İlk Sayı Dedektifi: COMBO


“İlk Sayı Dedektifi"ne hoş geldiniz. Bu yazı serisinde, yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine ve çizimine bakmakla kalmayıp, devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan da bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün ise yakın zamanda okuduğum iki seriye göz atacağız. Daha da detaya girmek istersek iki tane Boom Studios serisi. İlkinden başlayalım. WE ONLY FIND THEM WHEN THEY’RE DEAD Hikaye: Bu uzun isimli seri güncel olarak Marvel’da Immortal Hulk ve Guardians of the Galaxy’i yazan Al Ewing’den geliyor. Genel olarak serinin temeli gelecekte ölen tanrıların ekonomik bir değer görmesi ve parçalarının satılması. İlk Guardians of the Galaxy filmindeki Knowhere’in daha evrensel bir iş hali gibi. Tanrılar ise sadece öldüğünde insanlar tarafından görülüyor. Konumuz ise tanrı parçası çıkaran bir ekibi anlatıyor ve artık bu mecrada çok rekabet olduğundan işlerini ilerletmek istiyorlar. Yaşayan tanrı arayışına geçiyorlar.İlk sayı daha çok bu işin ve ekibin tanıtımı üzerine yani tam olarak hikayenin içine inmediğimizi söylemek mümkün. Açıkçası ekip hakkında daha çok bir şey görmesek de bu iş başarılı ve enteresan gösterilmiş. Al Ewing bu konuyu detaylı düşünmüş gibi. Evren yaratımı güzel gözüküyor ama karakter anlamında daha bir şey denebileceğini düşünmüyorum. Çizim: Serinin çizeri belki de duymamış olabileceğiniz Simone Di Mio. Kendisi daha önceden birkaç Power Rangers bazlı işte bulunmuştu. Çizer için bu serinin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü anladığım kadarıyla çizerken annesini kaybetmiş ve bunun etkisini sayıda da görüyorsunuz. Annesini baz alarak azıcık gözüken bir karakter ve anma sayfası gibi. Güzel ve akıcı bir çizimi bulunuyor ve tarzını anlayabiliyorsunuz. Sanki hep hareket halindeymişsiniz hissi veriyor. Dizayn anlamında da baya detaylı işler var. Tabi sonda yine sizin zevkinize kalıyor çizim. Biraz daha çizgi filmimsi tarzlar hoşunuza gitmiyorsa sıkıntı çıkabilir. Çizimde Mariasara Miotti’nin renkleri de göze çarpıyor.Devam Edilir Mi?: Şahsen ben bu evrene biraz daha dalmak istediğim için devam edeceğim ve Al Ewing’in son zamanlarda parlayan bir yazar olduğundan da insanların devam edeceğini düşünüyorum. Kime Tavsiye Ederim?: Bilim kurgu ve biraz da fantastik öğeler bulunduran, evren ve lore detayları hoşuna giden, ekip hikayeleri sevenler kaçırmasın. Al Ewing’in işlerini takip ediyorsanız da kaçırmayın derim. Stilistlik ve animasyonumsu çizim sevenlerin de zevk alacağını düşünüyorum. SEVEN SECRETS
Hikaye: Diğer bir serimiz ise geçen ay çıktı ama ben ancak yeni yeni okuma fırsatı buldum. Serinin yazarı DCeased, Suicide Squad ve Injustice serilerinden mutlaka tanıdığınız Tom Taylor. Hikaye ajan/aksiyon türünde demek mümkün. Dünyadaki büyük sırları saklayan bir organizasyon var ve bu sırları ömürlerinin sonuna kadar çantada taşıyıp koruyacak eğitimli ajanlar var. Bir örgüt ise büyük bir saldırı düzenliyor ve herkes tehdit altında kalıyor. Anlayacağınız gayet basit bir hikaye aslında. Hatta Kingsman tarzı hissettirmedi değil. Sayı baya hızlı, bol aksiyonlu ve durmak bilmiyor ama arada nefes alacak zaman veriyor ve karakterleri tanıtmak için dengeliyor. Taylor, Suicide Squad’da yaptığı gibi biraz daha karakter ve aksiyonu önde tutacak gibi. Yazım da hoş ve eğlenceli, güzel bir anlatım var. Hikaye diğer bahsettiğim seri kadar orijinal değil ama aksiyon arayanlar baya beğenecek.

Çizim: Serinin çizeri Daniele Di Nicuolo ve bu tarafta diğer bahsettiğim seri ile bir benzerlik taşıyor. İki çizer de Power Rangers serisinde çalışmış kişiler. Yani yakın bir tarza sahipler. Stilistlik aksiyon, eğlenceli tarz, çizgi filmsi karakterler...Genel olarak aynı şeyler ama renklendirme anlamında diğer seri daha öne çıkıyor orada konu uzay olduğundan. Devam Edilir Mi?: Yazardan dolayı devam edeceğim ama soruyorsanız ki hangisine devam etmek daha mantıklı o zaman Al Ewing’i seçerim. Vaat ettiği şey çok daha orijinal olduğundan biraz daha ilgi çekebilir diye düşünüyorum. Kimlere Tavsiye Ederim?: Çok kafa yormayan ajan hikayeleri seviyorsanız kesinlikle bakın. Aksiyon severlerin de tatmin olacağına inanıyorum. Ayrıca Tom Taylor’ın serilerini ve karakter yazımını beğeniyorsanız burada da görmeniz mümkün. Bir önceki seride de dediğim gibi stilistlik tarzı sevenler memnun kalacaktır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.