Gesar Yokbol Başlıyor | İnceleme

Şu ana kadar sitemizde çok fazla Türkçe cilt inceledik, ancak maalesef bunların büyük bir kısmı sadece Türkçe olmakla yetiniyordu, Türk yapımı olanlar ise oldukça az. Burada sorumluluğu tabii ki üstleniyoruz ancak hepimizin şunu da kabul etmesi lazım ki yerli yapım çizgi romanların sayısı da oldukça az. Bu yüzden Presstij Yayıncılık'ın bizlere incelememiz için gönderdiği Gesar elimize ulaştığında ayrı bir mutluluk ve heyecan duyduk. Bu tarz yerli üretim çizgi romanları bizlere ulaştırdıkları ve buna değer verdikleri için kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyoruz ve de diğer yayıncıların da bu durumu örnek almalarını diliyoruz. Evet, belki şu an diğer büyük Amerikan yayıncılarının işleri kadar ilgi görmüyor olabilir bu tarz işler, ancak ilerleyen zamanlarda ben hem dünya çapında hem de ülkemizde bu tarz işlerin değerinin giderek artacağından eminim. Bunun için de cesur davranarak bir yerden başlamak lazım. 


Baskı Kalitesi


Her zaman olduğu gibi baskı kalitesinden başlayalım. Presstij'in diğer işlerine göre farklı ebatlarda olan cildin baskı kalitesi çok tatmin edici. Diğer ciltlere göre daha yumuşak ve rahat okunur bir dokuya sahip. Aynı zamanda ebatları da okurlara farklı bir deneyim sağlıyor çünkü sayfalar çok daha geniş ve büyük. Çizimleri çok daha yakından inceleme ve atmosfere kendinizi kaptırma fırsatı sunuyor bu sayede kitap. 56 sayfa olmasına rağmen de bu baskı sayesinde kısalığını okura pek de hissettirmiyor bizce. Büyük kitapların basımında genelde hatalara daha fazla rastlanır ancak çok temiz ve hatasız bir baskıyla bu işin altından çok iyi kalkmış yayınevi. Bu yüzden yerli yapımlar arasında açık ara en iyi baskıya sahip kitap ve umarım hem yerli hem yabancı baskılarda bu boyutlardaki kitaplara daha sık rastlarız. 
Yazar Çizer Kadrosu


Kitabın hem yazarı hem çizeri olan Bartu Bölükbaşı'nı ben açıkçası tanımıyordum, ancak okuduktan sonra biraz araştırma yaptım ve kendisi kitabın da içeriğiyle birebir ilişkisi olan Türk mitolojisi ile yakından ilgilenen bir çizermiş. Okuduğum ilk işi bu olduğu için diğer incelemelerin aksine yazar ve çizer ismin geçmişi hakkında pek fazla yorum yapamayacağım, ancak kitabı okuduktan sonra kesinlikle adını not aldım çünkü inanılmaz bir potansiyel var kendisinde. Size de kesinlikle dikkat etmenizi ve ilerideki işlerini takibe almanızı öneririm. Anlaşılan ileriki zamanlarda zaten adını daha sık duyacağız. 

Eserin içeriğine gelecek olursak aslında dünyada örneğine sıkça rastlanan ancak ülkemizde daha önce girilmeyen bir alana ait kitap: Mitoloji ile fantazyanın birleşimi. Hepimiz Türk kültürünün, geleneklerinin ve mitolojisinin ne kadar büyük ve aslında çok geniş bir değer olduğunu biliyoruz, ancak nedendir bilinmez bunları modernleştirerek ve farklı dallarla birleştirerek bir içerik üretmemiştik bu kitaba kadar. Gesar tam olarak bunu başarıyor. Geçmişten bugüne kadar gelen ve kültürümüz için aslında hayati nitelikte olan efsaneleşmiş unsurları modern hikaye anlatımını kullanarak ve eklemeler yaparak yarattığı kendi dünyasında anlatıyor. Bu okurken fark edilmiyor olsa da çok önemli bir vasıf. Çünkü bu kitap sayesinde, onu okuyan genç okurlar kendi mitolojileri ve efsaneleri hakkında bir sürü şey öğrenecek. Bunu başaramayıp sadece ufak bir merak aşılaması bile son derece kıymetli çünkü zaten bu kadar geçmişten gelen içerikler bu şekilde aktarılıyor. Bu aktarımı sağlamaya yapacağı en ufak bir katkı bile benim gözümde eserin değerini çok arttırıyor özetle. Kitabı okuduktan sonra sadece Marvel ve DC tüketen genç neslin bunu okuduktan sonra kendi toplumlarıyla ilgili böyle bir eser tüketeceklerini düşünmek beni çok sevindirdi. Umarım bu vesileyle kendi geleneklerimizi, toplumumuzu ve kültürümüzü yansıtan, bunları gelecek nesle aktarmaya çalışan eserlerin sayısı ülkemizde artar. 

Aynı zamanda kitabı bu kadar sevme sebebim, bunu yaparken kaliteden asla ödün vermemesi. Kitaptaki çizimler piyasanın en büyük yayınevlerinden alacağınız herhangi bir kitabın gerisinde hiç mi hiç değil. Hatta pek çoğundan daha iyi olduğunu da iddia edebilirim. Kendi tarzına sahip ve aslında fantastik unsurlarla mitolojik ögeleri çok güzel bütünleştiren çizimlere sahip bir eser. Yazının başında da dediğim gibi kitabın sayfalarının büyük olması da çizimlerin hissiyatını arttırıyor ve sayfalar arasında durup da detaylarını incelediğim harika sayfalar bulunmakta. Kitabı alanlar için sonlarda bulunan sayfaların yapım aşamasını gösteren kısımlara göz atmalarını da ayrıca tavsiye ederim. 
Özetle, yazıyı okumayıp sona kaydıranlar sizleri görmediğimizi sanmayın :), Gesar her şeyden önce kültürümüzü ve efsanelerimizi gelecek nesle modern bir şekilde aktardığı için çok kıymetli bir eser. Bunun dışında çizim olarak gördüğüm en sağlam yerli yapım ve kesinlikle pek çok yabancı eseri de geride bırakacak seviyede çizimlere sahip. Baskısı ise kusursuz ve ebatları sayesinde okur deneyimini arttıran nitelikte. Özellikle Gesar'ı Marvel/DC işlerinden bıkan, yeni ve kendi kültürüne ait işler okumak isteyenlere önerebilirim. Aynı zamanda mitolojiden, Thor çizgi romanlarından hoşlanan kişiler için de çok yerinde bir tercih olacaktır. Bu tarz işlerin sayısını arttırmak için bunları desteklemek çok önemli, biz elimizden geldiğince destekliyoruz, lütfen siz de böyle kaliteli yerli yapımlardan desteğinizi esirgemeyin!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.