Karşıyım: Etiket Fiyatına Satmayan DükkanlarAslında böyle bir yazıyı böyle bir zamanda ve durumda yazmam ne kadar doğru bilmiyorum. Hele ülkemizde düşününce daha bu kadar olmamasına rağmen yapmam doğru mu bilmiyorum bile ama bu olay son zamanlarda hem yurt dışı hem de ülkemizde gözüme çarpmaya başladı. O da bir çizgi romanın dükkana geldiği anda etiket fiyatından satılmaması. Bunun hakkında örnekler vereceğim ama konuşmak istediğim sorulardan da bahsetmek istiyorum. Neden böyle oluyor? Asıl suçlu sayı çıkmadan gereksiz yükseltenler mi yoksa topluca alıp satanlar mı? Son olarak ise nasıl önüne geçilebilir?

İlk olarak bu konu hakkında biraz daha detay vermek istiyorum ve bu konuya hem tüketici hem de satıcı gözüyle bakmak istiyorum. Bildiğiniz üzere artık ülkemizde çizgi roman toplamak ve satmak daha da popüler olmaya başladı. Bunun yanında da değer yükleyenler de arttı. Bu aslında yurt dışında çok öne çıkan bir şeydi. Bir karakterin ilk görünüşü, önemli olmasa bile, artık sayıya ayrı bir değer yüklüyor. Zaten başka bir mecrada gözükünce sayının fiyatının artması normal bir şey ama daha geleceğini bilmediğimiz bir karakterin değerlenmesi daha yeni gözüme çarpmaya başlayan bir olay oldu.


Mesela bu olaya bir örnek olarak Venom serisini göstermek isterim. 25.sayının sadece bir panelinde Virus ile Codex gözüktüğünden dolayı sayı daha ülkemize gelmeden baya değerlendi. Bu karakterler sadece bu hikaye için mi yoksa daha ileride de önemi olacak mı bilemeyiz ama yeni karakterse direkt arttırılıyor fiyatı. Diğer bu durumda vermek istediğim örnek ise Black Winter. Yine bir başka Donny Cates serisi olan Thor'da yeni çıkan bir düşman. Daha olayını ve geleceğini bilmiyoruz ama yeni olduğuna göre arttırılıyor fiyatı.

Peki çizgi roman dükkanlarının bunu yapmasının sebebi ne? Şimdi tüketici gözüyle bakalım. Venom serisinin övüldüğünü duyuyorsunuz ve seriyi toplamaya başlamak istiyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ki son gelen sayısı 185 lira. Almaktan soğarsınız. Oysaki bir dükkanın yapması gereken okuyucuya fiyat normal gelmeli ki toplamaya devam etsin. Okuyucunun aklına kazıklandığı gelecek çünkü o kapaktaki 4 veya 5 doları görünce durumu kavrayamayacak. Düşünmeyecek bu sayıda yeni bir karakter çıktığını. Bilen kişi de bir yandan sinirlenecek. Düşünecek ki burası bir çizgi roman dükkanı ve bundan dolayı gelen sayı dükkanın aldığı fiyattan aşırı farklı olmamalı. Ben de bu durumda kendi düşüncemi belirtmek istiyorum. Üstüne 10-20 lira koyup küçük de olsa bir kar etmeyi veya özel bir variant olduğundan yüksek fiyata satmayı anlarım. Ha yeni bir karakter çıkıyorsa dükkan gelen sayılardan iki üç tanesini ayırır ilk normal fiyattan satar sonra bir ay geçince fiyatı arttırıp kalanları satmasını da anlarım ama geldiği an aşırı yüksek bir fiyata veya Ebay fiyatına satmak? İşte o zaman ben de sinirlenebiliyorum.


Ama tek taraflı olmamalıyız bu durumda. Tüketici bence daha önemli olsa da satıcı olarak da düşünmeliyiz. Neden biz bu sayıyı yüksek satmalıyız? İlk olarak pandemiden yeni yeni çıkmaya başlıyoruz ve ayakta durmak için hiç olmadığımız kadar yardıma ihtiyacımız var. Bazı yerlerden kar etmeliyiz ki bunlardan bazıları da bahsettiğim sayılar. Diğer bir olaysa yurt dışında bir sayının çok yükseltilmesi. Size gelmeden önce sayı değeri artınca ve çok övülünce siz de bundan bir kazanç sağlamak istersiniz. Diğer bir olay ise satın alanlar. Burada her satın alandan bahsetmiyorum, ikinci el satıcılar. Bir sayıyı sizden etiket fiyatına alıp sadece Punchline'ın bacağı gözüküyor diye sizden katlarca yükseğe satan kişiler olunca siniriniz bozuluyor. Bu kesinlikle normal ve anlaşılabilir bir şey. Hatta ben de bir okuyucu ve yoğun bir tüketici olarak bakınca bu fahiş fiyatlara satılması ve bunları görmek hiç hoşuma gitmiyor. Bir de şöyle bir durum var ki çoğunlukla okuyucu satıcıdan daha bilgili. Alan kişi o sayıda kimin ne yaptığını, kimin gözüktüğünü önceden biliyor ve buna hazırlıklı olarak alıyor. O dükkan Strange Academy'nin bu kadar uçacağını nereden düşünsün? Zibilyon tane yeni karakter göstereceğini bilse de bunların değerleneceği nereden aklına gelsin? Benim aklıma gelmemişti. Bu karakterlerin muhtemelen bu seriden sonra çok da bir olayının olmayacağını düşünüyordum, ki hala düşünüyorum. Benim gibi düşünecek satıcılar da vardır mutlaka ama o ikinci el satıcı alt alta tüm yeni gözüken karakterleri sıralayınca dükkanın da yüksek bir fiyata satmak için nedeni olacak. Olayın büyük bir nedeni dükkanın okuyucunun önüne geçmeye çalışması kısacası. Umarım dükkan yönünden de bakmanızı sağlayabilmişimdir.Bir sonraki konuya geçmeden önce bu yazıda hiç kimseyi işaretlemek istemediğimi belirtmek istiyorum. Genel olarak ülkemizden örnekler ve fotoğraflar vermiş olabilirim ama bu olayın yurt dışında da çok yaşandığını ve son günlerde baya arttığını söylemek isterim. Hiç olmadığı kadar haberini almaya başladım. Hiçbir dükkanın veya ikinci el satıcının üstüne alınmasını istemiyorum, çünkü sizi de anlayabiliyorum. Sadece bu konuyu detaylı bir şekilde içimden atmak istiyordum.

Peki bunun önüne okuyucular ve tüketiciler olarak hem nasıl geçebiliriz hem de dükkanlara nasıl yardım edebiliriz? İlk olarak eğer fasiküllere yüksek bir fiyat vermek istemiyorsanız paranızı aylarca biriktirin ve cilt alın. Gerçekten sizin için çok daha kolay olacaktır. Sayı sayı toplamak istiyorsanız da abonelik açtırın. Çok daha kolay ve kısa olan bir yöntem. Ayrıca bilin ki dükkana da büyük yardımı olacak. Bunlar tabii ki bu olaya son getirmeyecek ve hala saçma bir karakterin gözüktüğü ilk sayı yüksek fiyatlara satılacak ama bilin ki bir yerden yardımınız dokunacaktır.


Umarım meramımı iyi anlatabilmişimdir. Böyle büyük bir konuya iki taraftan da yaklaşmak istedim ve ne kadar daha da uzatmak istesem de sizi sıkmak istemem. Bu genel olarak kendi düşüncelerim ve ön izlenimlerimden oluşan bir yazı olduğundan sizin düşüncenizi de gerçekten merak ediyorum. Hatta bu yazı başkalarının üzerinden çizgi roman dükkanı sahiplerine ve çalışanlarına, ikinci el satıcılara erişmişse ve şu an bu yazıyı okuyorsanız sizin de düşüncelerinizi, bakış açınızı almak isterim. Bu konu hakkında daha detaylı konuşmak istiyorum ve belki daha da derin bakabilmem için yardımcı olabilirsiniz. Her zamanki gibi mecraya tutunmaya ve çizgi roman almaya devam edin okurlar, görüşmek üzere.             

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.