Empyre Ardından | Avengers ve Fantastic Four İnceleme


Geçtiğimiz haftalarda Empyre serisi bir sonuca ulaştı ve biz de sitede sayı sayı inceledik. Seri bitse de hikaye daha bitmemişti. Çözüme ulaşılması gereken olaylar vardı. Bundan dolayı Marvel, aynı hazırlık sayıları yaptıkları gibi bitiriş sayıları da yapmaya karar verdi. Bu sefer de ayrı olarak incelemektense birlikte ele alalım dedik. War of the Realms ve Absolute Carnage gibi ortalamaları baya yüksek olan hikayelerden sonra Empyre kendini nasıl gösterdi?

Empyre: Aftermath Avengers

Bu sayı biraz daha hikayenin Hulkling tarafına yöneliyor diyebiliriz. Hulkling ve Wiccan bu sefer düzgün bir evlilik düzenler ve herkes buradadır. Kahramanlar birbirleri arasında şakalaşır ve birbirilerini teselli ederler. Bunun yanında sayı Hulkling ve imparatorluğunun geleceği, dünyanın bu tarz olaylara karşı savunmasındaki çalkalanmalarını okuyoruz. Dürüst olacağım bu sayıyı çok beğenmedim.


Sayının asıl sorunu umursamamamız aslında. Yazım ve hikayede bir sıkıntı olduğunu söylemek zor, karakterlerin ilişkileri ve diyalogları gayet güzeldi. Cap, Thor ve Iron Man'in Mar-Vell'i anması, evlilik gayet güzel anlardı ama sayı sizin ilginizi zor tutuyor. Başından zaten uzun diyalogları sizi yorduktan sonra arada dikkatinizi çekmeye çalışıyor ama çok işe yaradığıını söyleyemeyeceğim. Aklımda kalan çok az kısım var sayıda. O da zaten sonlara doğru Hulkling'in gerçekten kral olmanın getirdiği ciddiyeti taşıdığı andı.

Sayının bir diğer sorunu da sonunda illa büyük bir şey yapmaya çalışmasıydı. Mutlu bir sonla bitirseler çok daha tatlı olurdu ama sayı bunun yerine bir sonraki büyük ve korkunç olayı göstermek istemiş. Bir sonraki bahsedeceğim sayıda bu çok büyük bir sorun değil çünkü orada bu olaylara daha odaklı olduğundan yerinde ve heyecan verici hissettirmişti. Burada ise yersiz ve keşke biraz daha bekleselermiş hissi verdirtiyor.


Valerio Schiti'nin çizimleri yine parlamayı başarıyor. Birçok karakterin bulunduğu büyük anlar olsun, duygular olsun baya kaliteli. Zaten bunlardan ana seride de bolca bahsettim. Ne yazık ki hikaye çizim kadar etkileyici olamıyor.

Empyre: Fallout Fantastic Four

Gelelim asıl beğendiğim sayıya. Bu Empyre sonrasını anlatan sayı ise biraz daha Fantastic Four serisine odaklı gibi. Hazırılık sayısında hikayeye katılan Profiteer ve Kree, Skrull çocuklarının çözüme ulaşması ama bir yandan da yeni olayların temelini atmaya odaklı. Evet, burada yeni şeyler yapmak için bir odak var diğer sayının aksine. Bunun yanında yine kahramanlar arası etkileşimler ve daha da önemlisi Cotati ile ne yapılacağını öğreniyoruz.


Bu sayıyı beğenmemin nedeni çok daha akıcı, daha fazla akılda kalıcı olay içermesi ve bazı olaylara daha düzgün sonlar getirmesi. Cotati ırkının sonu çok tatmin edici hissettirmedi ama öylesine hapse koyulup unutturulmasından daha çok beğendim yaptıkları şeyi. Biraz daha kahramanca. Sadece bu olay için değil genel olarak sayıda kahramanca konuşuyor birbirleri ile karakterler ve yazımı çok beğendim. Karakterler arası etkileşimler çok hoştu. Fantastic Four olayları tabi daha çok öne çıkıyor.

İlerideki bir olayın altyapısını hazırlamada da çok daha iyi bir iş çıkarmış. Birden göstermektense tüm sayı boyunca alttan alta ilerleyen bir konu var hazırlık yapan. Sonunda da çok heyecan verici bir şekilde büyük bir şey yaşanıyor. Bilmiyorum bu olay Avengers'daki gibi bir event hazırlığı mı yoksa sadece Fantastic Four serisinde yaşanacak büyük bir olay mı ama her türlü çok daha ilgi çekici diğer sayıda gördüklerimizden.


Sean Izaakse'nin çizimlerini gayet beğendim. Schiti kadar beğenmesem de kendine has bir tarzı var ve çok güzel anları resmetmeyi başarmış. Renkledirme de sayıda büyük bir etken. Marcio Menyz'in parlak renkleri sayıya güzel bir atmosfer katmış.

Ne kadar iki sayı da muhteşem olmasa da Fantastic Four sayısı daha tatmin edici bir son ve daha büyük bir hazırlık yapmayı başardı. Bunu da akıcı ve eğlenceli bir şekilde yaptı. Avengers sayısı da hoş anlar içerse de çok etkilemiyor. Muhtemelen birkaç haftaya unutmuş olacağım. Yine de daha Empyre bitmedi. Hala bir sayısı var ki o da sanırım ya gelecek ay ya da kasımda gelecek. Empyre'ın asıl sonu olacak bir Web of Venom sayısı. Ne de olsa Knull geliyor ve kimse hazır değil.

Avengers Sayısına Notum: 6.5
Fantastic Four Sayısına Notum: 8.5
EVENT NOTU: 7.4

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.