Empyre #5 İnceleme


Bir başka Empyre sayısı ile birlikteyiz. Yavaştan artık büyük sona yaklaşıyoruz ve genel seri hakkındaki düşüncelerimin şu ana kadar anlaşıldığını düşünüyorum. Toplu olarak düşününce iyi sayılabilecek bir olay örgüsü olan ve her şeyi yapması gerektiği gibi yapan bir seri olsa da sayı içeriği olarak baktığımızda yavaş hissettiriyor. Yazarlar sayı çapında düşünmemiş ve sayının duvarlarını yıkarak cilt şeklinde düşünmüş ama bu sayı biraz daha fikirlerimi değiştirebildi mi?

Bir önceki sayıda Captain Marvel ve Human Torch, Hulkling'in ani değişiminden dolayı Hulkling'e tek yardım edebilecek kişi Wiccan'a kaçtı. Burada ise Hulkling ve Wiccan'ın çok yakın zamanda evlendiğini öğrendik ki sayının bir kısmı bu ilişkiye odaklı. Diğer bir tarafta Thing ona ihanet eden arkadaşına karşı büyük bir kavga içindeyken Wakanda'ya olan saldırı büyük bir değişim geçiriyor. Riskler hiç olmadığından daha büyük bir hal alıyor. Peki bunlar nasıl durdurulacak?


Bu sayı aslında baya hızlı ve akıcı geldi. Bu sefer hiç vakit harcamadan tüm konuları ilerletmişler ve sonucunda da riskler büyük bir şekilde arttı ki buna çok ihtiyacım vardı. Bu sayıya kadar her şey çok klasik geliyordu. Akılsız bitki ordusu, imparatorluk olayları çok gördüğümüz şeylerdi ama bu sayıdaki olayların dönüşü beni gerçekten memnun etti. Sonunda gerçekten "Acaba bundan nasıl kurtaracaklar?" dedirtmeyi başardı. Sayıdaki olayların hızlı gelişmesi de bu tepkimin birden oluşmasını sağladı.

Bu eventte genel olarak öne çıkan karakter Hulkling olduğundan biraz da o ve Wiccan ile ilişkisinden bahsetmek istiyorum. Yani bir eventte çok da önde olmasını beklemediğiniz bir karakter ne de olsa. Yine de güzel yansıtılmış ve bilmeyenler için de iyi anlatılmış. Wiccan ile ilişkisi de bence bu sayıdaki güzel kısımlardandı ve bazı ara sayılarda da sevdiğim noktalardandı. Uzun süredir çok odaklanılmayan karakterlerin bir tık daha öne sürülmesi güzel. Tabii tüm bunları büyük aksiyon ve yıkımın arasına sıkıştırdıkları için bazılarınız direkt Thing ve muhteşem kavgasına atlamak isteyebilir.


Çizimler zaten her sayıda dediğim gibi çok iyi. Valerio Schiti inanılmaz işler çıkartıyor. Savaş anlarının büyüklüğü, karakterler ifadeleri ve dizayn çok iyi. Hele sonda çok hoşuma giden bir kıyafet bulunmakta. Dediğim gibi artık hep aynı şeyleri tekrar ettiğimden bu kısmı kısa keseceğim. Çizimler ve renklendirme çok hoş.

Sonuca gelirsek bu sayı biraz daha ilk sayının hissini verdi. Hızlı, güçlü ve heyecanlandıran olaylar barındırıyor. O önceki sayılarda bahsettiğim yavaşlık etkisi kaybolmuş ve bir sonraki sayıda da olacağını düşünmüyorum. Yine de bu hikayeyi bir cilt halinde okumanın çok daha iyi ve akıcı hissettireceğini düşünüyorum. Zaten muhtemelen bu sayıları incelemem gerekmese ben de öyle okurdum. Bu arada mini ara sayı inceleme kısımlarını bırakıyorum çünkü çok birikti ve hepsini okumak gerçekten zaman kaybı. Çoğu gereksiz. O yüzden final sayısında görüşmek üzere okurlar.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.