Empyre #6 İncelemeİşte buradayız. Marvel’ın minik bir erteleme ile başlayan, ara sayılarının bir çoğu iptal edilen, senenin ilk büyük eventinin son sayısı. Geçen sene olan eventlere göre aşırı konuşulmadı ve gelip geçti. Ben de o kadar heyecanla okuduğumu söyleyemeyeceğim. Bu yazıda hem sayı hem de seri hakkında konuşup notlarımı vereceğim. Event puanını ise Aftermath sayıları ile açıklayacağım. Sayıda iki büyük olayımız bulunmakta. İlki Wakanda’da geçmekte. Cotati ırkı istediğini başardı ve evreni ele geçirme işlemleri devreye koyuldu. Diğer bir olay ise ele geçirilmiş Hulkling’in Güneş'i patlatma emri vermesi ki Captain Marvel ve takımı da bununla uğraşmalıdır. Kahramanların sadece dakikaları bulunmakta ve riskler her saniye artmaktadır. Bunun yanında beklenmedik olaylar ve “evren değiştirici” denilen olaylar da bulunduruyor, veya bulunduruyormuş da ben fark etmedim.
Kişisel düşünceme göre Empyre #6 hiç de fena olmayan bir sondu. Bol aksiyonlu ve akıcı bir sayıydı. Olaylar birbirine güzel bağlanmış, boşluklar kapatılmış ve de tatmin edici bir son yaratılmış ama bazı olaylar var ki sayıyı gözümde düşürüyor. İlk olarak baya risksiz oynamışlar. Her şey tahmin edilebilirdi ve düşündüğüm gibi gelişti. “Evren değiştirici” denen şey ise tek bir cümleyle açıklandı ve çok büyük bir etkisi olacağına inanmıyorum. Bunun yanında geçen sayı sonunda Tony ve Reed sahalarda dememe rağmen bu sayı çok bir işleri olmaması üzdü. Onlar olmadan da yapabilirlermiş gibi hissetti. Avengers/Fantastic Four crossover’ı diye reklamı yapılan, kapakta yazan bir sözün minimum kullanılması (sadece ilk iki sayıda) sonra da yan karakterlerle ilerlemesi gerçekten sinir bozucu oldu. Tabi bir de genel bir event sorunu bulunmakta. Daha önce bir yazıda değinmiştim ama çoğu açıklanan ara sayı iptal olmuştu. Mesela bu sayıda da seride de bolca ismi geçen Thor’un sayıları iptal oldu. Bundan dolayı birden Thor bu sayıda aşırı güçlü şekilde gelince okuyucuya saçma gelebiliyor bu olay. Satış amaçlı asıl sonu da iki ayrı sayıya ayırmaya karar vermişler. Yani böyle şeylere artık Marvel’da çok alıştığımdan bir şey diyesim gelmiyor. Alın, okuyun, güzel çizim ve aksiyonu görün ve kapayın. Sizden yapmanızı istenen resmen bu.
Çizim ise serinin en güçlü yanıydı. Taşıyordu resmen. Valerio Schiti dizayn ve tasarım anlamında çok güçlü. Kendisi zamanında onlarca Iron Man zırhı tasarlamıştı, hepsi aynı güzellikte olmasa da, ve burada da tasarım olarak gösteriyor başarısını. Bunun yanında aksiyon ve atmosferin yansıtılışı da muhteşem. Çizerin ileride bulunacağı işleri merakla bekliyorum. Umarım güzel hikayelerde kullanılır. Sonuca gelirsek bu final sayısının sorunları olsa da aynı seri gibi çerezlik hissi veriyor. Ki bu da event kavramının tam karşıtı. War of the Realms ne kadar epikse...bu da bir şeydi işte. Sayı olarak bakıldığında yavaş olsa da cilt anlamında güzel bir ilerleyişi olacağını tahmin ediyorum ama bir yandan da yeniden okuma olasılığımın az olduğuna inanıyorum. Bir sonraki event X of Swords ama onu podcastlerde konuşacağız. O yüzden yıl sonuna kadar büyük bir olayımız yok Marvel’da konuşulacak. Aftermath sayılarında görüşmek üzere. NOTUM: 7.8 Hikaye Not Ortalaması: 7.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.