Black Winter | Hype ve Hayal Kırıklığı


UYARI! Eğer Thor'un yeni çıkan serisini okuyorsanız ve spoiler almak istemiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye etmem. Yazı, seri hakkındaki kritik spoilerları bulundurmaktadır. UYARI!

Bir şey çıkmadan önce yükseltmeyi çok seviyoruz değil mi? Herhangi gelecek bir şeye işaret gösterip "Yeni büyük şey bu olacak, hazırlanın" demek baya yaygınlaştı ve bununla birlikte sonuçları da komik hale gelmeye başladı. Bu komedi ve içinde getirdiği hayal kırıklığı ise beni sorun etmiyor. Artık bu olayları çoktan geçtim ve sadece eğlenmek için okuyorum ama geçenlerde çok güldüğüm ve bence yılın çizgi roman olaylarına girecek bir olaydan bahsetmek istiyorum ve hepsi de tek bir şeye bağlı. Black Winter.

İlk olarak bu yazıda bahsedeceğim bazı olaylar hakkında daha önce konuştum. Bir önceki tartışma yazımda bu yazının ve olayın temellerini atmıştım ve bu da o yazının minik bir devamı gibi. Tüm olay bir karakterin gereksiz büyütülmesi ve bunun sonucunda oluşan hayal kırıklığına bağlı.


En iyisi aklınızdaki en büyük soruyla başlayalım. Black Winter kim veya ne? Çoğunuzun bu karakteri duymuş olsa bile olaya yabancı kaldığını düşünüyorum. Bilmeyenler için Black Winter, Donny Cates'in yazdığı Thor serisinde tanıtılmış yeni bir kötü karakter. Kendisi karanlık bir varlık ve evrenden evrene dolaşıp dünyaları yok ediyor. Baya güçlü olarak tanıtıldı ve görünüşü de 5.sayıya kadar saklandı. Aslında karakter olarak bildiğimiz şeyler genel olarak bu ama nedense bu karakter baya büyütüldü.

Büyütülmesinde iki genel sebep görüyorum. İlki biraz yazar kaynaklı. Donny Cates'in artık endüstrinin en büyük isimlerinden birisi olması. Venom, Silver Surfer: Black gibi işleri hemen yükseldiği için yazara bir yığılma oluştu. Tüketici büyük şeyler beklemeye başlıyor o yazardan. Bunun üzerine de tabii ki yazar "İleride aşırı büyük şeyler olacak" gibi klasik cümlelerle okuru yerinde tutmaya çalıştı. Diğer bir nedense önceki yazı da bahsettiğim gibi günümüzde artık karakterlerin daha olayını ve geleceğini bilmeden almaya çalışmak. Bir karakterin tanıdık çıkıp çıkmayacağını bilmeden, birkaç sayı sonra hala önemi olacağını bilmeden eline almaya çalışıyor. E bunun sonuncunda da fiyatı iyice artıyor.


Black Winter'da da aynı böyle bir olay oldu. Yazar büyüttü, okur ise daha da büyüttü ve bunun sonucunda da varlığın ilk gerçekten gözüktüğü sayı yüzlerce dolara ve 400 liraya yakın fiyatlarda satılmaya başladı. Ben ise buna çıldırarak baktım. Hayır yani görünüş anlamında zaten aşırı farklı bir olayı yok, biraz tanıdık bir formda ama bu karakterin gelecekte büyük bir olay olmayacağını biraz tahmin ediyordum. Karakterle ilgili gelecek sayıların açıklamasında bir şey görmüyorduk ve tahminimce Cates daha Knull ile uğraşırken bir tane daha aşırı güçlü varlık hazırlayacağını düşünmüyordum. Haklıydım demek istemiyorum ama doğru tahmin etmişim.

Burada biraz daha ülkemize gelmemiş olan Thor #6'dan bahsetmemiz gerekecek. Sayı büyük hikayenin sonunu getirmekle birlikte Thor ve Black Winter'ın da karşılaşmasını içeriyor. Ki bu karşılaşma da birkaç sayfa sürüp Thor kolayca yok ediyor Black Winter'ı. Ben açıkçası sayıyı beğendim. Baya sürprizler vardı ve beklentileri güzelce farklı yerlere çekti ama bir kitlenin sinirleneceğinden emin miyim? Kesinlikle. Düşünsenize sadece bir karakter için 400 lira verdiğiniz sayıdan bir sonraki sayıda karakter ölüyor. Birisinin neden sinirleneceğini anlıyorum ama ben baya güldüm. Umarım sayıyı alanlar minik bir ders kapmıştır bu olaydan.


Ha bu bir şey değiştirecek mi? Geçen sayının fiyatı azalır mı bilmiyorum ama azalması mantıklı hissettiriyor. Öldüğü sayı ise yine yüksek fiyatlara satılacak çünkü Cates her zamanki gibi büyük şeyler gösterdi sayıyı sattıracak. Bununla birlikte ileride de yine böyle sayılar çıkınca yüksek fiyatlara satılmaya devam edecek ama en azından bazılarınız minik bir ders almıştır. Çizgi roman dükkanlarının da satın alanların sadece koleksiyoncu olmadığını ama aynı zamanda normal bir okuyucu olduğunu da hatırlamasını isterim.

Daha önce de dediğim gibi bir sayıyı sadece büyütüldüğü için almayın. Sadece yeni bir karakter çıkıyor diye hemen üzerine atlamayın. Almadan önce acaba bu karakter ileride de büyüyebilecek mi, bir olayı olacak mı diye düşünün. Sonra Black Winter mevzusundaki gibi kalmayın birden. Yani bu yazıda Black Winter hakkında konuşmuş olsam da bu genel bir olay için bir örnekti anlayacağınız.

Son olarak bu olayların gelecekte ve son günlerde yaşanan olaylarına bakıp sizi biraz yemlerden uzaklaştırıp yazıyı kapatacağım. Marvel'da Venom serisinde Virus ve Codex gibi iki tane hikaye için kritik karakter var. Bu sayıları sadece karakterler büyüyecek diye almayın. Biri tanıdık birisi çıkacak diğeri ise alternatif bir evrenden. Sonraki hikayelerde çok büyük yerleri olmayacak muhtemelen. DC'de Legends of the Dark Knights veya diğer Death Metal tie-in'lerini sadece yeni bir karakter gözüküyor diye almayın. Robin King gibi bir karakterin ileride çok da görebileceğimizi düşünmüyorum. Ana Batman serisinde ise Punchline, Clownhunter ve Ghost Maker durumları biraz karışık. Punchline bir süre daha kullanılmaya devam edecek gibi, Clownhunter gözüktüğü hikayeden sonra da seride bir yer oynayacak gibi gözüküyor ve Ghost Maker hakkında da bunlar yüzünden daha bir şey diyemeyeceğim. Bu karakterler biraz gözünüzü üzerlerinde tutmanız gereken ama hemen de üstlerine atlamamanız karakterler çıkabilir.


Peki niye beni dinlemelisiniz? Dinlemenize gerek yok, ana karar yine sizde ama ben size bir yardımda bulunmak istiyorum. Bu mecrada uzun zamandır bulunan ve bu tarz olayları çok görmüş ve daha da görmeye devam edecek birisi olarak fikirlerimi ve yardımlarımı sunmak istedim. Yine size kalmış bir olay. Sadece bu olayı çok yakın zamanda gördüğümüz bir durumla ele almak istedim. Siz en iyisi çizgi roman okumaya ve mecraya tutunmaya devam edin, görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.