Once & Future | Spoilersız İnceleme

Here's Our First Look at ONCE & FUTURE #3 — GeekTyrant

Britanya'nın en karanlık çağında geri döneceği söylenir...

Diğer yayınevlerinin durgun olduğu bugünlerde, Presstij çok güzel bir atakla hem bir sürü yerli
yapım hem de sağlam bir bağımsız çizgi romanla piyasayı hareketlendirdi. Bu yazıda kendilerinin henüz yeni basmış olduğu Once&Future serisinin ilk cildini değerlendireceğiz. Kendilerine bize bu imkanı verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Once&Future çok beğenilen ve inceleme puanları ciddi derecede yüksek olan bir seri olarak ortaya çıktığından dolayı, görür görmez meraklandırmıştı beni. Yoğunluktan dolayı ilk çıktığı zamanlar orijinal haline bakamasam da Presstij’in bastığını öğrendiğimde hemen okumaya başladım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki cildin baskı kalitesi gerçekten güzel. Kağıt türünü saman kağıdı olarak değiştiren çeşitli yayınevlerinin aksine Presstij standart kalitede kağıda basmakla birlikte dış kapağın dokusunu da çok güzel seçmiş. İçerikte ise maalesef kusursuz diyemeyeceğim çünkü birkaç tane imla hatasına rastladım, ancak yine de diğer yayınevlerine nazaran daha az.

Kieron Gillen’ın yazdığı 4 ciltlik Darth Vader serisinin büyük bir kısmını sitemizde incelemiştik, kendisi bu cildin de yazar koltuğunda oturuyor. Açıkçası Darth Vader serisinde zaten beni kendisine hayran bırakan bir yazardı, bu ciltte de beklediğim performansı gösterdi. Kitabın yazımında en beğendiğim kısım kesinlikle karakterler. Çok keyifli, samimi ve birbiriyle uyumlu karakterler hazırlanmış. Hem kendilerine özgüler hem de çok rahat bağ kurabiliyorsunuz. Özellikle nine karakterine bayıldım, gerçekten okuma zevkini çok arttırıyor. Aynı zamanda kitap boyunca mizah kalitesi belli bir düzeyi yakalıyor ve hiç onun altına düşmüyor. Mizahın hem dozajı hem de sıklığı çok yerli yerinde. Genelde yüzünüze ufak bir tebessüm kondurmakla yetiniyor fakat zaten bence yapması gereken de bu, sonuçta buraya gülmeye gelmedik.

ONCE & FUTURE #1 is Getting a Sixth and Final Printing Because of Popular  Demand — GeekTyrant

Kitaba başladığımda aklımda her gün bir sayı okumak vardı fakat ikinci sayıdan sonra kitap beni çok içine çekti, o gün tamamını okudum. Karakterlere alışınca gerçekten çok zevk veren bir esere dönüşüyor ve elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Çizimler ise çok rahat anlaşılıyor, yormuyorlar ve sadeler. Bazı yerlerde çok hoşuma giden tasarımlara sahip. Ayrıca renkler hikayeye canlılık katıyor ve çekiciliği arttırıyor.

Fantastik hikayelerle, efsanelerle ve spesifik olarak Kral Arthur olaylarıyla ilgilenenler bu kitabı mutlaka okumalı. Popüler karakterlerden sıkıldıysanız yeni ve sempatik karakterler arıyorsanız bu kitap sizi kesinlikle tatmin edecektir. Ben şahsen ikinci kitabı heyecanla bekliyorum ve Presstij’e bu güzel hikayeyi dilimize kazandırdığı için tekrardan teşekkür ediyorum. Umarım bu tarz ciltler ülkemizde çıkmaya devam eder. Bir sonraki incelememiz yine Presstij’den olacak, fakat bu sefer Türkçe yapımlarla; takipte kalın!

Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.