Empyre #3 İncelemeBir event hazırladığın zaman o hikayenin her sayısında büyük şeyler yaşamak istersin. Büyük bir aksiyon anı olsun, açıklama olsun, size heyecan verecek bir şey olması lazım. Sayıyı bitirdiğinizde "Evet bu sayıda bu oldu ve bundan dolayı gelecek sayıyı merak ediyorum" tarzı robotik bir cümle kurmanız lazımdır. Empyre ilk sayısı dışında bana bunu dedirtemedi ve bu sayı çoğu Marvel eventinde gördüğümüz klasik bir sayıya dönüştü gözümde.

Sayıda birkaç farklı hikaye işleniyor diyebiliriz. Tony Stark kekliğinden dolayı kendini köşeye atar ve her şey için kendisini suçlar. Cotati ırkı Wakanda'ya saldırmaktadır ve kahramanlarımız bu saldırıya karşı savunmalıdır. Son olarak ise Hulkling ve Captain Marvel meseleleri devam ediyor. Captain Marvel, Yargıcı rütbesini eline alırken Hulkling evreni kurtarmak için neleri feda etmesi gerektiğini anlar.


Ne kadar yukarıda olanları anlatsam da bu her eventte görebileceğiniz bir tie-in sayısı. İkide bir başka bir tie-in'e gönderme yapıyor. Daha da kötüsü bahsedilenlerden bazıları pandemi döneminin getirdiği kısıtlamalardan dolayı iptal edildiğinden bir şeyler kaçırdığınızı zannediyorsunuz. Örnek vermek gerekirse sayıda Thor'un bu ırkı öldürebilecek bir silah için yolculuğa çıktığını öğreniyorsunuz ama öyle bir hikaye artık çıkmayacağından tuhaf hissettiriyor.

Yine de bu sayıyı beğendiğimi söyleyebilirim. Kesinlikle bir event için yavaş ilerliyor ama yaşananlar da hoşuma gidiyor. Tony'nin hali ve Reed ile olan konuşması aşırı iyi yazılmış ve baya beğendim. Infinity War'dan çıkma sahneler de var diyebilirim. Wakanda sahneleri bazı okurlara baya tanıdık gelecek ve bazılarınızı mutlu edeceğini düşünüyorum ama bana tuhaf geldi. Normalde filmler panelleri kopyalarken bir çizgi romanın filmden bir şeyi tamamen kopyalaması enteresandı. Dediğim gibi güzel kısımlar vardı ama yeterince dolu hissetmedi sayı.


Her sayının incelemesinde dediğim gibi ben bu çizime bayılıyorum. Marvel bu seriden sonra Valerio Schiti'yi daha çok kullanmalı. Karakterleri güzel vermenin ve çok güzel dizaynlar göstermenin yanında çok detaylı bir çizime sahip. Mesela üstteki sayfada fark ettiyseniz Wasp bulunuyor ki bunu çok geç gördüm çünkü eğer sadece balonları okuyup geçiyorsanız kolayca kaçabilecek bir şey. Bunu örnek vermemin nedeni ise sayıda hiç Wasp'ı görmüyoruz ve konuştuğu bir yer de yok. Çizerin eklediği bir detaysa çok güzel yapmış.

 Çizim kesinlikle bu hikayeyi okunası kılıyor. Al Ewing ve Dan Slott kendi hikayelerindeki yavaş ilerleyişi buraya katmaya çalışıyor ama bir evente çok yakıştığını söyleyemeyeceğim. Yine de güzel bir tie-in şıkıştırma sayısı. Güzel aksiyon, güzel anlar ve güzel çizime sahip. Yine de sayıların sonunu biraz daha güçlü yapmalılar çünkü bu sondaki şok etmesi gereken sayfalar sizi heyecanlandıracak büyüklükte değil. Bu arada bu yazıda da okuduğum ara sayıları inceledim. Aşağıdan minik incelemelerimize ulaşabilirsiniz.

Notum: 7.8

X-Men #10 biraz daha hazırlık sayısı olsa da güzel çizim ve yazıma sahip hoş bir sayı olmuş- 7.0

Empyre: Savage Avengers biraz daha iyi olan sayılardandı. Güzel aksiyon, çizim ve eğlenceye sahipti. Conan ve Venom da birbirine çok yakışıyor- 7.5

Captain Marvel #18 beklediğimin çok daha tersiydi ve tüm olay sayının sonu için bir hazırlıktı. Captain Marvel'ın yeni rütbesi yüzünden daha büyük bir hikaye yaşayacağını düşünmüştüm- 6.8

Empyre: Captain America #1 ortalama olsa da çizimi çok sevmemekle birlikte çok bir etkisi yoktu benim için. Okudum ve bitti. Captain America'yı askerlerle birlikte savaşırken görmek hoştu- 6.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.