne kadar alan şirket Warner Bros'u HBO Max gibi yayın servislerine odaklandırmış olsa da DC Comics ile ne yapacağını hiç bilemedi. DC Comics'i önemsemiyordu ama markayı ve markanın gerektirdiği karakterleri önemsiyordu. Bunun üzerine yakın zamanda Warner Bros'un üst yetkililerinde olan değişmeler sonucunda DC taraflarında büyük kararlar alındı. Peki bu kararlar sırasında DC nasıl bir durumdaydı?

Kısa cevap, iyi durumda değildi. Uzun cevap ise kimse iyi değildi. Bilmiyorum farkında mısınız ama çizgi roman satışları çok da iyi bir yönde gitmiyor. Covid-19 olsun, artık bu mecranın çok güçlü olmaması olsun durumlar fena. Marvel bununla bazı serilerine ara vererek ve Empyre eventindeki tie-in'lerin büyük bir çoğunluğunu iptal ederek karşı çıkmaya çalıştı ama işe yarar mı? Bundan daha sonra bahsedeceğim. DC ise bu dönemde biraz daha dijitale yönelmeye çalıştı ve böylece günümüze gelmiş olduk. Şu andaki durumlardan genel olarak bahsettiğimize göre artık işten çıkarmalar hakkında konuşabiliriz.


İlk olarak buradan sonra diyeceklerimi umarım yanlış anlamazsınız ve bu insanların kovulmasından dolayı mutlu olduğumu düşünmezsiniz. İşten çıkarılmaları gerçekten korkunç bir şey ve bu kişilerin kendilerini ve ailelerini geçindirebilecekleri yeni işler bulmalarını umuyorum. DC, Marvel gibi serilerde bir küçülme yerine editörlerde bir küçülmeye gitti diyebiliriz ki bu da eninde sonunda serilerde bir küçülmeye yol açacak. Mark Doyle, kendisi Black Label'ın başıydı. Önceden Vertigo'yu sonlandırdı sonra da "yüksek prestijli" olarak tanıtılan Black Label'ı Harley ve Joker yığınına çevirdi. Bunun yanında Bobbie Chase, Andy Khouri, Brian Cunningham, ve Hank Kanalz gibi başlıca editörler işten çıkarılan kişilerden sadece birkaç tanesi. Zaten sektörde çok uzun zamandır bulunan kişiler bunlar, hatta bazıları sanırım yaklaşık 30 senedir bulunuyor. Mutlaka başka bir yayınevinde yerleri olacağını düşünüyorum ama böyle optimist yaklaşmamı kovulmalarından mutluyum gibi anlamayın. DC uzun zamandır kötü haldeydi ve Warner Bros bunu kökünden çözmeye çalıştı belli ki. DC Universe ve Collectibles tarafındaki işten çıkarılmalardan bahsetmeden önce bu olayların sonuçlarından ve belki de görebileceğimiz çözümlerinden bahsetmek istiyorum. Bu yazıda bahsettiğim ve şimdi de bahsettiğim şeyler Bleeding Cool sayfasından ve onların dediğine göre DC'nin iki senelik bir planı olabilir bu tarz durumlara karşı. Bu plan ise çizgi roman dükkanlarındansa Wallmart gibi büyük yerlere çizgi roman çıkarma, dijital şekilde çizgi roman ve White Knight ile DCeased gibi kendi içindeki yan evrenlerine yoğunlaşmaya dayanıyor. Bunun yanında ise bir küçülme de bekleniliyor. Batman serilerinin, Justice League ve birkaç ana karakterin serisinin kalacağı düşünülüyor ki bu bana bir tweet'i hatırlattı.

Mark Millar, kendisi zamanında hem DC hem de Marvel'da çalışmış büyük bir yazar. Haziranda attığı bir tweet'de kendi düşüncesine göre 2021'in ilk çeyreğinde Marvel'ın ve DC'nin yönetiminde büyük değişiklikler olacağını ve serilerinin yarısının gideceğini söylemişti. Bunun sonucunda da en büyük kahramanlarını en büyük yazarlara vererek yeniden bir ayağa kalkış olacağını düşünüyordu. Böyle bir olayın olması gayet mantıklı ve aslında çözücü olabilir. Bazı yazarlar ve Newsarama gibi büyük haber yerleri ise yeniden bir DC vs Marvel'ın endüstriyi kurtarabileceğine inanıyor ki o biraz daha az inandırıcı geliyor bana bu dönemde. DC Universe ise bildiğiniz üzere bir yayın servisi. Titans ve Harley Quinn gibi kendine özel dizilerinin bulunması yanında çizgi roman da okuyabiliyorsunuz. Bu cepheden de baya bir kişi çıkartıldı ve tahminimce bunun sebebi HBO Max. Max çıktığından beri DC Universe'ün durumu çok iyi gitmiyor açıkçası ve kapanacağı söylentileri dönüyor ki gayet mantıklı. Zaten HBO Max tüm DC filmlerini bulunduracak bir platform. Bunun yanında Doom Patrol dizisi de oraya geçmiş durumda ve söylentilere göre Harley Quinn de geçecek. Stargirl ise CW'da devam edecek. DC Universe bunun sonucunda kapanabilir ya da benim tahminimce HBO Max'in içine girebilir. Ne anlamda derseniz çizgi roman anlamında. DC Universe'e sahip kitlenin çoğu şu an çizgi romanlar için bulunuyor ve bu özelliğin HBO Max'e geçmesi hem Max için hem de çizgi roman okurken daha fazla içeriğe sahip olmak isteyenler için daha yararlı olabilir. 
Diğer bir büyük vuruş ise DC Direct'ten geliyor. Burası DC Collectibles'ı kapsayan ve özel figürleri bulunduran alan. Bildiğim kadarıyla kapatılması planlanıyor. Bu alanda çok bir bilgim olmadığından büyük bir yorumda bulunmak istemiyorum. Bunların hepsi birlikte denilenler doğruysa yaklaşık 800 Warner Bros çalışanın kovulduğu söyleniyor ki gerçekten korkunç. İşlerini kaybetmenin yanında insanların yıllarca birlikte çalıştığı arkadaşlarından ayrılması gerçekten üzücü.

Peki son kısma geçelim. Bunların hepsi planlı mıydı? Bence evet ama planladıklarından geç yapmak zorunda kaldılar. Böyle bir haberin DC Fandome gibi büyük bir olaydan günler önce çıkması bence planlanmıyordu ama zorunda kaldılar. Bildiğiniz üzere DC Fandome 300'den fazla kişinin ve her mecradan insanın bulunacağı bedava ve büyük bir olay. Buna günler kala böyle bir haber çıkması ise daha da üzücü ama benim ve Comics Matter, Thinking Critical kanallarının düşündüğüne göre bu olay zaten olacaktı, sadece geç oldu. 
Bildiğiniz üzere bu yılın başında, Dan Didio, DC'nin önemli bir editörü kovuldu. Kendisi 5G adlı yeni bir reboot planlıyordu DC'de ama daha açıklanmadan silindi. Denildiğine göre bu kovulmaların da Dan Didio ardından hızlıca yapılıp yeni bir kadro hazırlanması planlanıyordu ama araya pandemi girince ertelemeleri gerekti. Tabi bu dediklerim sadece bir düşünce, bu iki olayın hiçbir bağlantısı olmayabilir bile. 

Sonuç böyle, dediğim gibi korkunç bir olay ama arkaplanda dönen olayları veya nasıl bir planları olduğunu daha bilmiyoruz. Daha detay açıklandıkça güncelleme yapacağım. Şimdilik yapacak bir şey yok. Çizgi roman endüstrisi değişiyor ve bu büyük bir işaret bunun için. Çizgi roman okumaya ve bu mecraya tutunmaya devam edin, kendinize iyi bakın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.