Marvel's Avengers Beta İnceleme


Marvel's Avengers'ın betasını geçen haftalarda deneme şansına eriştim ve bugün sizlere fikirlerimi belirteceğim. Şunun uyarısını şimdiden yapayım oyun hakkındaki görüşlerim oyun çıktığında değişebilir. İyi söylediğim veya kötü söylediğim şeylerin tersini ana oyun çıktığında söyleyebilirim. Uyarımı da yaptığıma göre gelin Marvel's Avengers'ın betası nasılmış konuşalım. Öncelikle iyi yönlerden başlayayım. Hikayenin girişini beğendim. Oyunun açılış kısmını beğendim ve sonrasında gelen 2 tane single hikaye görevi de beni tatmin etmeyi başardı. Oyunun ilerisindeki hikaye için heyecanlandığımı söyleyebilirim fakat söyleyeceklerim bu kadar çünkü beta için oyunun neredeyse çoğu hikaye görevi ve hikaye detayı kırpılmış.

Beta'daki boss savaşlarını da beğendiğimi söylemem gerek.

Oynanış ise çok iyi hatta ben bayıldım diyebilirim. Beklentimin çok üstünde olduğunu söylemem gerek. Bütün karakterlerin animasyonları, yetenek ağaçları ve comboları farklı ve bu da oyunun ilerisi için iyi şeyler vaad ediyor. Yetenek ağacı demişken ana oyunda 3 tane bulunan yetenek ağacı beta da 1 taneye düşürülmüş. Buna rağmen ben her açtığım yetenek ile karakterimin geliştiğini ve farklı şeyler yaptığını hissettim. Beta'daki favori karakterim ise Black Widow oldu. Oynanışı kapatmadan önce son kez vuruş hissiyatından bahsedeyim. Vuruş hissiyatı güzel ve oturaklı fakat bazı noktalarda düşmanlar odun gibi, vurduğunuza tepki vermiyor. Grafikler, çevre detayları, karakterler ve kaplamaları da sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Performans konusunda ise benim oyunum sadece Warzone bölümlerinde kastı o kadar onun dışında frame rate sabit 30 fps'ti.

Oyunda açık dünya yok ama büyük ve açık bölgeler var.

Kötü yönlere geçersem öncelikle oyunun görev dizaynı kötü. Bu beta yüzünden mi böyle bilmiyorum ama single görevler dışında ki bütün görevlerde amaçsız bir şekilde adam dövüyorsunuz. Minik puzzle yerleri, alan hackleme, sunucu parçalama vb. görev türleri var ama bunlar çok basit ve çocuk oyunu gibi geliyor. Bu bütün süper kahraman oyunlarında böyle ama bunları yaparken size bir amaç veriyor ki sıkılmayasınız. Marvel's Avengers'ın betasından ben bunu alamadım. Umuyorum ki bu ana oyunda değişir. Drop zone görevlerinden de umduğumu bulamadım. Warzone görevlerinin çok çok ufak bir kısmını içeren bu görevlerde yaptığınız tek şey AİM'in bir üssüne girip oradaki minik bir objektifi yerine getirip görevi tamamlamak. Biraz önce de dediğim gibi bize bir amaç verilmediği için dropzonelarda çok sıkılıyorsunuz. Tabii 3-4 kişilik bir arkadaş grubu ile oynarsanız muhabbet ile birlikte sıkılmadan oynarsınız ama tek kişi veya 2 kişi oynadığınız zaman bir yerden sonra bayabilirsiniz. 

Arkadaşlarınız ile boss savaşı kesmek şüphesiz ki oyunun en eğlenceli kısmı.

Son olarak loot sistemini de beğenmedim. Bu oyunda niye böyle bir şey var onu da hiç ama hiç anlamadım. Loot oyunun çok küçük bir kısmı ve diğer loot oyunlarının aksine görünüşünüze bile etki etmiyor. Sadece istatistiksel olarak etki ediyor ve bu da çok can sıkıyor. Sanki Marvel son anda gelip 'beyler bu oyunda loot olmazsa satmayız' demiş gibi duruyor. Hatta loot o kadar işlevsiz ki oyunu easy modda oynarsanız yine de legendary veya rare loot düşürebiliyorsunuz. Kısaca loot olayını sevmedim ve bu oyunda neden yer ettiğini de anlamadım. Sonuca gelirsem Marvel's Avengers hikayesi, Oynanışı ve warzone kısımları ile beni heyecanlandırmayı başardı ama görev dizaynının kötülüğü ve loot olayının saçmalığı yüzünden hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur. Bir hayal kırıklığı olmaz ama Arkham serisi gibi bir yapım beklemek de yanlış olur.

Marvel's Avengers 4 Eylülde PS4, Xbox One, PC ve Google Stadia'ya çıkışını gerçekleştirecek.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.