Fall Guys İnceleme | Baklava Terörü!


Fall Guys belki de hiç birimizin beklemediği bir Battle Royale oyunu. Evet, Battle Royale. 60 kişinin birbirini adeta beleş baklava için ezen dayılar gibi ezdiği bir mini oyun karmaşası Fall Guys. Devolver Digital'in dağıtımını üstlendiği ve 4 ağustos'ta çıkan Fall guys'ı 1 hafta önce başlayan betası ile birlikte tanıma şansına erişmiştim. Açık açık söyleyeyim ilk gördüğümde ben böyle bir oyun olmasını beklemiyordum yani daha çok 4 kişinin birbiri ile kapıştığı Gang Beasts kafasında bir oyun bekliyordum ama beni betası ile şaşırtmayı başardı. Betayı oynadığımda beni garip bir şekilde tatmin etti. Tabii ki birkaç sıkıntısı vardı, mesela betadaki oyuncu bulma süreleri gereksiz bir şekilde uzundu. Niye böyle olduğunu anlamadım ama bazen 6-7 dakikayı bile bulabiliyordu. Ayrıca bazı mini oyunlar sıkça tekrar ediyordu ama bunun dışında eğlenceli, iyi bir oyuna benziyordu. Bütün betaları oynadıktan sonra oyun çıkışını gerçekleştirdi. O zaman oyunda neler var kısaca konuşalım.

Oyunun temel ekranında kaç kişinin elendiğini ve kimlerle yarıştığınızı görebiliyorsunuz.

Oyunda toplamda 24 tane mini oyun var ve bunlarda 4 kategoriye ayrılmış durumda. Yarış, Hayatta Kalma, Takım oyunu ve Final. Sırası ile gidersem yarış kategorisinde engelleri aşıp çizgiye ilk giden olmaya çalışıyorsunuz. Benim bu kategoride en sevdiğim mini oyun See Saw oldu. See Saw adından da anlaşılacağı gibi sağ sola giden platformlarda düşmeden karşıya geçmeye çalışıyorsunuz. İkinci kategori ise hayatta kalma. Bu kategoride belli sayıda karakter kaybederse veya süre biterse bir sonraki tura geçiyorsunuz. Bu kategoride en sevdiğim mini oyunlar ise Rolling Stone ve Jump Club oldu. Rolling stone'da (Hayır Weeknd'in şarkısı olan değil) sağ veya sol tarafa dönen platformlarda düşmeden hayatta kalmaya çalışıyorsunuz, Jump Club'da ise ki Wipeout izleyenler bilecektir yavaş yavaş hızlanan sopaların üzerinden atlayıp düşmemeye çalışıyorsunuz. Üçüncü kategori takım. Bu modda takımınız ile en az sayıya düşmemeye çalışıyorsunuz çünkü en az sayıyı alan takım eleniyor. Bu modda Fall Ball ve Rock N Roll'u sevdim. Fall Ball bildiğimiz futbol ve hangi takım daha fazla gol atarsa o kazanıyor, tek fark dev bir topun olması. Rock N Roll'da ise dev bir topu engelleri aşarak sona götürmeye çalışıyoruz. Son kategori ise final ve adından da anlaşılacağı gibi kazanan olmaya çalışıyorsunuz. Fall Mountain'a bayıldım çünkü bu oyun modunda son kişiler ile bir dağa tırmanıp tacı almaya çalışıyoruz.

Takım oyunları hem çok gerilimli hem de çok eğlenceli oluyor :)

Bunların dışında oyun bedava bir Battle Pass sistemine sahip. 40 seviye olan Battle Pass'i geliştirmek için maç oynamanız gerekiyor. Maç sonucunda ise Kudo denen oyun için para birimini ve bir miktarda xp kazanıyorsunuz. Kudolarınızı ise her gün değişen mağazada harcayabiliyorsunuz. Mağazadan emote, kostüm ve buna benzer birçok şeyi satın alabilirsiniz. Kudo dışında oyunda bir para birimi daha var bu da taç, hayır kral kraliçe falan olamıyorsunuz. Bu para birimini eğer maç kazanırsanız edinebiliyorsunuz. Kudo gibi keza bunu da mağazada harcayabilirsiniz.

Final oyunlarından Hex-a-gone.

Evet başka ne kaldı? Maalesef oyun tam anlamıyla efsane değil, her oyunda olduğu gibi bunda da bir kaç sıkıntı var ve bazıları can sıkabiliyor. Bazı mini oyunlar maalesef ki tekrara bağlıyor yani 1 maç önce oynadığınız mini oyunu tekrar tekrar oynayabiliyoruz ki bu da bir yerden sonra can sıkabiliyor. See Saw gibi bazı mini oyunlarda fizik yüzünden sıkıntı çekebiliyoruz. Normalde karakterimizin o platformda durması gerekiyor ama bir ayağınız havada kaldığı için karakteriniz direkt olarak düşüyor ve yavaşlıyorsunuz. Bir yere kadar bu eğlenceli olsa da insanın bir yerden sonra siniri bozulmaya başlıyor. Ha birde şu beni tutmaya çalışan manyaklar var ya onlara bir şey demek istiyorum. NE İSTİYORSUNUZ LAN BENDEN! Tamam tamam ben sakinim. Fazla denecek bir şey kalmadı. Bu sıcak yaz günlerinde eğlenmek istiyorsanız Fall Guys'ı kesinlikle denemelisiniz. Oyuna vereceğim madalya ise...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.