Umbrella Academy 2.Sezon İnceleme | Herkese Benden Yan Hikaye!


Geçtiğimiz sene baya konuşulan Umbrella Academy'nin ikinci sezonu sonunda geldi. İlk sezon incelememde zaten seri hakkında minik bilgiler ve genel düşüncelerimi vermiştim. İlk sezon fena değildi ama akış anlamında eksikleri vardı ve bazı karakterler yeterince gelişmiş hissettirilmemişti. 1 sene içinde bakışımın biraz değişmesinden midir bilmiyorum ama o incelemedeki puanım birazcık düşmüş olabilir. Neyse, ilk sezon karşılaştırmalarımız zaten olacak ama en iyisi ikinci sezon hakkında konuşmaya geçelim.

İlk sezonun şok edici sonunda karakterlerimiz kendilerini geçmişe atmıştı ama minik bir problemden dolayı her karakter farklı yıllara yollanır. 60'lı yıllarda kendi yollarına ayrılan karakterlerimiz ise kendi problemleri ile uğraşmaya çalışır ama büyük bir sorun vardır. O da gelecekte olan kıyameti kendileri ile birlikte getirmeleri. Aile çok geç olmadan yeniden toplanmalı, kıyametin neden gerçekleşeceğini öğrenmeli ve babalarının da içinde bulunduğu bir gizemi çözmeye çalışmalılardır.


Aslında bu ilk sezonun aynısı. Karakterlerin kendi sorunları var ve birkaç gün sonra vuracak bir kıyamet var. Bazı anlarda gerçekten ilk sezonu izliyormuşum gibi hissettirdi. Bunu mikrodalgada ısıtılmış bir yemek gibi düşünebilirsiniz. Önünüze koyulduğunda tanıdık gelse de sıcak ve çıkan dumandan dolayı yeni gibi hisseder ama ortası soğuk ve ılık olduğundan o eski tadı alırsınız, hatta canınızı sıkar. Yeni şeyler var birazdan bahsedeceğim ve bu beni mutlu ediyor ama tanıdık şeylerin ağırlığı basınca sıkılıyorum.

Karakterlerden önce hikaye olarak ilk sezondan daha iyi olan şeyleri söylemek istiyorum. İlk olarak ilk sezondaki gibi 10 bölüme uzatıyorlarmış gibi hissetmedim. İlk sezonda bazı yerlerde şu anda aklımda çok az kalan zorlama yan hikayeler vardı ve bunlar birden sezon ortasında geliyordu. Bu sezonda ise zaten yeterince yan hikaye olduğundan çok az boşa geçen an oluyor. Bunun yanında tahmin edilebilir olsa da kıyamet olayları dışında başka büyük tehditler olması da hoşuma gitti.


İlk sezonun en güçlü yanlarından birisi karakterleriydi ve bu sezonda da aynı diyebiliriz. Etkileşimler, karakterler arası diyaloglar ve tüm aileyi bir arada görme hissi her zamanki gibi çok güzel. Bu sezonda da karakterlere daha da odaklanalım diye herkese bir yan hikaye vermişler, herkese. Bu bazen yorucu olsa da çoğunlukla güzel hazırlanmış. Yine karakterlerin numara sırası ile düşüncelerimi belirtirsem çok daha kolay olacak sanırsam. Luther bu sezon biraz daha az ilgimi çekti. Diego'ya ilk sezon hiç ısınamamıştım ama bu sezon yine sinir olsam da biraz daha konuşabileceğim olayı olması hoşuma gitti. Allison'ın olayları başta ilgimi baya çekse de sonlara doğru kenara itilmesi çok hoşuma gitmedi. Klaus ilk sezondaki gibi çok iyi, hatta ilk sezondan daha da iyi. 5 Numara hala gayet iyi ve eğlenceli. Ben'in daha öne çıkması gerçekten mutlu etti ve baya beğendim karakteri. Vanya'nın olayları ise başta hiç ilgimi çekmemişti ama sonlara doğru biraz daha iyileşti, yine de ilk sezondan daha düşük buldum karakteri. Kısacası karakterler güzel geliştrilmiş.


İlk sezondaki gibi efektler olsun, oyunculuk olsun, kurgu olsun her şey gayet sağlam. Hatta müzik klibimsi anlar, ne kadar müziğin olaylarla bir bağlantısı olmasa bile, ve hızlı aksiyon sahnleri yine var ki dizinin biraz daha eğlenceli ve kafa dağıtıcı taraflarından açıkçası. Bu dizinin çoğu övgüsünün geldiği yerler zaten genellikle güzel kullanılan müzikleri ve o çılgınca anları.

Dediğim gibi kötü bir sezon değildi ve önceki sezonun bazı yanlışlarını düzeltmiş ama hala aynı hissettiriyor. Biraz daha yan hikaye eklenmiş ve yılın farklı olduğu bir hikaye olmuş diyebilirsiniz. Yine de sezonun sonunda olanlardan dolayı bir sonraki seneyi merak ediyorum. Belki de daha farklı şeyler görebiliriz bu sefer.

Notum: 7.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.