İlk Sayı Dedektifi: Stillwater


"İlk Sayı Dedektifi"ne hoş geldiniz. Bu yazı serisinde, yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine ve çizimine bakmakla kalmayıp, devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan da bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün bakacağımız seri:

STILLWATER

Hikaye: Serinin yazarından başlasak iyi olacak bence. Ben dahil birçok kişinin ilk dikkatini çeken noktaydı. Yazar güncel Daredevil serisi ile Eisner adayı olan Chip Zdarsky. Kendisinin birçok işi daha var parçası olduğu tabi. Böyle büyük bir yazar olunca da okurun ilgisini çekiyor hemen. Hikaye ise gayet sade. Minik sıkıntılar çeken bir ana karakterimiz bulunmakta ve kendisinin eski bir akrabasından ölüm haberi geliyor. Bunun üzerine de kendisine kalan parasını almak için akrabasının bulunduğu kasabaya, Stillwater'a gider. Kasabada ise korkunç bir gerçek öğrenirler. Orada kimse ölmüyor. 


Dediğim gibi jenerik hisseetirebilecek bir hikaye var ama bunu anlatışı ve yazımı güzel yapılmış. Yavaş ve karakterlerimizi tanıtarak bahsediyor ki muhtemelen karakterleri sevmeyeceksiniz. Yazarın da bunu yapmayı planladığına inanıyorum. Seri boyunca belli bir gelişim göstereceklerdir. Bundan sonra ise gerginlik sayı boyunca artıyor. Olaylar baya farklı yerlere ilerlemeye başlıyor ve üstüne o gerginlik de patlıyor. Şunu da söylemek gerek Zdarsky uzun süreli seriler yapmayı seviyor. Hikayesini yavaş işleyerek gizemini bir anda çözmez ve seri tam bir hikaye halinde ilerler. Daredevil'da da yaptığı gibi. O yüzden biraz sabırlı davranmanız gerekebilir. Bunu demekle birlikte hikayenin çok yüksek bir potansiyeli olduğuna inanıyorum.

Çizim: Serinin çizeri ise Eisner ödüllü Ramon K. Perez. Baya sade bir çizime sahip. Göz yormuyor ve güzelce akıyor. Bana göre ise serinin biraz daha öne çıkan kısmı Mike Spicer'ın renklendirmesi. Kendisi biraz daha pastel renkler kullanıyor ve atmosfere uyuyor. Bazen de farklı renk seçimleri bulunuyor okuyucuya enteresan gelecek. Güzel bir sanat takımı var.


Devam Edilir Mi?: Dediğim gibi Zdarsky uzun süren işler yaptığından cilt halinde toplamak daha mantıklı olabilir ama böyle bir ekip ve büyük bir yazara sahip olunca insanın toplayası geliyor. Sayının bıraktığı kısım da muhtemelen sizi bir sonraki için merakta tutacağından devam etmek isteyeceksiniz.

Kime Tavsiye Ederim?: Biraz daha sakin ilerleyen ama ilerledikçe korkunçlaşan gerilim hikayeleri seviyorsanız kesinlikle bakın derim. Nailbiter serisinin o gerici ve gizemli kasaba hissinin yanında sakin bir hikaye de bulundurabilecek gibi bir yandan. Bunun yanında çizim olarak çok detaylı bir şey bekliyorsanız beklentiniz altında kalabilir o tarafta.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.