İlk Sayı Dedektifi: The Rise of Ultraman | Daha çok #0

"İlk Sayı Dedektifi"ne hoş geldiniz. Bu yazı serisinde, yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine ve çizimine bakmakla kalmayıp, devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan da bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün bakacağımız seri:

THE RISE OF ULTRAMAN
Hikaye: Ultraman, Marvel tarafından basılan yeni bir mini seri. Ünlü Kaiju savaşçısı Japon kahramanının hikayesini anlatıyor. Bu seriye asıl başlama sebeplerimden bir tanesi serinin yazarı Kyle Higgins aslında. Kendisini en çok uzun süre boyunca bulunduğu Power Rangers serilerinden tanıyorum. Bu seriye de heyecanlanma sebebim buydu çünkü o serilerde çok başarılıydı. Bir de çok sevdiğim bir başka mesele olan Japon Kaiju mevzularını ele alması da ilgimi çekmişti. Gelelim hikayeyi biraz daha deşmeye. (Bu arada sayıda birden fazla hikaye var ama ben bizi en çok ilgilendiren olan ana hikayeden bahsedeceğim)

Bu sayı aslında daha çok 0.sayıymış gibi ilerliyor. Ultraman’in öncesini okuyoruz. Dünya dışı olaylarla uğraşan gizli bir organizasyonun görevlerine çıkıyor, bu organizasyonu anlamaya çalışıyor ve karakterleri tanımaya çalışıyoruz. Ultraman’in Ultra kısmının atılmış olduğunu söyleyebilirim. Tüm bu olayları tanıtmak için yapılmış akıcı bir sayı. Tabi böyle büyük bir karakterin hikayesinin daha bu kadarını anlatınca mini seriye nasıl sığdıracaklarını düşünüyor okur. Yani böyle konuşuyorum da karakteri benim de aşırı tanıdığım söylenemez. Duydum ama sadece aşırı saçma bir Godzilla filmimde gördüm. O yüzden ne kadar ana materyale sağdık bilemem ama benim gibi bilmeyenler için güzel bir giriş olabilir.

Çizim: Francesco Manna daha önce işini görmediğim, görsem de hatırlayamadığım bir çizer. Birçok farklı seride bulunmuş. Söyleyebilirim ki çok temiz bir çizer. Parlak renkler ve ışığın altında çok saf duruyor. Duygular da güzel verilmiş. Karakter tasarımı olarak güçsüz bulsam da sayıda mekan, canavar ve eşya olarak güzel dizaynlar var. Stilini okurken hemen anlayabildiğiniz bir çizer. Devam Edilir Mi?: Ne kadar yazım ve çizimi sevsem de anladığım bu mini seri bir orijin öyküsü olacak ve bunu anlatıp bitecek. Durum böyle olunca de sayı sayı okumaktansa cilt halinde almak daha çok ilgimi çekti. Tabi bundan sonra bir seri daha çıkmayacaksa, o zaman işler değişebilir.

Kime Tavsiye Ederim?: Godzilla tarafından tanıyacağınız Kaiju kültürü veya Mighty Morphin Power Ranger’ta görebileceğiniz o aksiyon sahneleri hoşunuza gidiyorsa kesinlikle göz atın. Yazar iki tarafı da iyi tanıyor gibi. Bunun yanında direkt aksiyon bekliyorsanız ilk sayıda bir hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Kendinizi bir orijin öyküsüne hazır tutun. Birçok yeni şey göreceğiniz bir sayı olduğundan tüm bunları kavramaya çalışarak ilerlemeniz gerekebilir. Bunun yanında parlak ve stilistik çizim arıyorsanız da bir göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.